Pondělí, 26 února, 2024

Digitalizace pomáhá lékařům v Nemocnici AGEL Nový Jičín v boji proti rakovině

Novojičínská nemocnice zmodernizovala přístrojové vybavení částkou přesahující 65 milionů korun. Plně digitalizovaný přístroj nové generace pro nukleární medicínu pomáhá zejména pacientům Komplexního onkologického centra Nemocnice AGEL Nový Jičín.

Špičkový přístroj poskytuje digitální obrazová data, která jsou ihned k dispozici odborníkům pro diagnostiku i na vzdálených pracovištích. Novinka, sloužící k tzv. hybridnímu vyšetření, je nyní výkonnější, přesnější a šetrnější. Zařízení v sobě spojuje metody PET (pozitronová emisní tomografie) a CT (computed tomography – počítačová tomografie).

Modernizace přístroje vyšla na více než 65 mil. Kč

„Přístroj využíváme zejména pro onkologické pacienty. Slouží nejen ke zjišťování přítomnosti nádorů, ale i k jejich přesné lokalizaci, k určení rozsahu onemocnění a také nám dokáže identifikovat účinnost léčby,” uvádí MUDr. Marek Velkoborský, primář oddělení radiologie a zobrazovacích metod Nemocnice AGEL Nový Jičín, která zařízení využívá dále pro kardiologii, k detekci zánětů či degenerativních změn.

Přístroj PET/CT Biograph Vision (od společnosti Siemens) dokáže také rozlišit mezi zhoubnými a nezhoubnými procesy v těle pacienta. „Nový přístroj, oproti předchozí verzi, je šetrnější a komfortnější pro pacienty i personál. Umožňuje zlepšit kvalitu, přesnost a efektivitu vyšetření a také snížit radiační zátěž,” dodává primář MUDr. Velkoborský s tím, že financování přístroje bylo zajištěno z vlastních zdrojů nemocnice a také z dotační výzvy IROP REACT-EU 99 „Rozvoj a zvýšení odolnosti poskytovatelů péče o zvlášť ohrožené pacienty“.

Nemocnice AGEL Nový Jičín je jedním ze třinácti specializovaných pracovišť v České republice pro onkologickou léčbu dospělých a současně jediným soukromě provozovaným Komplexním onkologickým centrem v ČR. Patří také mezi lídry v oblasti digitalizace zdravotnictví, přičemž pacienti i zdravotníci v Novém Jičíně těží z přístupu k pokročilým metodám diagnostiky a léčby. Na podporu onkologické prevence a povědomí o onkologických onemocněních aktuálně rovněž Nemocnice AGEL Nový Jičín nabízí balíčky preventivních vyšetření, na které přispívají pojišťovny až 3 000 korun. Nemocnice za tímto účelem rovněž spustila kampaň na sociálních sítích, kde pomocí hashtagu #onkoprevence akcentuje tuto tématiku napříč populací.

Zdroj: www.nemocnicenovyjicin.agel.cz

RELATED ARTICLES