Sobota, 20 července, 2024

Poruchy zažívacího traktu trápí čím dál více lidí. Pomoci jim může návštěva gastroenterologické ambulance.

Funkční poruchy zažívacího traktu jsou čím dál častějším důvodem návštěvy gastroenterologické ambulance. V Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice se proto rozhodli postupně rozšířit motilitní laboratoř pod vedením MUDr. Martina Hanouska a MUDr. Evy Evinové. Motilitní a funkční poruchy zahrnují onemocnění od gastroesofageálního refluxu, syndromu dráždivého tračníku, achalázie, až po funkční dyspepsie, zácpy či gastroparézy. 

Motilitní laboratoř se specializuje na vyšetření refluxu metodou 24 pH-metrie s impedancí nebo posouzení peristlatiky jícnu či funkčnosti konečníkových svěračů. Na všechna tato vyšetření je nezbytné mít žádanku od praktického lékaře. 

„Naše nemocnice se také zapojila do několika prestižních projektů a díky dotačnímu financování Interním grantem AGEL disponujeme exkluzivním přístrojem Endoflip™, pomocí kterého jsou vyšetřovány poruchy vyprazdňování žaludku u diabetických pacientů. Stále hledáme nové pacientky s cukrovkou a zažívacími obtížemi do našeho výzkumu,“ uvedla MUDr. Eva Evinová, gastroenteroložka z Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice a doplnila, že rozvoj motilitní laboratoře významně přispěje rozvoji funkční diagnostiky na severní Moravě.  

Zároveň rehabilitační oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice pod vedením primářky MUDr. Jany Štverákové jako jedno z mála pracovišť aktuálně provádí rehabilitaci jícnového refluxu metodou nácviku bráničního dýchání, kde lze pacienty po potvrzení refluxní choroby jícnu odeslat.  

Zdroj: TZ AGEL a.s.

RELATED ARTICLES