Pondělí, 22 července, 2024

Díky telemedicíně se nemocným dětem lépe dýchá a rychleji se uzdravují

Telemedicína a monitorování tělesných funkcí nemocných dětí na dálku se osvědčilo v krajském Odborném léčebném ústavu Metylovice -Moravskoslezském sanatoriu (OLÚM). Projekt, který tu od roku 2018 realizuje Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Centrem telemedicínských služeb Fakultní nemocnice Ostrava, pomohl více než tisícovce dětí s onemocněním respiračního a pohybového ústrojí, neurologickými potížemi i těm, které bojují s obezitou.

„Moravskoslezský kraj významně podporuje zavádění telemedicíny do standardních léčebných postupů a umožňuje tak pacientům mít svůj zdravotní stav pod neustálým dohledem lékaře, i když žijí běžným životem v domácím prostředí. Také jsme si vyzkoušeli, že telemedicína má velký význam v prevenci onemocnění, prokazatelně pomáhá nemocným lidem i zdravotníkům, šetří čas a peníze,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Dodal, že od zahájení projektu v OLÚM bylo vzdáleně monitorováno více než 1200 dětí s onemocněními respiračního a kardiovaskulárního systému, po operacích dýchacích cest, s cystickou fibrózou, nadváhou a obezitou. „Měřením na dálku je možné odhalit případný zdravotní problém v jeho raném stadiu. Ukázalo se, že pro rodiče znamená vzdálený monitoring větší pocit bezpečí – jejich dítě je pod odborným dohledem lékaře. Oceňují také, že děti i oni sami mají větší motivaci k dodržování určené léčby, snížil se také počet opakovaných hospitalizací dětských pacientů.“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Upřesnil, že distančním snímáním se monitoruje krevní tlak pacientů, tělesná teplota, hmotnost, dechové funkce, saturace krve kyslíkem, srdeční činnost, případně glykémie. Naměřené hodnoty jsou ihned odesílány přes zabezpečenou síť do Centra telemedicínských služeb Fakultní nemocnice Ostrava a jsou k dispozici ošetřujícím lékařům. Lékaři a další zdravotnický personál tak mají přehled, jak se vyvíjí zdravotní stav dítěte i po ukončení pobytu v sanatoriu. Pokud je potřeba, mohou data sdílet i ostatní ošetřující lékaři a zdravotnická zařízení.

„Analýza naměřených hodnot bylo prokázala, že pobyt dětí v OLÚM vede společně se vzdálenou monitorací vybraných parametrů k zlepšení vitální kapacity plic, zvýšení tělesné výkonosti, zlepšení imunity a fyzické zdatnosti, podpoře prevence onemocnění a zlepšení dlouhodobého zdravotního stavu. Snížila se také četnost návštěv u lékaře a včasná intervence při změně zdravotního stavu,“ sdělil náměstek hejtmana Martin Gebauer s tím, že nyní se připravuje publikace výstupů studie v odborném vědeckém periodiku s impakt faktorem.

„V následujících měsících bude zahájena realizace dalšího významného telemedicínského projektu. Ve vybraných obcích Moravskoslezského kraje budou zřízeny telemedpointy, které zajistí vzdálený monitoring v odlehlých oblastech regionu a tam, kde pacienti musejí za zdravotní péčí cestovat,“ uzavřel náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Zdroj: TZ Moravskoslezského kraje

Ilustrační foto pixabay.com

RELATED ARTICLES