Pondělí, 24 června, 2024

Zoo Ostrava připravuje dokumentární seriál Na chvíli na Zemi

V duchu odkazu dlouholetého ředitele Zoo Ostrava Petra Čolase, který náhle zemřel v roce 2020, vzniká jedinečný šestidílný seriál o ochranářských aktivitách ostravské zoologické zahrady. Dokument pracuje s unikátními filmovými záběry a diváka seznámí s programy ochrany zvířat, které Zoo Ostrava realizuje nejen ve svém areálu, ale také v různých koutech světa.

Motto: „Každý z nás je na Zemi jen na krátké návštěvě. Pokusme se udělat vše pro to, abychom těm, kteří přijdou po nás, předali Zemi alespoň v takovém stavu, v jakém jsme ji převzali od našich předchůdců. Anebo raději – ve stavu lepším.“  Petr Čolas

Příroda na Zemi je svou provázaností a funkčností dokonalým systémem, který je však činností člověka dlouhodobě ovlivňován. To vede k narušování rovnováhy a snižování biologické rozmanitosti, mnohé živočišné a rostlinné druhy se v důsledku těchto změn dostaly na pokraj vyhubení, řada již z planety nenávratně vymizela. Naštěstí ale existují instituce a lidé, kteří usilují o zachování biodiverzity, o záchranu živočichů a rostlin. K takovým organizacím patří i Zoologická zahrada a botanický park Ostrava, která se dlouhodobě věnuje ochraně ohrožených druhů a je zapojena do několika desítek záchranných projektů po celém světě.

Dokumentárním seriálem provází František Příbrský, koordinátor mezinárodních ochranářských projektů Zoo Ostrava a ochránce zvířat, který se podílel na zatčení několika pašeráků v Indonésii a na Filipínách. Je zakladatelem záchranného programu The Kukang Rescue Program, který je zaměřen na potírání nelegálního obchodu se zvířaty a ochranu outloňů na Sumatře. Tento novodobý hrdina se vrhá do nerovného boje s pašeráckými gangy a vynakládá obrovské úsilí na to, aby si lidé vážili přírody a respektovali ji. Právě on je autorem námětu dokumentárního cyklu, který zatím nemá obdoby nejen v českých, ale ani evropských podmínkách.

Šestidílný dokumentární seriál je strhujícím dílem, který divákovi nejen dovolí nahlédnout do zákulisí chovu ohrožených zvířat v zoo, ale zavede jej také na několik míst vzdálených tisíce kilometrů od Ostravy. Podíváme se do Indonésie, kde ochranáři usilují o záchranu mořských želv, do korálové školky na Filipínách nebo do Vietnamu, kde zoo pomáhá chránit vzácného langura indočínského. Dokument představuje moderní zoologické zahrady jako novodobé archy ohrožených druhů a ukazuje jejich nezastupitelnou roli v ochraně biodiverzity. K takovým archám se zaslouženě řadí i Zoo Ostrava.

Cyklus dokumentů, jehož režisérem je Ondřej Smékal, finančně zaštítila Zoo Ostrava. Výrobcem a koproducentem je Sandiva produkční agentura. Partnery filmů jsou statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj, společnost International Player s.r.o. a marketingová agentura Mak’s Creative.

Zdroj: zoo-ostrava.cz

RELATED ARTICLES