Čtvrtek, 21 listopadu, 2024

Svatba na sjezdovce, intimní v lese, pompézní na zámku i klidná doma. Láskočas jako pravá ruka při plánování kterékoli vaší vysněné.

Zasnoubili jste se a začali plánovat svůj vysněný svatební den, ale… Jste příliš zaneprázdnění, abyste strávili nespočet hodin organizováním svatby? Žijete v zahraničí a plánování svatby na dálku je kvůli časovým posunům či vzdálenosti nepředstavitelné? Nebo jen nevíte, kde začít, nebaví vás to a potřebujete podporu či pravou ruku? Studio Láskočas se zabývá komplexním plánováním a organizací svateb, výzdobou a kompletním floristickým servisem. Zařídí, aby byl váš svatební den jedinečný a velmi osobní. 

Lenko, dočetla jsem se, že Láskočas vznikl společně s vaším manželstvím, a to v roce 2015. Bavilo vás plánování vlastní svatby natolik, že jste se rozhodla, že se tím budete živit?

Přesně tak. Říkám o Láskočasu, že je to moje druhé dítě. Manžel byl již v té době svatebním fotografem, proto mi svatební tématika nebyla cizí. Já jsem v té době byla na rodičovské dovolené s prvorozeným synem. A tak jsem to jednoduše zkusila. Vlastně mi o nic nešlo. Před mateřskou dovolenou jsem pracovala na pozici HR v bance, tudíž to byly naprosto odlišné obory. Bylo to v tu dobu něco nového, zájem byl ale tak velký, že jsem se již do korporátu nevrátila.  

Lenka Šviderská, zakladatelka & majitelka

Můžete nám pro úvod rozhovoru vysvětlit, jaký je rozdíl mezi svatebním koordinátorem a svatebním organizátorem? 

Určitě. Mnoho lidí si tyto pojmy plete, přitom rozdíl mezi svatebním organizátorem a koordinátorem je zásadní.

Svatební organizátor se zaměřuje na celkovou logistiku plánování svatby, od doporučení dodavatelů, přes vyjednávání podmínek, až po zajištění hladkého průběhu svatebního dne. Stará se o rozpočet, plánování a koordinaci dodavatelů a pomáhá realizovat vize páru od počátečních fází plánování až po samotný svatební den.

Naopak svatební koordinátor vstupuje do procesu až těsně před svatbou, obvykle měsíc předem, a zaměřuje se na koordinaci již naplánovaných detailů, potvrzení dodavatelů a zajištění hladkého průběhu samotného svatebního dne. Svatební koordinátor je tedy vhodný pro páry, které si chtějí plánování své svatby většinou organizovat samy, ale přejí si mít profesionála, který se postará o detaily a plynulý průběh ve svatební den.

My děláme obojí. V rámci svatební agentury Láskočas vám svatbu zorganizujeme, zkoordinujeme a také se postaráme o celkový design včetně květin.

Nejvíce intenzivní zážitek byla svatba na sjezdovce, kde bylo okolo 180 hostů. Svatebčané přijížděli k obřadu na lyžích. Všichni jsme se pak přesouvali vlakem do Německa, kde probíhala hostina.

Prozradíte nám, jak velký je váš tým?

Tým se průběžně mění dle počtu zakázek. Poslední dva roky byly hodně silné. Kumulovaly se pocovidové svatby, a tak jsme fungovaly v cca šestičlenném týmu. Měla jsem kolegyně rozděleny do dvou týmů – kreativní a produkční. Bylo to ovšem hodně náročné logisticky. Nyní jsem se rozhodla zase vrátit k původnímu fungování, a to, že “všichni umí všechno”. Je to mnohem praktičtější z pohledu zastupitelnosti. Proto se nyní dvě kolegyně rekvalifikují a doplňují certifikaci pro oblast květinového designu. A budou kompletní koordinátorky a designérky v jednom. 

Pamatujete si na koordinaci úplně první svatby? Začali jste zvolna, třeba koordinací svatby kamarádky, nebo jste naostro zorganizovali svatbu klientce, která si vás vyhledala? A kolik svateb už máte celkově za těch dlouhých devět let za sebou?

Když už do něčeho jdu, tak pořádně. Nic napůl. Takže vás asi nepřekvapí, že to byli hned cizí klienti. Vlastně jsem jim ani neřekla, že je to moje první svatba, protože mi připadalo všechno tak velmi přirozené, jako bych svatby koordinovala a plánovala již roky předtím. 

Když nad tím tak přemýšlím, nedělala jsem svatbu žádné kamarádce. Ale je fakt, že po svatbě se moje klientky kamarádkami často stanou.

A co se týče počtu svateb – neznám přesnou odpověď. Někdy svatby organizujeme kompletně, někdy koordinujeme a zdobíme a někdy jen zdobíme. Je to pro mne jen číslo. Každá svatba je jinak náročná. Někdy dá jedna zabrat víc, než deset jiných dohromady. Navíc, když organizujeme mikrosvatby pro dva lidi, je zřejmé, že zorganizovat svatbu s takto omezeným počtem hostů představuje úplně jinou výzvu než plánování velkého svatebního obřadu pro 200 lidí.  

Abych ale odpověděla, číslo je určitě 300 +.  

Zažila jste nějaké speciální požadavky od snoubenců, atypické místo, téma, kostýmy,… Jaká je vaše nejoblíbenější nebo nejintenzivnější vzpomínka?

Mně vlastně ty specifické požadavky baví a nepřijdou mi zvláštní. Jsem ráda, když klienti vnesou do své svatby něco jedinečného a osobního. Je to změna.

