Pátek, 31 května, 2024

Z Izraele do Ostravy vzdělávat nové IT profíky

Chen Kopelman je mladý nadšený učitel pocházející z Izraele. V rodné zemi pracoval a sloužil jak v armádě, tak ve školách v oblasti informatiky. Nyní se rozhodl udělat životní krok a stěhuje se do Ostravy, aby mohl učit na 1st International School of Ostrava. Zde by rád uplatnil všechny své znalosti, dovednosti a motivaci ve světě informatiky a stal se učitelem v této rychle rostoucí škole. Měli jsme možnost položit Chenovi několik otázek.

Chene, co pro vás znamená informatika?

Počítačová věda je inovativní kreativní obor, který stimuluje kritické myšlení, což má dopad na každý aspekt našeho života, od těch nejmenších každodenních problémů až po velké výzvy světa. Alan Turing, známý jako otec počítačové vědy, získal uznání za svou práci na rozluštění nacistického kódu Enigma během druhé světové války, což je podle historiků úspěch, který zkrátil válku nejméně o dva roky.

Jak informatika ovlivňuje náš každodenní život?

Jako programátor a vedoucí týmu zabývajícího se vývojem softwaru jsem během sedmi let služby v izraelských obranných silách měl přímou zkušenost s tím, jak se informatika používá při řešení problémů v reálném světě. Práce se špičkovými technologiemi mi dala příležitost využít kreativitu a technologickou zdatnost k ochraně lidí.

Jak přistupujete k výuce informatiky a co je pro vás jako učitele důležité?

Měl jsem tu čest učit na školách a poskytovat studentům to, co mi jako studentovi chybělo – další možnosti a příležitosti. Jsem toho názoru, že každý jedinec si zaslouží vysoce kvalitní vzdělání a možnost získat bohaté dovednosti. S jejich pomocí pak může naplnit svůj nejvyšší potenciál a zdolá tak ty nejvyšší vrcholy. Každý by měl mít právo poznat úžasný svět informatiky a nabýt tak výkonných nástrojů, které umožňují využívat znalosti a technologie k dosažení jakýchkoli stanovených cílů. Vždy se proto snažte klást si vysoké cíle a zdokonalovat se. Překračujte nové hranice a jednejte ve prospěch všech.

Jaké je Vaše životní motto a co Vás inspiruje? 

Zdravá konkurence je cenná, avšak pevný základ úspěchu tvoří týmová práce, zejména pokud jde o znalosti ve vědeckých oblastech. Pokud bych měl svůj pohled na svět shrnout do jedné věty, zvolil bych výrok Alberta Einsteina:

„Cílem vzdělávání musí být vychovat samostatně jednající a myslící jedince, kteří vidí svůj největší životní úspěch ve službě komunitě.“

Chen Kopelman

Celý rozhovor včetně anglického překladu naleznete v magazínu POSITIV Business & Style 2/2023 ZDE.

Ilustrační foto freepik.com

RELATED ARTICLES