V květnu odstartuje jubilejní 10. ročník Běhu pro Paměť národa. Charitativní projekt neziskové organizace Post Bellum letos proběhne rekordně v 19 městech po celé ČR. Výtěžek ze startovného podpoří natáčení příběhů pamětníků, vzdělávání a pomoc hrdinům.
Ostrava se připojí tratěmi pro děti i dospělé
Sportovní událost Běh pro Paměť národa není jen o závodění, ale také o atmosféře. Pro dospělé jsou v Ostravě připraveny tratě 4 a 8 km. Na děti od 3 do 14 let čekají tratě na 100 a 300 m s malou odměnu na konci. Součástí akce bude i doprovodný program pro celou rodinu. Registrace na závod je snadná a rychlá. Na webových stránkách je možné si vybrat konkrétní místo i délku závodu.
Komenského sady nabídnou atmosféru i zábavu pro rodiny
V Ostravě pořádá tento běh Čtenářský klub Ostrava – skupina dobrovolníků, kteří již druhým rokem usilují o to, aby se Běh pro Paměť národa konal i zde. Letos bude program zaměřen o něco více na děti, a to i s ohledem na datum, kdy se běh uskuteční.
V loňském roce se v Komenského sadech zapojilo přibližně 230 běžců, dětí i dospělých. Nejrychlejší běžec uběhl čtyřkilometrové kolo za méně než 14 minut.
Patroni, osobnosti a partneři běhu
Běh v Ostravě v minulém roce podpořily osobnosti z oblasti kultury, sportu, vzdělávání a dalších oborů – například Josef Trojan, Ondřej Brett, Vladimír Polák, Andrea Hoffmannová, Taťána Netoličková, Josef Mašín, Jiří Barteček a další ředitelé či majitelé firem a institucí. Patronem běhu se stal Petr Kopecký. Patron pro letošní rok bude odhalen v nejbližších dnech.
Běh pro Paměť národa letos v Ostravě podpořili: město Ostrava, Kofola a.s., Ostravská univerzita a VŠB-TUO. Mediálními partnery jsou OKRAJ a Positiv Business & Style.
AKTUÁLNÍ INFORMACE:
IG @behpropametnarodaostrava
Kontakt pro média Ostrava:
Lucie Kajnarová, luciekajnarova@seznam.cz, 603 544 462
Když to nejde na místě – běžte odkudkoli
Celkem 19 míst po celé republice
V případě, že účastníkům nebude vyhovovat ani jeden z oficiálních termínů, je možné se připojit k „Běhu Kdekoli“! Registrace probíhá online, závodník obdrží startovní číslo e-mailem a může začít sbírat kilometry během května na jakémkoli místě. Speciální výzvy jsou také připraveny pro firmy i školy. Více informací na www.behpropametnaroda.cz.
Akci podporují Nadace Tipsport, BPD partners, Irontime a Nadace PPF. Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas a Nadace BigBoard. Mezi další partnery patří Česká televize, magazín Reportér, Radio 1 a Seznam.cz. Děkujeme také za podporu OSA a ČPP.
Symbolické věnování výkonu jako součást hodnot běhu
První ročník Běhu pro Paměť národa proběhl pouze na jednom místě a zúčastnilo se 480 běžců. Každý rok obliba závodu i počet účastníků roste. Loni se zapojilo přes 4 000 běžců po celé republice. „Máme radost, že se nám daří závod každý rok posouvat dál. Běh je výjimečný tím, že lidé nejen podpoří dobrou věc a užijí si pohyb, ale zároveň mohou svůj výkon symbolicky věnovat někomu, kdo je inspiruje nebo jehož příběh chtějí připomenout,“ doplňuje Alžběta Chrobáková, tisková mluvčí Paměti národa.
Silné příběhy hrdinů, které inspirují
„Letos to bude veliké, doufám. Je to desátý ročník. A také si letos v květnu připomínáme osmdesáté výročí konce nejstrašnější války v dějinách lidstva. Dojímání se u pomníku ovšem nestačí. Jde přece o nesmírně podstatnou lidskou a národní zkušenost, která nás zavazuje, abychom byli i my ochotni a schopni pro svobodu něco udělat. Letos poběžím za pošťáka Františka Šimka, který 5. května 1945 s několika přáteli odzbrojil jednotku wehrmachtu. Po pár hodinách ho na udání zatkli vojáci SS a dlouhé hodiny mučili, aby prozradil jména svých kumpánů. Nikoho neudal. Nacisté ho pak dva dny před koncem války popravili,“ připomíná silný příběh Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa.
O Post Bellum a Paměti národa
Nezisková organizace Post Bellum sbírá vzpomínky pamětníků a ukládá je do online sbírky Paměť národa. Dokumentaristé zaznamenali již více než deset tisíc svědectví válečných veteránů, vězňů nacismu a komunismu, disidentů, ale například i agentů StB. Stále hledají nové způsoby, jak jejich zkušenost předat hlavně mladší generaci. Pro žáky a studenty připravují vzdělávací programy, tvoří rozhlasové a televizní pořady, pravidelně publikují příběhy v médiích, pořádají projekce, výstavy, vydávají knihy. Pomáhají také dokumentovat historickou paměť v zemích, kde o svoji svobodu bojují právě dnes.
Post Bellum neustále na svých aktivitách pracuje. Například v období covidu vzniklo Centrum pomoci Paměti národa, které pomáhá zejména pamětníkům zorientovat se v obtížných životních situacích. Se začátkem ruské invaze na Ukrajinu Post Bellum zahájilo sbírku, díky které obráncům Ukrajiny poslalo ochranné a zdravotnické vybavení v hodnotě více než půl miliardy korun.
Více na postbellum.cz a pametnaroda.cz.