Nejvíce intenzivní zážitek byla svatba na sjezdovce, kde bylo okolo 180 hostů. Svatebčané přijížděli k obřadu na lyžích. Všichni jsme se pak přesouvali vlakem do 

Německa, kde probíhala hostina. Byla to sjezdovka, na které se snoubenci seznámili. Všechno to dávalo parádní smysl. 

Aktuálně hledám vhodné místo pro svatbu klientům, kteří by si přáli do svatby vnést téma “Velký Gatsby”, takže hledáme prostor v prvorepublikovém stylu.

Jsou klienti spíše takoví, že nechávají většinu věcí na Vás, nebo chtějí mít pod kontrolou i sebemenší detail?

Jednou z našich klíčových hodnot je důvěra. Proto jsme velmi rádi, když ji od klientů dostaneme a můžeme realizovat vše tak, jak nejlépe umíme. Jsou nevěsty, které chtějí mít více věci pod kontrolou a jiné méně.

Většinou organizujeme svatby klientům, kteří jsou pracovně hodně vytížení a nemají moc čas tyto detaily řešit a jsou proto rádi, že mají svatebního partnera, kterému důvěřují. 

Naší vizí každopádně je, aby bylo plánování pro klienty přínosem. Proto ke každému přistupujeme individuálně. 

S jakými svatebními místy máte nejlepší zkušenost?

Krásná svatba se dá udělat kdekoliv. Opravdu. Nejraději mám asi místa, kde se svatby běžně nedělají. Když si jen pronajmete prostor a pak už jen probouzíte vize k životu. Nemusíte se přizpůsobovat podmínkám restaurace – co se smí a nesmí. 

Stojím si za tím, že svatba není tolik o místě, jako o lidech, kteří jí tvoří.

Neznám agenturu, která má současně půjčovnu, floristky, produkční a fotografa, jako my.

Jaký je váš oblíbený svatební trend za rok 2023 a co si myslíte, že bude populární v roce 2024?

Uff, trendy. Mám je ráda i nemám zároveň. Většinou přicházejí spíše v obdobích. Nemám pocit, že by to byla záležitost jen jednoho roku. Co v zahraničí již několik let funguje, to se u nás ujme až za nějakých pět let. 

Nyní jsou to nevyumělkované a nedokonalé fotografie, fotky s bleskem, dorty jako z devadesátých let, vracejí se mašle a čím dál více se vracíme k menším intimnějším svatbám.

Zkracují se šaty, nasazují se opět závoje a vracíme se zase zpět spíše z přírodních míst do těch elegantnějších. Stoupá obliba svateb na zámcích a chateau před stodolami a loukami. 

Ruku v ruce s nastupující elegancí jsou kytice spíše vzdušnější a většinou především o květech bez doplňkové zeleně. Na ústupu je také dosud všudypřítomný eucalyptus.

Poslední roky byl trend suché pampové trávy, která určovala jakýsi boho styl. Určitě ji tady ještě pár let uvidíme, ale troufám si říci, že už je také na ústupu.

Láskočas není jen svatební agentura, ale i floristické studio. Postaráte se tedy i o vysněnou květinu nejen pro nevěstu. Květiny objednáváte? 

Ke svatbám přistupujeme komplexně. Díky tomu, že klienty už velmi dobře známe, dokážeme pro ně vytvořit “to pravé”. Od kytice přes nápaditou výzdobu až po nezapomenutelný program. 

Květiny vždy přizpůsobujeme konceptu svatby. Když je to možné, oslovujeme místní květinové farmáře. Výběr květin zde je však omezený, proto lokálním kvítím nezvládneme uspokojit všechny naše klienty. 

Máme více dodavatelů a hledáme vždy to nejlepší řešení pro danou zakázku. 

Čím se Láskočas liší od jiných svatebních agentur?

Jsme hodně komplexní. Neznám agenturu, která má současně půjčovnu, floristky, produkční a fotografa, jako my. Jsme tým profesionálů, kteří se skvěle doplňují v každém směru. 

Jako jediní v Česku se zaměřujeme mimo jiné na tzv. mikro svatby. V rámci toho vznikl projekt Svatba ve dvou.

Jak taková mikro svatba probíhá? Je o to zájem? 

Je, a poměrně velký. Zhruba polovina našich párů volí svatbu ve dvou, nebo jak se říká v zahraničí – elopement (útěk). Svůj den si oslaví sami bez přítomnosti dalších osob. V tomto případě se stáváme také formálními svědky či průvodci jejich rituálem.

Většinou nás oslovují páry, kteří nechtějí za svatbu utrácet příliš peněz, jsou introvertní a celkově nemají rádi pozornost, nebo si jen chtějí zážitek ze svatby prohloubit tím, že ho prožijí SPOLU, SAMI. Vše prožijí intenzivně a bez zbytečných stresů, budou jen tady a teď. Nikdo jim do svatby nemluví, nemusí zvát tetičku, kterou neviděli už patnáct let, nevěsta neřeší, že si nemůže vzít barevné šaty, protože to babička neschvaluje. Zkrátka si vše prožijí dle svých představ. 

A co se v takový den dělá? Zavřete oči a nechte pracovat vaši fantazii. Co si jen představíte, to zrealizujeme. Po naší schůzce dáme vaším vizím jasnou podobu, kterou proměníme ve snovou realitu. 

Lenko, děkujeme vám za příjemný rozhovor. Přejeme mnoho štěstí a lásky. 

Text: redakce

Foto: Radek Šviderský

RELATED ARTICLES