Sobota, 22 června, 2024

Moderní zdravotnictví na špičkové úrovni: Telemedicína a další inovace v kraji

Moravskoslezský kraj má dobrou výchozí pozici. Rozvíjíme zdravotní a sociální péči. Kvalita života už teď roste a nabízíme špičkové služby v oblasti zdravotnictví. To, že kraj podporuje čisté ovzduší, kvalitnější sociální služby, atraktivní zaměstnání a mnoho jiných strategických cílů, se v mnohém odrazí také na zkvalitnění zdraví občanů našeho kraje. V oblasti zdravotnictví budeme posilovat vybavení a rozvoj zdravotnických zařízení. Dostupnost zdravotní péče v MS kraji je pro nás klíčovým faktorem. Investujeme do modernizace nemocničních zařízení a obnovy a modernizace přístrojové techniky. Rád bych také zmínil budoucnost v telemedicíně, která umožní lékařům sledovat fyziologické funkce pacientů na dálku.

Kdybych měl definovat jedním slovem rok 2022, asi by bylo nejlepší použít slovo „výzva”. 

Uzavřením velkokapacitního očkovacího centra v březnu 2022 jsme dali znamení k ukončení boje s pandemií Covid 19. Zdá se, že covid začínáme vnímat jako běžné sezónní onemocnění. Přál bych si, aby občané nezapomněli, že očkování sehrálo klíčovou roli. Je vidět, že spolupráce s Fakultní nemocnicí a Magistrátem města Ostravy přinesly své ovoce. Období, o němž jsme si mysleli, že nikdy neskončí, bylo najednou u konce. Místo veselí a oslav však přišly další výzvy spojené s válkou na Ukrajině. 

S hrdostí jsem poznával, že naše nemocnice jsou symbolem solidarity. Zapojily se do humanitární pomoci Ukrajině v podobě zaslání zdravotnického materiálu a pěti sanitek. Jsem rád, že naše nemocnice dokázaly vyřešit i zaměstnávání ukrajinských zdravotníků, a posílit tak tím svůj personál.

V očekávání černých scénářů jsme stále hledali cesty, jak snížit spotřebu energie. Nemocnice nemůže šetřit na energiích ve stejných místech jako ve školství nebo v sociálních domovech. Báli jsme se o kvalitu zdravotní péče, která by byla omezena z důvodu dodávek energií. V srpnu jsme si oddechli, díky tomu, že kraj na burze zajistil elektřinu i pro své příspěvkové organizace. Růst cen energií nás i tak výrazně zasáhne.

Neposlední výzvou je pro nás zajištění dostatečného počtu lékařů. V průběhu minulého roku jsme museli řešit nedostatek lékařů na dětských odděleních i pohotovostech. Jsme pyšní na to, že se nám podařilo situaci vyřešit a nemuseli jsme zavřít žádné z dětských oddělení v našich nemocnicích.

MUDr. Martin Gebauer, MHA

Celý článek si přečtěte v magazínu POSITIV Business & Style 1/2023 ZDE.

Ilustrační foto pixabay.com

RELATED ARTICLES