Středa, 12 června, 2024

PRONATAL komplexní péče o ženské zdraví

Klinika GYNCENTRUM Ostrava byla založena v roce 1993, což ji řadí mezi centra s nejdelší odbornou historií v České republice. V roce 2016 se stala součástí klinik Skupiny PRONATAL. Díky tomuto významnému kroku mění i svou identitu a uvítá své klienty pod novým jménem PRONATAL Ostrava. V současné době poskytuje svým klientům komplexní služby v oblasti asistované reprodukce, prenatální diagnostiky, prenatální péče včetně předporodních kurzů, gynekologie, urologie a mamologie. Více se o klinice rozpovídal její vedoucí lékař MUDr. Petr Matlák.

Pane doktore, mohl byste se na úvod krátce představit, pokud jde o Vaše profesní zaměření?
Mým profesním zaměřením je obor gynekologie a porodnictví, kterému se věnuji od roku 2004. Tento obor zahrnuje řadu subspecializací, z nichž mě nejvíce oslovilo porodnictví a s tím související prenatální péče – péče o těhotnou ženu, včetně ultrazvukové diagnostiky vrozených vývojových a genetických vad plodu. Této problematice jsem věnoval poměrně velkou část své dosavadní kariéry. V průběhu let se samozřejmě setkáváte s pacienty s různou škálou potíží a diagnóz. U žen v reprodukčním věku je nasnadě otázka poruch plodnosti, diagnostika a terapie jejich příčin. Reprodukční medicínou jsem se začal zabývat v roce 2010.

Proč jste si vybral právě tuto specializaci?
Obor gynekologie a porodnictví mě velmi zaujal při studiu na vysoké škole právě svou různorodostí a širokým spektrem možností seberealizace. V průběhu praxe se každý lékař-gynekolog vyprofiluje určitým konkrétním směrem. Samozřejmě záleží na jeho schopnostech a šikovnosti, ale také na možnostech daného pracoviště – jaký rozsah a míru kvality péče je schopno poskytnout. Musím říct, že v tomto ohledu jsem měl opravdu štěstí a také velké možnosti výběru. Péče o těhotné ženy mi přirostla k srdci. Stále více jsem si ale uvědomoval, o co přicházejí ženy, které těhotné být nemohou. Proto jsem se začal věnovat reprodukční medicíně. Klinika PRONATAL mi umožnila spojit tyto dva medicínské směry dohromady – vyřešit poruchu plodnosti a následně provést ženu bezpečně celým těhotenstvím. Pomoci druhým k úplné a šťastné rodině určitě má smysl.

Celý rozhovor si můžete přečíst v e-verzi magazínu ZDE.

RELATED ARTICLES