Čtvrtek, 13 června, 2024

Čeští 24 VISION získávají investici 37,5 mil. Kč. Jejich umělá inteligence již nyní odhaluje výrobní chyby v automotive a chystá se na mezinárodní trh

8. 12. 2022 – Česká firma 24 VISION, jejíž nástroj odhalí až 99 % chyb v automobilové výrobě, získává na svůj další rozvoj investici 37,5 milionu korun. Díky financím od fondů Y Soft Ventures, Nation 1 a skupiny QPAG se může 24 VISION soustředit na vývoj škálovatelného produktu a expanzi na mezinárodní trh.

Technologie 24 VISION již nyní detekuje vady ve výrobě u největších hráčů v automobilovém průmyslu, díky čemuž si získala důvěru také mezi globálními hráči. V řádu sekund zkontroluje celý produkt, a to 10× spolehlivěji než lidské oko. Díky strojovému učení ​​dokáže najít nejen konfigurační vady, ale i špatně viditelné defekty. Produkt, který má potenciál pro využití v dalších segmentech, zaujal hned několik investorů.

„V automotive se vyrábí i tisíce různých variant produktů a ohlídat výrobu všech je obtížné i pro řadu strojů, natožpak pro člověka. S vizí vyřešit tento problém, který trápí prakticky celý trh, jsme 24 VISION zakládali,“ říká výkonný ředitel 24 VISION Martin Hriško. „Dnes naše řešení dokážeme vzít a napojit skoro na jakoukoli sériovou výrobu. Učíme systém, aby rozeznal podobu výrobků se všemi variantami a specifiky zákazníka. To nám umožňuje systém snadno nasadit ve variabilní výrobě,“ dodává za 24 VISION Martin Cviček, CTO.

V současnosti má 24 VISION nasazené řešení pro kontrolu automobilových dveří, palubních desek, sedaček a malých lakovaných komponent. Technologii aktuálně využívá největší tuzemská automobilka ŠKODA AUTO a dále společnost Brose CZ nebo společnosti ze skupiny Hyundai Motor Czech. Další automobilky a výrobci o ni jeví zájem v rámci pilotních projektů.

Kamera detekující chyby v automotive

Škálovatelnost a univerzálnost produktu vidí jako hlavní konkurenční výhodu i lead investor Y Soft Ventures. „Start-upy, které využívají počítačové vidění pro kontrolu kvality, začínají standardně jako projektový business, ale ten se špatně škáluje. 24 VISION už si touto fází prošla a teď ví, jak se přepnout na škálovatelný business model,“ popisuje investici Lukáš Konečný, junior partner Y Soft Ventures.

Do portfolia dalšího spoluinvestora, skupiny QPAG, spadá také firma 100% REWORK, která je v Česku lídrem v poskytování služeb v oblasti kvality. Podle Martina Hriška vidí představitelé obou společností v možné spolupráci velký potenciál.

Investici plánuje 24 VISION využít k vývoji škálovatelného produktu, který bude možné snadno nasadit na mezinárodním poli. „Naše umělá inteligence má do budoucna v podstatě neomezené možnosti a oborů, kde je potřeba eliminovat lidské chyby, je mnoho. Naší vizí je vyvinout snadno nasaditelný produkt, který zcela zásadně omezí výskyt neodhalených vad a defektů ve výrobě,“ dodává Martin Hriško.

24 VISON kontroluje chyby na výrobcích především v oblasti automotive

O SPOLEČNOSTECH

24 VISION a.s.

Společnost 24 VISION byla založena v roce 2019 a navázala na předchozí pětiletý vývoj v mateřské firmě TINT. U zrodu stáli tři zakladatelé, Martin Cviček (CTO), Martin Hriško (CEO) a Zdeněk Neustupa (SystemArchitect), kteří vypracovali z uživatelského řešení komplexní produkt 24 VISION. Společnost se zařadila mezi start-upy, prošla akceleračním programem StartupYard a následně získala svou první investici.

