Sobota, 22 června, 2024

Extrémní výzva i rodinná zábava. FM SPORT FEST přivítá ultratriatlonovou elitu, veřejnost si na Olešné užije unikátní překážky

V sobotu 25. května se na přehradě Olešná ve Frýdku-Místku uskuteční oblíbený sportovní festival FM SPORT FEST, který se koná za podpory generálního partnera – statutárního města Frýdek-Místek. Sportovním vrcholem budou dva extrémní triatlony GRIZZLYMAN, společenským pak originální závod pro celé rodiny ŠREKMAN. Na oblíbené přehradě a v jejím okolí připravili organizátoři triatlonové soutěže také pro děti i nadšené sportovce. Mnozí z nich mají možnost si individuální multisportovní závod poprvé v životě vyzkoušet s profesionálním zázemím.

GRIZZLYMAN FULL a GRIZZLYMAN HALF. Tak se jmenují dva extrémní triatlonové závody, jedny z nejtěžších v Česku i na Slovensku. Jak pořádně koušou, přijede na Olešnou o posledním květnovém víkendu zkusit okolo osmdesáti závodníků z osmi zemí. Konečné číslo bude známo až v pátek večer, neboť do té doby se mohou týmy registrovat. „Letošní ročník přináší zásadní změnu. Všechny disciplíny, ať už jde o dlouhé triatlony, závody pro děti a hobíky, nebo oblíbený Šrekman, jsou koncentrovány v areálu Loděnice Yacht Klubu Olešná,“ uvedl ředitel závod Libor Uher. „To znamená, že veškeré zázemí je na jednom místě, což je velkou výhodou a významným komfortem pro závodníky, fanoušky a diváky,“ těší ho.

Největší extrém v podobě závodu GRIZZLYMAN FULL startuje v sobotu 24. června ve 4:00 hodiny ráno, kdy triatlonisté rozvíří potemnělou hladinu přehrady Olešná, aby absolvovali dva 1,9 km dlouhé okruhy. Následně se vydají v cyklistickém sedle do Beskyd, kde je čekají další dva okruhy, každý v délce 91,5 kilometrů, včetně dvojitého stoupání na Pustevny (celkové převýšení 2700 m) a tradiční poslední disciplínou je pak běh. Pro letošní rok se pořadatelům podařilo připravit krásný 21 kilometrový okruh v lesích Palkovické Hůrky po pěšinách ve stínu, který musí účastníci nejtěžšího víkendové závodu absolvovat také dvakrát (převýšení 1560 metrů), tedy maratónskou vzdálenost. Závodníky v kategorii GRIZZLYMAN HALF čeká identická trasa se startem v 6:00 hodin, každý okruh však absolvují „pouze“ jedenkrát. 

„Velice mě těší, že mezi účastníky budou i špičkoví sportovci, včetně mistra republiky Davida Jílka, který je momentálně naším nejlepším ultratriatlonistou. Na startu nebude chybět ani legenda a zkušeny sparingpartner Davida, kterým není nikdo jiný než Petr Vabroušek. A co víc, náš závod si nenechají ujít ani další elitní borci nejen z Čech, ale i ze zahraničí,“ těší Libora Uhra s tím, že medvědí triatlonové extrémy nejsou pouze výsadou pouze mužů, účastní se ho také šest žen. „Když se podívám na jména ve startovkách, tak je jasné, že o napínavý závod a skvělé výsledky nebude nouze,“ má jasno hlavní organizátor. Nejrychlejší triatlonisté v kategorii FULL budou mít cílový čas okolo 12 hodin. 

FM SPORT FEST je sportovním svátkem pro všechny generace a program pro širokou veřejnost startuje v sobotu v 9:00 hodin. Pro rekreační sportovce a děti je připraveno bohaté sportovní menu. „Začínáme dětským triatlonem ve čtyřech věkových kategoriích. Odpoledne pak pokračujeme krátkým triatlonem pro dospělé a vrcholem dne bude oblíbený překážkový běh ŠREKMAN, který nemá časový limit a je otevřen pro děti i jejich rodiče. Připravená bude originální trasa ze sena a slámy a nebude chybět ani ozdravná rašelinová bažina,“ poodhaluje Libor Uher podobu nejoblíbenější každoroční disciplíny na FM SPORT FEST, kterou absolvují stovky účastníků. Zdaleka se nejedná jen o děti, ŠREKMANa si mohou užít i dospělí. Registrovat se do závodu je možné on-line na webu fmsportfest.cz nebo v sobotu přímo v areálu Loděnice Yacht Klub Olešnádo 14:45 hodin. V 15:00 hodin pak na trasu v intervalových rozestupech vyráží první závodníci.

Zdroj: TZ Frýdek-Místek

RELATED ARTICLES