Sobota, 20 července, 2024

Oslavy výročí Baníku zažily senzační vrchol

Byl to vrchol oslav, jaký si 100. výročí založení Baníku zasloužilo. Dvakrát přes deset tisíc lidí zaplnilo v pátek, a pak i v sobotu areál Slezskoostravského hradu, aby spolu s interprety na velkolepém BANÍK100FESTU náležitě oslavilo velké výročí slezského klubu. Na tuto akci se bude ještě dlouho vzpomínat.

„Věřil jsem, že se akce povede, tak jak se nám podařily celé ty roční oslavy. Proto jsme do příprav BANÍK100FESTU šli s plnou vervou. Doufali jsme, že se nám to v podobě zážitků mnoha tisíc lidí vrátí zpět. A to se nejen podle reakcí, které jsme zaznamenávali přímo během festivalu, ale také podle ohlasů, které se k nám nyní od lidí i z médií dostávají, beze zbytku povedlo,“ řekl Matěj Šturala, ředitel oslav baníkovského výročí.

Pořadatelé šli do přípravy festivalu s odhodláním připravit fanouškům maximální zážitek. A nešlo jen o velmi pestrý line-up v čele s Jaromírem Nohavicou, kapelami Kryštof, Tři sestry, Horkýže slíže a dalšími. Uchvátil celý velkolepý prostor, obrovské množství stánků, velká hi-tech stage ve tvaru ochozů Bazalů, s vyobrazenými ochozy městského stadionu, opatřena vlajkami se současnými i historickými znaky klubu orientovaná navíc tak, aby její pravé křídlo směřovalo do míst, kde kdysi bylo hřiště na Kamenci, zatímco levé křídlo se stáčelo k lokalitě, kde stávala Stará střelnice. 

Baník se zkrátka rozhodl nic nepodcenit. I v rizikové postcovidové době, kdy se lidé do ochozů stadionu i třeba k návštěvám festivalů vracejí pozvolna. Neriskoval Baník příliš? „Vůbec ne. Když děláte něco tak velkého a významného, jako festival ke stým narozeninám Baníku, musíte vše dělat tak, aby to odpovídalo významu akce. Takže na maximum. Prostě jsme věřili, že se nám ten přístup vyplatí, že lidé přijdou a že budou nadšeni. Chci ale poděkovat všem lidem i organizacím, kteří nám s přípravami festivalu pomohli. To, že v pátek přišlo více než deset tisíc lidí a v sobotu znovu, je odměnou i jim za jejich pomoc,“ pokračoval Matěj Šturala.  

Zájmem fanoušků o festival šéf celých oslav překvapen není. Něčím ale přece jen ano. „Tou atmosférou, která se tam vytvořila. My jsme věřili, že to bude velké, že si lidé zazpívají. I baníkovské chorály. Ale že opakovaně zažijeme atmosféru, kterou známe ze stadionu v okamžiku, kdy Baník vstřelí gól, to jsem přece jen nečekal. Z toho jsem měl několikrát husí kůži a myslím, že zdaleka ne jen já,“ dodal Matěj Šturala.

BANÍK100FEST je minulostí, ale program oslav ještě ne. „Stále ještě mohou lidé navštívit výstavu BaníkEXPO v Dolních Vítkovicích. Je to jedinečná výstava, která potrvá do konce října, a myslím si, že pak už něco podobného v takovém rozsahu fanoušci Baníku zase dlouho neuvidí,“ uvedl Matěj Šturala. 

Zdroj: fcb.cz

RELATED ARTICLES