V dubnu tohoto roku se v Ostravě takřka přesně po sto letech od první kolaudace návštěvníkům otevřela Vila Grossmann. Dnes již památkově chráněný dům si nechal dle vlastních plánů postavit v letech 1922–1924 ostravský stavební podnikatel František Grossmann (1876–1933). Jeho přepychové pojetí mělo odrážet příběh jeho životního úspěchu. Vila byla propojena s reprezentativním sídlem stavební kanceláře a celý areál obklopovala zahrada s exotickými dřevinami, sochařskou výzdobou, altánem, bazénem i kašnou. Díky honosnému pojetí a zdobným interiérům se objekt dočkal v prvorepublikovém tisku přídomku „pohádkový palác.“
Manželé Grossmannovi si ale luxusního bydlení užívali jen necelých deset let. V důsledku velké hospodářské krize upadli do dluhové pasti a tlak věřitelů je nakonec dohnal k zoufalému činu sebevraždy. Majetek jednoho z nejbohatších mužů na Ostravsku se tak dostal do konkurzního řízení a vila byla nakonec prostřednictvím bankovního domu prodána dalším vlastníkům. V polovině 60. let zakoupil rezidenci městský národní výbor a vila byla následně adaptována pro potřeby mateřské školky a školní družiny, která chátrající objekt opustila v roce 2005.
Přes veškeré pozdější zásahy se zachovala původní fasáda se štukovou výzdobou a reliéfy a v interiéru pak celá řada originálních prvků z dob Františka Grossmanna (vestavěný nábytek, keramické obklady, parkety, vitráže, štukové stropy aj.). I proto byl objekt r. 1992 prohlášen kulturní památkou. Dobové fotografie z 20. let minulého století společně s inventárním soupisem Grossmannovy pozůstalosti pak otevřely možnost obnovy původní prvorepublikové podoby, a právě touto cestou se nakonec město Ostrava jako vlastník vydalo. Přesně po sto letech tak byla v letošním roce dokončena rozsáhlá tříletá rekonstrukce, která rezidenci navrátila staronový vzhled odpovídající období života ostravského stavitele.
Celý rozhovor si přečtěte v magazínu POSITIV Business & Style 2/2024 ZDE.