O nástroji 24 VISION

Řešení od 24 VISION využívá neuronové sítě a umělou inteligenci. V reálném čase snímá produkt přímo na výrobní lince. Zpracuje až 100 snímků za sekundu a s více než 99% spolehlivostí odhalí viditelné defekty, ale také ověří, jestli je daný výrobek správně konfigurovaný. Do výrobní linky se zapojí už s přednaučenou databází běžných vad a dál funguje na principu strojového učení, takže databázi rozšiřuje o vady specifické pro konkrétního zákazníka.

Výstupní data kontroly chyb

Y Soft Ventures

Y Soft Ventures je venture kapitálové křídlo, založené společností Y Soft Corporation, a.s., v roce 2014. Jeho cílem je poskytnout začínajícím podnikům ve střední a východní Evropě potřebný kapitál, zdroje a odborné znalosti, které jim umožní rychlý přístup na globální trh. Investiční platforma Y Soft Ventures pomáhá zrychlovat technologický růst dalších inovativních firem, zejména v oblastech IoT a hardwarových řešení pro B2B trh.

Nation 1

Investiční fond Nation 1 podporuje projekty se zaměřením na finance, umělou inteligenci, e-commerce, digitalizaci nebo cestování, které vznikají v Česku a mají globální ambice. Jde o fond založený v Lucembursku, s pevně danou investiční strategií a horizontem 10 let.

Skupina QPAG s.r.o.

Skupinu QPAG tvoří společnosti 100% REWORK, 100% REWORK Plus, TM Technik a WORKSPOT. Jejich společným cílem je být partnerem v oblasti zajištění kvality produkce. Česká společnost 100% REWORK, která má po celé ČR šest plně vybavených provozů, poskytuje služby v oblasti kontroly kvality. Kromě vizuální kontroly dílů nabízí i odbornou pomoc, jako jsou školení, audity a měřicí servis.

Vyjádření k investici

Lead investor, Y Soft Ventures

Komentuje Lukáš Konečný, junior partner Y Soft Ventures

Lead investorem aktuálního investičního kola je právě Y Soft Ventures, brněnské venture kapitálové křídlo společnosti Y Soft, které 24 VISION výrazně zaujala pokročilou technologií. Ta v typech nasazení, na které firma míří, výrazně překonává existující alternativy.

„Tým 24 VISION nás přesvědčil tím, že velmi dobře chápe, co zákazníci potřebují, a zná procesy, do kterých umí své řešení správně integrovat. Jako zásadní vidíme i to, že start-upy, které využívají počítačové vidění pro kontrolu kvality, začínají standardně jako projektový business, ale ten se špatně škáluje. 24 VISION už si touto fází prošla a teď ví, jak se přepnout na škálovatelný business model,“ popisuje investici Y Soft Ventures Lukáš Konečný, junior partner brněnské firmy.

Kontrola chyb v automotive výrobě

Skupina QPAG s.r.o.

Komentuje Martin Hriško, CEO 24 VISION

„Do portfolia investorské skupiny QPAG spadá také společnost 100% REWORK, což je v Česku lídr poskytování služeb v oblasti kvality. Věříme, že se nám podaří najít potenciál pro spolupráci. S panem Tomášem Pavlíkem, jednatelem společnosti 100% REWORK, vidíme velký průnik možného využití naší a jejich technologie při vstupní nebo výstupní kontrole kvality.“

Fond Nation 1

Komentuje Ondřej Homola, PrincipalNation 1

„V Nation 1 se od vzniku fondu zaměřujeme na podporu lokálních start-upů, které mají globální potenciál, řeší reálný problém a mají skvělý produkt. Na 24 VISION nás navíc přesvědčil i špičkový tým, který je technicky a obchodně schopný a k tomu má ještě onen nezbytný start-upový drajv.Umělá inteligence pro kontrolu výstupní kvality dokáže několikanásobně zefektivnit práci ve výrobě. Díky produktu 24 VISION tak mohou výrobci významně ušetřit na lidských zdrojích, materiálu i energiích. Nyní se soustředí na automotive, alenasazení v dalších výrobních sektorech je podle nás jen otázkou času. No a také nás velmi těší podílet se na tomto investičním kole spolu s dalšími skvělými investory.“

Zdroj: 24 VISION

RELATED ARTICLES