Středa, 4 prosince, 2024

Klinika GENNET nabídne vyšetření plodnosti zdarma

Ve dnech 11. – 22. listopadu se budou na všech pobočkách kliniky GENNET konat Dny pro Vaši budoucnost. V rámci nich mohou ženy absolvovat zdarma a bez předchozího objednání AMH test. Ten slouží k odhalení ovariální rezervy a ženám dá přesnou informaci, jak jsou na tom s plodností. Aktuálně řeší neplodnost zhruba pětina českých párů, kliniky lidem nabízejí kromě metod umělého oplodnění také social freezing neboli preventivní zmražení pohlavních buněk.

Věk nastávajících maminek se v poslední době neustále posouvá. Ženy mateřství z různých důvodů odkládají, v důsledku toho jsou pak ale velmi často nuceny řešit problémy s přirozeným početím. Ze zdravotního hlediska totiž zůstává optimální věk pro otěhotnění 25 let. Od 30 let pak ovariální rezerva (množství vajíček ve vaječnících) přirozeně klesá a po 35. roce se šance na spontánní těhotenství snižuje zásadně. Vedle množství oocytů se redukuje i jejich kvalita. Šance na spontánní koncepci ve 43 letech jsou pouze v jednotkách procent. A právě na to se snaží upozornit listopadové Dny pro Vaši budoucnost pořádané klinikou GENNET, při kterých mají ženy možnost nechat si zjistit ovariální rezervu bez předchozího objednání a zcela zdarma. K určení hladiny AMH se vyšetřuje malé množství odebrané krve. Koncentrace AMH v krvi se během cyklu významně nemění, proto je možné test provést kdykoliv a není nutné ani být na lačno. Doporučuje se pouze před odběrem vypít dostatečné množství vody. Výsledky vyšetření jsou pacientkám zaslány do týdne od odběru na e-mailovou adresu. Společně s nimi obdrží i vysvětlení a doporučení od specialisty na reprodukční zdraví, jak se podle nich zachovat s ohledem na plány pro založení rodiny nebo odklad rodičovství.

V případě, že ženám ovariální rezerva klesá, může být doporučen i tzv. social freezing neboli zamrazení vajíček. „Zamrazení vajíček doporučujeme ideálně do věku 35 let. V případě, že je žena zdravá, samozřejmě může otěhotnět i přirozenou cestou a zamrazená vajíčka nemusí nikdy použít. Vitrifikované oocyty slouží jen jako ‚pojistka‘ plodnosti do budoucna a na šanci porodit zdravé miminko,“ vysvětluje MUDr. Alena Šestinová, vedoucí lékařka IVF GENNET, Praha 1. A právě proto by ženy, kterým je mezi 25 a 30 lety, ale rodinu ještě neplánují, měly „investovat“ do eliminace problémů s pozdějším početím prostřednictvím zamrazení svých pohlavních buněk. Social freezing je technika mrazení pohlavních buněk, která umožňuje jejich bezpečné uchování po mnoho let až desetiletí. Čtyřicetileté ženy tedy díky tomu mají možnost využít svá „mladší“ vajíčka. Šance na miminko jsou pak v tomto věku prakticky stejné jako v době, kdy byla vajíčka zmrazena. Kompletní cyklus, který zahrnuje veškerá potřebná vyšetření, odběr vajíček, zamrazení až šesti kusů a jejich uchování na jeden rok, se pohybuje okolo 30 tis. Kč.

Zdroj: TZ Gennet

RELATED ARTICLES