Sobota, 2 března, 2024

Automobilový průmysl v Moravskoslezském kraji: Stabilní pilíř ekonomiky s perspektivou v inovacích a alternativních pohonech

Automobilový průmysl je jedním z pilířů ekonomiky nejen Moravskoslezského kraje, ale také celého Česka. Dlouhodobě tvoří zhruba 9 % národního HDP a zaměstnává více než 180 000 lidí. Sám Moravskoslezský kraj se stal domovem pro několik klíčových odvětví automobilového průmyslu a celkově zde působí více než 40 firem. Díky vysoké technologické úrovni, inovativnímu výzkumu a kvalifikované pracovní síle je region atraktivní destinací pro automobilové společnosti, a to včetně několika automobilových gigantů. 

Jedním z nejvýraznějších hráčů v tomto regionu je společnost Tatra, která má bohatou historii sahající až do začátku 20. století. Tatra se specializuje na výrobu nákladních automobilů, vojenských a speciálních vozidel. Inovativní přístup a kvalitní produkty zajišťují firmě stabilní pozici na trhu a přispívají k silnému obrazu Moravskoslezského kraje v automobilovém průmyslu.

Zlomový okamžik v nedávné historii regionu nastal s příchodem automobilky Hyundai v roce 2008, což výrazně posílilo místní automobilový sektor i samotný nárůst dodavatelských firem v souvislosti s tímto odvětvím.

Klíčovou společností, která se významně podílí na rozvoji regionu, je také německá automobilka Porsche. Ta rozšířila svou přítomnost v kraji v roce 2018, kdy v Ostravě otevřela své výzkumné a vývojové centrum se zaměřením na rozvoj softwaru v oblasti elektromobility či autonomní jízdy. Vzhledem k tomu, že se pobočka nachází na křižovatce České republiky, Slovenska a Polska, nabízí Porsche Engineering šanci inženýrům ze všech tří zemí. Dalším z důvodů pro volbu Moravskoslezského kraje je dosah hned několika technických univerzit na území České republiky i sousedních zemí. Právě tato kombinace umožňuje dokonalý přenos know-how a vzdělávání pracovníků v oboru.

Moravskoslezský kraj rovněž věří v perspektivu alternativních pohonů. Nejde však jen o elektromobilitu, nýbrž i o využití vodíku jako paliva. V roce 2018 se Moravskoslezský kraj a město Ostrava dohodly na podpoře vodíkových technologií ve veřejné dopravě a podepsaly memorandum o spolupráci v této oblasti s firmou Vítkovice Cylinders ze skupiny Cylinders Holding. Tento krok symbolizuje postupný přechod regionu do bezuhelné éry a zároveň podporuje bezemisní dopravu, přispívající ke zlepšení životního prostředí a plnění cílů ekologické transformace EU, v níž má doprava výrazný podíl.

Celý článek včetně anglického překladu naleznete v magazínu POSITIV Business & Style ZDE.

Ilustrační fotografie vygenerovaná umělou inteligencí

RELATED ARTICLES