Středa, 12 června, 2024

Dolní Vítkovice hostí největší beachvolejbalový turnaj ve střední evropě

Beachvolejbalovými hvězdami nabitou kvalifikací včera odstartoval turnaj J&T Banka Ostrava Beach Pro, který je součástí nejvyšší kategorie světové série Beach Pro Tour ELITE 16. V soutěži se představí 6 českých týmů, v čele s vítězi posledního turnaje v Brazílii a trojnásobnými stříbrnými medailisty ostravského turnaje Ondřejem Perušičem a Davidem Schweinerem.

Na kurtech v Dolních Vítkovicích si o trofej a body do olympijského kvalifikačního žebříčku zahrají i olympijští, světoví a evropští medailisté a šampioni. Loňské vítězství přijedou obhajovat Němky Svenja Müllerová se Cinjou Tillmanovou a Norové Anders Mol a Christian Sørum.

Našimi výsledky v předchozích ročnících v Ostravě a brazilským turnajem jsme si na sebe trochu sami upletli bič. Víme ale, že konkurence je obrovská a bude potřeba bojovat o každý balon. S tím by nám mohli pomoct fanoušci, kteří do Ostravy jedou nejen kvůli nám, ale i kvůli ostatním českým týmům. Moc se na to těšíme, protože je to každoročně zážitek. Pro nás je Ostrava vždy speciální a nebereme ji jako ostatní turnaje,“ komentoval prestiž a význam domácí soutěže David Schweiner.

Na dvou kurtech se postupně odehrají zápasy kvalifikace, hlavní soutěže a play off žen a mužů. Středeční kvalifikační klání jsou určena pro 16 týmů, 4 nejlepší páry postoupí do čtvrtečních a pátečních bojů v základních skupinách. Doplní tak 12 nasazených týmů. Českou republiku budou v kvalifikačních bojích reprezentovat Markéta Nausch Sluková s Helenou Havelkovou, Anna a Kateřina Pavelkovy a Jakub Šépka s Tomášem Semerádem. V hlavní soutěži si zahrají kromě Perušiče se Schweinerem i Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou a Kryštof Jan Oliva s Tadeášem Trousilem.

Ondřej Perušič se na J&T Banka Ostrava Beach Pro těší, uvědomuje si, že očekávání fanoušků jsou vysoká, stejně jako konkurence na turnajích elitní kategorie. „Fakt, že jsme ve všech čtyřech ročnících byli mezi nejlepší čtyřkou, bereme jako známku toho, že se nám v Ostravě každoročně daří. Bylo by super tu sérii ještě prodloužit a zahrát si páté semifinále v řadě. Ale uvědomujeme si, že konkurence je opravdu obrovská, takže turnaj můžeme vyhrát, stejně tak jako skočit devátí nebo třináctí. To nás nutí k pokoře,“ dodal český beachvolejbalista.

Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou získaly divokou kartu pro hlavní turnaj. „Máme za sebou s Maruškou delší tréninkový blok, jehož vrcholem bude právě turnaj v Ostravě, na který se neskutečně těšíme. Je to pro mě naprosto speciální místo: tady jsem se narodila, tady jsem pořád doma, na tribunách mám celou rodinu, což se mi na jiném turnaji Elite 16 nestane. Dostaly jsme divokou kartu do hlavní soutěže, což je skvělé, ale zároveň budeme chtít ukázat, že to byla dobrá volba. Chceme využít kvalitní trénink i speciální ostravskou energii a věříme, že z toho pro nás bude dobrý výsledek. V každém případě se diváci můžou těšit na skvělý beachvolejbal, účast bude opravdu světová,“ komentovala odhodlaně Barbora Hermannová.

Turnaj v Ostravě je vždycky speciální, protože stejně jako ostatní české týmy máme obrovskou podporu v hledišti. Na tohle se těším, protože atmosféra je vždycky vynikající. Jen musíme s Helčou do kvalifikace, což je pro mě v Ostravě novinka, ale věřím, že i v ní nás diváci poženou. Rozhodně zkusíme zabojovat o účast v hlavní soutěži, což by byl pro náš tým úspěch, protože i v kvalifikaci čekají špičkové soupeřky,“ doplnila Markéta Nausch Sluková.

