Středa, 29 listopadu, 2023

Díky projektu Enterprise Europe Network dokážeme dostat firmy do světa

Expandovat do zahraničí je pro řadu firem v kraji stěžejní úkol, se kterým jim dokáže pomoci Krajská hospodářská komora MSK pomocí největší evropské sítě na podporu podnikání Enterprise Europe Network. Z Ostravy tak lze vyhledat obchodní partnery až na druhé straně světa. Rozhovor magazínu POSITIV Business & Style poskytla Bc. Natálie Šitavancová, ředitelka Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje.

Hospodářská komora v Moravskoslezském kraji zastupuje stovky firem. Jednou z mnoha nabízených služeb je podpora exportu, jakými nástroji se vám to daří?

Krajská hospodářská komora MSK pomáhá již čtrnáctým rokem zvyšovat konkurenceschopnost našich firem pomocí služeb největší mezinárodní sítě pro podporu podnikání Enterprise Europe Network. Tato síť, financovaná Evropskou komisí, prokázala pozitivní dopad na rozvoj podniků a svými výsledky si vybudovala silnou pozici mezi evropskými nástroji rozvoje podnikání. Poradenství je navíc bezplatné.

V čem je podle Vás projekt EEN pro firmy nejpřínosnější a s čím konkrétně na vás obracejí?

Obchodní aktivity v zahraničí mají řadu podmínek a specifik. Nejčastěji se konzultace týkají obchodních záměrů, legislativy EU nebo pomoci s přípravou zahraničních aktivit. Při poskytování poradenství a vyhledávání vhodných obchodních kontaktů využíváme rozsáhlou síť spolupracujících partnerů v 60 zemích. V České republice je do služeb sítě zapojeno šest partnerských organizací. Služby sítě tak pokrývají celé území republiky. Partneři jsou velmi úzce napojeni na inovační a podnikatelskou infrastrukturu ve svých regionech, což zvyšuje dosah nabídky služeb sítě na potenciální klienty. 

Vzpomenete nějaký příklad firmy, které síť Enterprise Europe Network pomohla s rozvojem a k dosažení úspěchu na trhu?

Celý rozhovor si můžete přečíst v magazínu POSITIV Business & Style 4/2021.

RELATED ARTICLES