Pondělí, 24 června, 2024

David Karásek: Na prvním místě je spokojený pacient. Bez něj nedává medicína žádný smysl

PRONATAL byl založen v roce 1996, za tu dobu pomohl na svět již tisícům dětí. Od roku 2016 je členem skupiny MEDICON, která je jedním z největších provozovatelů ambulantních zařízení v Praze. V současné době má PRONATAL a všechny jeho provozy okolo 260 zaměstnanců, kteří každý rok poskytují péči přibližně 4 000 párů. Co vše obnáší práce v IVF centru a jak přizpůsobují své služby specifickým potřebám a požadavkům jednotlivých zemí a trhů zodpověděl David Karásek, lékař a člen představenstva skupiny MEDICON PRONATAL. 

David Karásek

Pane doktore, provozujete 7 center asistované reprodukce v ČR, další 4 kliniky máte na Balkáně. K tomu u nás nabízíte služby genetické laboratoře a centra prenatální diagnostiky. V čem dalším se odlišujete od konkurence?

Především v komplexnosti poskytované péče. Nejsme „pouze“ IVF centra („in vitro fertilisation“ – jedná se o způsob mimotělního oplodnění), ale především kliniky reprodukční medicíny. To znamená, že kompletně léčíme jak poruchy plodnosti u mužů a žen, tak řešíme např. i gynekologické a urologické problémy. Nabízíme komplexní genetické vyšetření páru i embryí, zabýváme se onkofertilitou (zachováním plodnosti u mladých pacientů, kteří podstupují onkologickou léčbu) a tzv. „social freezingem“ – uchováním vajíček těch žen, které z nějakého důvodu musí odložit otěhotnění. Samozřejmostí jsou i doplňkové služby napomáhající léčbě, mezi které u nás patří psychologické a nutriční poradenství. 

Vaše klinika v chorvatském Záhřebu se dle žebříčku tamního Ministerstva zdravotnictví umístila na 1. místě z celkového počtu 16 klinik, které v zemi působí. Čím si vysvětlujete takový úspěch? 

Jak v České republice, tak v zahraničí mají naše kliniky dlouholetou tradici a zkušenost. Naše odborné postupy jsou stanovovány tzv. „medical boardem“, jehož členy jsou naši vlastní lékaři a embryologové s hlubokými znalostmi. V čele boardu stojí Doc. MUDr. Tonko Mardešić, CSc. (jeden ze zakladatelů české reprodukční medicíny), dále zde najdete Prof. dr. sc. Velimira Šimuniće z Chorvatska a Prof. dr. Sanju Sibinčić z Bělehradu (oba dva patří mezi významné kapacity v oboru). Velmi dbáme na aplikaci nejnovějších poznatků do denní praxe a ke každému páru přistupujeme individuálně. Uplatňujeme pravidla tzv. moderní individualizované medicíny.  

Plánujete v zahraničí otevřít další kliniky?

Vnímáme, jak přeshraniční spolupráce obohacuje znalosti celé sítě a přináší neskutečné množství cenných zkušeností. Organizujeme semináře, kde se naši kolegové potkávají a sdílí své poznatky. Z tohoto důvodu plánujeme další rozšiřování našich pracovišť. Konkrétně připravujeme otevření centra v chorvatské Rijece a brzy nás čekají i další země.

Celý rozhovor si přečtěte v magazínu POSITIV Business & Style 1/2023 ZDE.

RELATED ARTICLES