Středa, 12 června, 2024

FN Ostrava otevřela novou ordinaci pro děti a dorost

Péči o děti od narození až do dovršení 19 let věku zajistí nově vybudovaná Ordinace praktického lékaře pro děti a dorost FN Ostrava. Registrace nových pacientů, včetně dětí ukrajinských uprchlíků, začala první lednový pracovní den. Otevření a provoz nové ordinace podpořil s cílem zajistit zdravotní péči i pro uprchlické děti a mládež Dětský fond OSN UNICEF, a to pomocí technické asistence a rozšíření personálních kapacit formou příspěvku tři a půl milionu korun do konce tohoto roku.

V archivu Krajského úřadu Moravskoslezského kraje je aktuálně uloženo více než 2 800 zdravotnických karet dětských pacientů z ambulancí, které v okrese Ostrava ukončily provoz. FN Ostrava se otevřením nové ordinace pokusí tuto situaci alespoň zčásti zlepšit. „Na naše nově vybudované pracoviště se mohou obrátit rodiče dětí, které v současné době nemají svého praktického lékaře. Nejlepší cestou je přijít osobně, v dopoledních hodinách do naší ambulance, kterou najdou v upravených prostorách Polikliniky FN Ostrava v Ostravě – Porubě, na ul. 17. listopadu, a přinést s sebou současnou dokumentaci dítěte,“ uvedl přednosta Kliniky dětského lékařství FN Ostrava doc. MUDr. Jan Pavlíček, Ph.D.

Vzhledem k věkové struktuře pediatrů v regionu a jejich akutnímu nedostatku jsem rád, že se podařilo díky aktivitě Kliniky dětského lékařství a jeho přednosty tuto formu péče v naší nemocnici personálně zajistit,“ řekl u příležitosti otevření nové ordinace ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA.

„UNICEF oceňuje možnost spolupracovat s Fakultní nemocnicí Ostrava na podpoře nové pediatrické ordinace a rozšíření přístupu ke zdravotní péči pro místní i uprchlické děti a mládež. Tento projekt je součástí naší spolupráce s ministerstvem zdravotnictví, která má za cíl zajistit kvalitní zdravotní péči pro děti a rodiny, které utíkají před válkou na Ukrajině,“ řekla Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR.

Ordinace praktického lékaře pro děti a dorost FN Ostrava bude zabezpečovat tolik potřebnou primární péči. Registrovaným dětem zajistí léčení akutních onemocnění, preventivní prohlídky a očkování. Věkové spektrum pacientů je od narození do dne dovršení 19 let. Ordinační doba je v pracovní dny pondělí až pátek od 7:00 do 15:00 hodin. Hned první den provozu ordinace rodiče přihlásili k evidenci 24 dětí, převážně z Ukrajiny. Bližší informace naleznete na https://www.fno.cz/klinika-detskeho-lekarstvi/ordinace-praktickeho-lekare-pro-deti-a-dorost.

Zdroj: fno.cz

RELATED ARTICLES