Sobota, 2 března, 2024

Colours of Ostrava 2023 v duchu vodíku!

Festival Colours of Ostrava již tradičně patří ke koloritu ostravské a nepochybně i moravskoslezské kulturní scény, na jejíž čtyřdenní vyvrcholení se sjíždějí návštěvníci ze všech koutů republiky i zahraničí. Moderní festivalové scény 21. století, ke kterým se Colours of Ostrava bezpochyby řadí, se proto nemohou obejít bez zapojení tomu odpovídajících moderních trendů oběhového hospodářství, sociální odpovědnosti či technologií. S trochou nadsázky by se tak dalo říct: „A proč ne vodík?“

Právě této otázky se se vší energií chopil jeden z tradičních mnohaletých festivalových partnerů – Moravskoslezský kraj. Společně s Moravskoslezským Vodíkovým Klastrem proto přispěli do bohatého programu nejen moderovanou diskuzí o vodíku v rámci oblíbeného řečnického fóra Meltingpot s příznačným festivalovým názvem „Colours and voices of Hydrogen“, ale rovnou i přímou implementací vodíkové technologie.

Na čtyři dny i noci byl proto do festivalového areálu instalován vodíkový generátor „H2 Base“ vývojové společnosti DEVINN, která je právě součástí vodíkového klastru. Dva mobilní generátory s palivovými články, umístěné přímo u hlavního vstupu, napájely vytíženou zónu merchandisingu a plně pokryly její spotřebu. „Generátory poctivě pracovaly po celou dobu festivalu a spotřebovaly prakticky celou zásobu vodíkových svazků, které dodala místní společnost Vítkovice, a. s.“ podotýká předseda představenstva Moravskoslezského Vodíkového Klastru Daniel Minařík, který byl ochotným festivalovým průvodcem letošní vodíkové instalace. Právě zanechání co nejmenší uhlíkové stopy bylo nosnou myšlenkou ozelenění festivalu, proto jsme trvali na tom, že vodík bude i lokálně vyrobený.

Do budoucího ročníku by však Klastr chtěl být ještě ambicióznější a vodíkem napájet celou hlavní koncertní stage. „S kolegy z DEVINNu teď řešíme technické kapacity, a už víme, že to jde! Naše instalace v podstatě jela na minimum a odzkoušeli jsme si, že to v polních podmínkách festivalu umíme, takže proč nenapájet celou stage. Třeba se časem dopracujeme k tomu, že Colours budou kompletně vodíkové a bezemisní!“ dodává Daniel Minařík. Posledními překážkami tak zůstávají v podstatě jen požární předpisy pro manipulaci se svazky se samotným vodíkem. V rámci instalace byla ověřena jednak tichost provozu dvou na sobě nezávislých generátorů, jejich velký výkon i vzdálený dohled monitoringu funkcí a výkonu. Spotřeba H2 base činí 1,5 kilogramu vodíku při výkonu 25 kW.

Celý článek včetně anglického překladu naleznete ve speciálu HYDROGEN magazínu POSITIV Business & Style ZDE.

RELATED ARTICLES