Sobota, 2 března, 2024

Jaký work life balance pořád?!

Je to povinnost? Musíme opravdu udržet život v rovnováze?

Nemusíte, je to vaše volba. To je první podmínka toho, jak o životní rovnováze přemýšlet. Možná je to vaše strategická volba, že „ručičky“ rovnováhy převažují v nějaké oblasti současného života. Možná žijete v období, kdy na úkor „něčeho“ upřednostníte „něco“ jiného. Pro vaše okolí to může vypadat jako nevyrovnanost, ale pro vás, z dlouhodobého úhlu pohledu, jde o vyrovnávání předešlého či budoucího deficitu. Princip sebekoučinku říká, že svobodná volba je tři a více možností: můžete pracovat extrémně dlouho, ale můžete i hledat způsob, jak zkrátit čas potřebný na úkol, nebo si vytvořit návyk na kratší pracovní bloky, nebo si krátce zacvičit, nebo… nebo… to už si dosaďte sami. 

V čem ale může být háček? V tom, jestli do životní rovnováhy umíte přidat kromě pocitů i trochu matematiky. 

Jednoduše řečeno, jak aktuální míru spokojenosti s kvalitou prožívaného života umíte převést do čísel a podívat se tak objektivně na svůj život. Kdybyste si měli určit na škále 1-10 míru aktuální spokojenosti, jaké číslo by to bylo? Když vyjdete z předpokladu, že pro svou životní rovnováhu můžete udělat nějakou drobnou změnu, o kolik by se tím subjektivní míra spokojenosti na té škále posunula? Jaký by to mělo dlouhodobý vliv na váš život? Koho ve vašem okolí by to ještě pozitivně ovlivnilo? K čemu dalšímu by vám to otevřelo dveře?

Pokud chcete vědět z mé praxe, co rozhodně nepomohlo lidem zlepšit kvalitu života, tak je to vyvolávání tlaku na sebe s podporou slova musím. Taky stačí podlehnout pocitu provinění a můžete být v pasti. Na co tedy můžete vsadit a co se osvědčilo v praxi?

Vytvořte si drobný nový návyk, který vám o něco zlepší kvalitu života. Nečekejte, že vám v tom na startu pomůže motivace. Ta je závislá na emocích, a o těch je známo, že jsou nestabilní. O tom, proč raději pracovat na začátku změny s vůlí se můžete dočíst v knize Minizvyky. Její autor Stephen Guise vás přesvědčí, že účinnější je požádat sami sebe o vůli pro ten jeden jediný první krok ke změně. Finta je v tom, že teprve když vykročíte, vyplaví se do těla ty správné hormony a motivace z prvního úspěchu je pak tím pohonem, který vás vede ke druhému kroku.

Iveta Štvartáková, koučka New Dimension, s.r.o.

Celý článek včetně anglického překladu naleznete v magazínu POSITIV Business & Style 4/2023 ZDE.

RELATED ARTICLES