Sobota, 22 června, 2024

Moravskoslezský kraj financuje zubní ordinace 50 miliony korun

Lidé, kteří nemají svého zubaře, dostali další šanci na ošetření. V Ostravě se otevřely nové zubní ordinace, stomatologové přibudou také v jiných částech regionu. I díky Moravskoslezskému kraji, který za poslední dva roky financoval rozvoj zubní péče na svém území 50 miliony korun.

Společnost AJNA dental clinic s.r.o., která v Ostravě provozuje také zubní pohotovost, otevřela nové zubní ordinace. I díky Moravskoslezskému kraji, který jí na pořízení dvou stomatologických křesel poskytl 2milionovou individuální dotaci. Klinika tak mohla přijmou 1850 nových pacientů. Moravskoslezský kraj každoročně podporuje nově vznikající i stávající zubní ordinace na svém území, nedostatek zubařů pomáhá řešit také individuálními dotacemi.

„Problém s nedostatkem zubařů trápí nejen náš region, je to celorepublikové téma. Spousta lidí nemá vlastního zubaře a své potíže řeší na zubní pohotovosti. Aktuálně u nás chybí 150 stomatologů. Kraj pomáhá tento problém řešit, tato situace je dlouhodobě neudržitelná. Mimo jiné nedávno jsme s městem Ostravou přispěli Ostravské univerzitě přes 14 milionů korun na podporu nového oboru zubní lékařství na lékařské fakultě,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že vloni kraj na zřízení zubních ambulancí uvolnil 12,3 milionu korun. „Letos už to bylo přes 21 milionů. Peníze šly na nákup zubařských křesel, rentgenů a dalšího stomatologického zařízení v krajských nemocnicích a zubních pohotovostech v okresech. O rozdělení dalších prostředků do stomatologie rozhodne červnové zastupitelstvo,“ dodal hejtman Ivo Vondrák. Upozornil, že kraj ze zákona odpovídá za zajištění a organizaci zubní pohotovosti v regionu.

„Nikde však není určeno, v jakém rozsahu a jakou formou. Zubní pohotovost v jednotlivých okresech tedy zajišťujeme v našich krajských nemocnicích, a protože v Ostravě krajskou nemocnici nemáme, přispíváme na provoz skoro 3,5 milionu ročně AJNA Dental Clinic, aby tuto službu lidem s bolavými zuby poskytovala. Krajským nemocnicích přispíváme na provoz zubní LPS okolo 7,5 milionu ročně. Staráme se také o to, aby zubní pohotovostní ambulance byly kvalitně vybaveny,“ upřesnil náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Dodal, že na letošní rok kraj vyhlásil také nový dotační program na podporu primární péče, tedy na zajištění vybavení nově vzniklých ordinací praktických lékařů a zubařů nebo ordinací, v nichž došlo ke generační obměně. O rozdělní jednoho milionu korun rozhodnou krajští zastupitelé v červnu.

Podpora stomatologie v Moravskoslezském kraji:

Název projektuŽadatelRok podporySchválené prostředky (v Kč)Forma podpory
Zvýšení kvality primární péče v zubní ordinaciORLOVÁ DENTAL s.r.o.2023150 000individuální dotace
Zřízení zubních ambulancí na Bruntálsku a Krnovsku vč. zřízení zubní laboratořeSdružené zdravotnické zařízení Krnov, p.o.202315 000 000investiční příspěvek do fondu investic
Pořízení stomatologických křeselNemocnice Karviná-Ráj, p.o.20235 000 000investiční příspěvek do fondu investic
Pořízení stomatologického křeslaNemocnice Třinec, p.o.20231 000 000investiční příspěvek do fondu investic
Zubní centrum Svět úsměvůSvět úsměvů s.r.o.2022300 000individuální dotace
Pořízení dvou zubařských křeselAJNA dental clinic s.r.o.20222 000 000individuální dotace
Podpora vzniku nového studijního programu Zubní lékařství na Ostravské univerzitěOstravská univerzita202214 334 000individuální dotace
Zřízení zubních ambulancíNemocnice ve Frýdku-Místku, p.o.20222 500 000investiční příspěvek do fondu investic
Zřízení zubní ambulance Město Albrechtice, Bruntál a RýmařovSdružené zdravotnické zařízení Krnov, p.o.20227 500 000investiční příspěvek do fondu investic

Zdroj: TZ MSK

RELATED ARTICLES