Sobota, 2 března, 2024

Rekordman LH24 na lovu hattricku. Na zimní beskydský extrém míří stovky odvážlivců

Noc a den na královně Beskyd stráví o posledním lednovém víkendu (27. – 28. 1.) téměř 700 účastníků IMOS LH24 2024 – 24 hodin na Lysé hoře. Na 11. ročníku extrémního vytrvalostního závodu se pokusí vítězného hattricku dosáhnout Tomáš Štverák ze Zubří, který je zároveň držitelem traťového rekordu. Loni absolvoval kompletních 13 okruhů, a tedy neuvěřitelnou porci 160 kilometrů s převýšením  10000 metrů. Zimní extrém IMOS LH24 je určen pro širokou sportovní veřejnost. Jedná se o 24 hodin trvající horskou štafetu dvojic společně se závodem jednotlivců, který je vyhlášen jako Zimní MČR v horském maratonu jednotlivců.

Rok 2024 nemá odškrtnutý ještě ani úvodní měsíc a už je tady první vrchol vytrvalecké sportovní sezony. Extrémní „elháčko“ je letos v hledáčku stovek sportovců nejen z tuzemska, ale i ze Slovenska, Polska či Německa a ze 700 účastníků bude ledový vrchol Lysé hory ve výšce 1323 m n. m. opakovaně zdolávat i třetina žen. „Dvanáct a půl kilometrů dlouhý závodní okruh s převýšením 740 metrů zůstal naprosto identický jako v loňském roce a kompletně vede po turistických trasách,“ potvrzuje ředitele závodu Libor Uher. V současné době pokrývá nejvyšší beskydský vrchol sněhová pokrývka o výšce 80 centimetrů a meteorologové do závodního víkendu předpovídají na Lysé hoře srážky sněhové i dešťové. „Rok od roku sledujeme, že změny klimatu mají vliv i na výšku sněhu na našich horách, ale máme z minulých ročníků potvrzené, že na konci ledna panují na Lysé hoře ideální sněhové podmínky,“ věří Libor Uher v pravou zimu během LH24.

Závod prověří jak fyzické, tak mentální síly a odhodlání účastníků. Není lehké nepodlehnout při dokončení okruhu vábení tepla horského hotelu Sepetná, kde bude tradičně hlavní zázemí celé akce. Mezi jednotlivými závodníky jsou velké výkonnostní rozdíly a ti nejlepší  stráví venku na trati veškerý čas bez ohledu na počasí či únavu. Naproti tomu tzv. hobíci budou hojně nabírat síly mimo závodní okruh v útrobách hotelu Sepetná, což se týká i soutěžních dvojic, které závodí štafetově a na trase je tak vždy pouze jen jeden z páru. „Čím je delší doba od startu, tak ubývá i závodníků na trati a nad ránem v neděli krouží po Lysé hoře jen ti nejodolnější borci,“ doplňuje Libor Uher.

Kdo se s náročnou trasou i podmínkami vypořádá nejlépe, bude jasno přesně v neděli 28. ledna s úderem 10. hodiny. Hromadný start IMOS LH24 2024 se uskuteční o 24 hodin dříve v sobotu 27. ledna (10:00) na tradičním místě v Ostravici v areálu Na Pile před WoodArénou a následně se centrum závodu přesouvá o více než sto výškových metrů k hotelu Sepetná. Zde budou závodníci uzavírat své okruhy a vyrážet do nových, nabírat síly v gastrozóně a pro fanoušky u hotelu pořadatelé připraví fanzónu s velkoplošnou obrazovkou. Závodníky na trase mohou rodinní příslušníci, kamarádi a všichni fanoušci sledovat také on-line a to na třech kamerách z Lysé hory i resortu Sepetná (lh24.cz). Slavnostní vyhlášení vítězů pak proběhne v neděli 28. ledna v poledne  (12:00) ve WoodAréně.

Favoritem 11. ročníku IMOS LH24 2024 je loňský vítěz šestadvacetiletý Tomáš Štverák, borec ze Zubří, který patří k české špičce extrémních vytrvalostních závodů. Většina startovního pole bude ale patřit hobíkům, jejichž motivací je plnit si své sportovní i osobní cíle a mnohdy posunout své fyzické i psychické limity.

Tomáš Štverák

Zdroj: TZ IMOS LH24

RELATED ARTICLES