Sobota, 13 července, 2024

Dětští traumatologové FN Ostrava začali jako první v republice používat vstřebatelné fixační hřeby do dlouhých kostí

Lékaři Centra dětské traumatologie a chirurgie Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FN Ostrava, kteří se specializují na léčbu dětských pacientů, začali při operacích zlomenin dlouhých kostí namísto titanových, používat hřeby vstřebatelné. Jejich největší předností je, že v těle malého pacienta zůstávají, a odpadá tak další operace spojená s vyjmutím.

Neviditelný hřeb. I tak o nové fixační operační pomůcce hovoří s mírnou nadsázkou traumatologové, kteří ji ve FN Ostrava začali používat. Na rentgenu totiž není vidět, pouze konec hřebu je pro rentgen kontrastní, aby bylo patrno jeho nitrodřeňové zavedení. „Jako první v České republice jsme použili vstřebatelnou fixaci při operaci zlomenin obou kostí předloktí pravé ruky. Vstřebatelné hřeby IM Nail Bioretec jsou vyrobeny z materiálu nové generace, který je na bázi kyseliny mléčné a glykolové. Lidské buňky je metabolizují na oxid uhličitý a vodu, a z těla jsou tak postupně vydechovány a vylučovány,“ přibližuje novinku MUDr. Ivo Kopáček z Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FN Ostrava, specialista na léčbu dětských pacientů.  Zkušený operatér prošel speciálním kurzem v Maďarsku, který organizovala finská firma Bioretec, výrobce těchto vstřebatelných hřebů.

Musím říct, že s implantací vstřebatelných fixací nebyl žádný problém a u dítěte se nevyskytly žádné pooperační komplikace. Jen bych ještě rád doplnil, že fixační materiál se sice vstřebá a zároveň podporuje i hojení kosti, ale vnější fixace zlomené končetiny sádrou zůstáváA není možné jej používat u otevřených zlomenin,“ dodal doktor Kopáček.

Ročně je v Centru dětské traumatologie a chirurgie ošetřeno na traumatologických ambulancích okolo 6200 poraněných dětí, hospitalizováno z důvodu úrazu je 650 dětí a operační léčba je nutná u dvou třetin dětí. Průměrná doba hospitalizace je po operačním výkonu zlomeniny v průměru dva až tři dny.

Zdroj: fno.cz

RELATED ARTICLES