Sobota, 20 července, 2024

Jaká mohou být letní zdravotní rizika při cestování

Léto je obdobím zahraničních i domácích dovolených, slunce a častého pobytu v přírodě, což může přinést zdravotní rizika, která lze snadno vyřešit správnou prevencí a pojištěním. Svaz zdravotních pojišťoven proto přináší několik důležitých rad, jak chránit své zdraví během letních měsíců.

Zdravotní péče s kartičkou pojišťovny

Pro cestování po Evropě je důležité mít s sebou kartičku zdravotní pojišťovny, která zaručuje nárok na zdravotní péči za stejných podmínek jako místní obyvatelé. V zemích EU a osmi dalších státech mají čeští pojištěnci nárok na péči odpovídající službě pro domácí. Mezi tyto státy patří kromě členů EU také Norsko, Lichtenštejnsko, Island, Švýcarsko, Makedonie a Srbsko, a s formulářem také Černá Hora a Turecko. „Pojištěnci je v zahraničí poskytnuta taková péče, aby mohl dokončit pobyt v dané zemi. Například při zlomené ruce v rámci týdenního pobytu je velmi pravděpodobné, že pojištěnec dostane nezbytné ošetření a zbytek léčby se již odehraje v ČR. Pro tuto péči však platí, že ji musí poskytovat smluvní lékař zahraniční zdravotní pojišťovny, a i našich občanů se týká případná finanční spoluúčast stanovená v daném státě,“ popisuje Martin Balada, výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven.

Doporučení cestovního pojištění

Pro cesty do zemí, kde kartička zdravotní pojišťovny neplatí, tedy zejména mimo Evropu, je důležité se před cestou připojistit u komerčních pojišťoven. Komerční pojištění je však výhodné i pro cestování v Evropě, protože zajišťuje asistenční službu a ochrání před rizikem finanční spoluúčasti nebo situacemi, kdy nesmluvní lékař v zahraničí požaduje platbu v hotovosti, případně před dalšími komplikacemi.

Očkování

Zejména pro cesty do exotičtějších zemí zvažte také očkování na nemoci, jež tam mohou výrazněji hrozit. Do Asie či Jižní Ameriky se obvykle doporučuje například očkování proti choleře, tyfu a žloutence. Zkontrolujte si také, zda máte pravidelné očkování například proti tetanu. Chybu neuděláte ani s očkováním proti klíšťové encefalitidě.

Svaz zdravotních pojišťoven sdružuje všech 6 zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven v České republice. Svaz hájí společné zájmy zdravotních pojišťoven a jejich klientů ve vztahu ke státním organizacím, profesním svazům a poskytovatelům zdravotní péče s hlavním cílem zkvalitňovat služby pro své klienty. Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny poskytují služby pro více než 4,5 mil. pojištěnců v ČR.

Zdroj: TZ Svaz zdravotních pojišťoven ČR

Ilustrační foto: pixabay.com

RELATED ARTICLES