Pátek, 12 dubna, 2024

Norbert Schellong: Špičková a komplexní péče nebo také budoucnost v podobě robotické chirurgie. To je nová tvář Nemocnice Havířov

Havířovská nemocnice v posledních letech pod vedením Norberta Schellonga nejen vzkvétá, ale zařadila se dokonce svou kvalitou péče, přístupem například k dětským pacientům, vybavením a otevřeností k inovacím nejen mezi špičky v rámci kraje, ale i v České republice. Jak se podařilo udělat z nejztrátovější krajské nemocnice špičkové pracoviště a co vše pro nás Nemocnice Havířov ještě chystá, nám pan Schellong pověděl v následujícím rozhovoru.

Už téměř čtyři roky úspěšně vedete havířovskou nemocnici. Jak byste zhodnotil uplynulé období?

Do havířovské nemocnice jsem nastoupil v roce 2019 jako do nejztrátovější krajské nemocnice v Moravskoslezském kraji s kumulovaným dluhem čtvrt miliardy korun. Výběrové komisi jsem svou vizi předložil jako rozvojovou a takto celé ty čtyři roky postupujeme. Havířovská nemocnice má široké spektrum oborů, které bylo potřeba podpořit, rozhýbat a starat se o naše pacienty ve větší šířce a hloubce jejich onemocnění a případně zavádět chybějící služby.

„Zatím se nám podařilo naplnit, až na výjimky, všechny strategické cíle, které jsme měli, a to ve velmi krátkém čase.“

Splnili jste si významné cíle: otevřeli jste Centrum pro léčbu obezity, spánkovou laboratoř, zavedli rezervační kancelář atd. Co by podle vás mělo být dalším velkým cílem? Čeká vás v tomto roce něco nového, důležitého?

Na tento rok máme připraveno asi třicet více či méně významných projektů.

Už od založení nemocnice v roce 1969 volali občané po tom, aby měl Havířov vlastní ortopedii. Je všeobecně známo, že v ČR byly dlouhé čekací lhůty např. na výměnu kyčelního kloubu, pandemie nám lhůty ještě prodloužila. Naším cílem je občanům Havířova nabídnout i velkou ortopedii, aby nemuseli za péčí cestovat do jejich okresů a měst. S prvními operacemi bychom mohli začít v polovině tohoto roku.

Další významnou novinkou je, že naše nemocnice získala jako 13. nemocnice v ČR povolení Ministerstva zdravotnictví a přístrojové komise pro implementaci tzv. robotické chirurgie. Havířovská nemocnice disponuje všemi čtyřmi obory, které jsou dnes tímto robotem vytěženy (zejména urologie, dále chirurgie, gynekologie a ORL). Proto by mohla sloužit zároveň i jako krajské edukační centrum robotické chirurgie. Myslím si, že za 10-20 let bude robot součástí operačního traktu v každé větší nemocnici.

Dále jsme zbudovali špičkové mamografické pracoviště a usilujeme zde o získání statutu screeningového centra, chystáme špičkovou porodnici, budujeme novou dětskou jednotku intenzivní péče. Novinek je tedy opravdu mnoho.

Celý rozhovor si můžete přečíst v magazínu POSITIV Business & Style 1/2023 ZDE.

RELATED ARTICLES