V Ostravě se špičkový turnaj světové úrovně uskuteční už popáté. Jeho prestiž se přitom stále zvedá, což je pro organizátory výzva i závazek. „Už vloni se Mezinárodní volejbalová federace FIVB rozhodla povýšit náš turnaj na nejvyšší úroveň, kterou světová tour nabízí. Je to důkazem správné volby při výběru lokality pro takto prestižní sportovní událost a především organizačního týmu, který stále posouvá turnaj na vyšší a vyšší level. Fanouškům tak do Dolních Vítkovic přinášíme plážový volejbal elitní světové úrovně a televizním divákům kompletní nabídku zápasů s olympijskými vítězi, světovými i evropskými šampióny a domácími hvězdami. Už kvalifikace slibuje beachvolejbal té nejvyšší kvality, proto na obrazovkách České televize a v internetovém vysílání přineseme přímé přenosy všech zápasů, včetně těch kvalifikačních. Celkem více než 1600 minut přímých přenosů,“ řekl k prestiži beachvolejbalové události roku Marek Tesař z pořadatelské agentury Raul!

Ostrava se na přelomu května a června stane volejbalovou metropolí. „Ve spolupráci s promotérem Raul pořádáme již popáté tento výjimečný turnaj v magnetické lokalitě bývalého průmyslového areálu Dolních Vítkovic. I letos na nejvyšší úrovni Beach Pro Tour ELITE 16, která má v kalendáři pro rok 2023 jen 10 zastávek a náš turnaj je jediný ve Střední Evropě. Ostrava se tak řadí ke světovým velkoměstům jako Paříž, Sydney, Hamburk, Dauhá nebo Montreal. Specifikem letošního ročníku je zařazení do olympijské kvalifikace pro hry v Paříži. České beachvolejbalové páry tak mají jedinečnou příležitost připsat si cenné body. Pro Český volejbalový svaz je potěšením ujmout se organizace tohoto turnaje. Naším cílem je vytvořit jedinečnou atmosféru a ještě zvýšit oblíbenost volejbalu v naší zemi. Proto jsme také rozšířili ostravskou nabídku a během konání turnaje uspořádáme i a dvojzápas Evropské zlaté ligy mužských a ženských reprezentací, který se uskuteční 3. června,“ vysvětlil předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta. Součástí ostravského volejbalového týdne bude také republikové finále Barevného minivolejbalu a galavečer Volejbalista roku.

Organizace sportovní události světového významu znamená také vysoké finanční náklady, které nelze zvládnout bez podpory institucionálních partnerů. „Ti, kdo se v Dolních Vítkovicích byli v předchozích letech na turnaj podívat, si určitě pamatují na úžasnou atmosféru všech zápasů. Tribuny se otřásaly v základech, fanoušci skandovali, buráceli při každém podařeném bloku nebo naopak téměř zastavili čas před rozhodujícím podáním. Na první pohled nesourodé spojení studených vysokých pecí se sportem, typickým spíše pro teplou pobřežní krajinu, funguje opravdu velmi dobře. Volejbalový svátek upozorní na Moravskoslezský kraj jako na aktivní a dynamický region, který nabízí nespočet možností. Těšíme se na všechny hosty, kteří si k nám díky turnaji udělají výlet. Uvidí, jak tu máme krásně a třeba se k nám vrátí nejen za sportem a svéráznou atmosférou. Často totiž slýchám, jak říkávají, že náš region je sebevědomý a sympaticky přidrzlý. Stejně jako plážový volejbal. Jsem si jistý, že v Dolních Vítkovicích opět uvidíme famózní výkony světových hvězd, ke kterým patří i naši hráči a hráčky,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Stává se pomalu tradicí, že v závěru května hostíme v neopakovatelném industriálním areálu Dolních Vítkovic volejbal té nejlepší světové úrovně. Zdánlivě nesourodá kombinace průmyslové kulisy se sportem typickým pro přímořská letoviska funguje na výbornou a láká fanoušky zblízka i zdaleka. Mnozí tvrdí, že jaro do Ostravy přichází, když si sednou na zahrádku pod slunečník. Věřím, že zahájení turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro bude brzy považováno za každoroční počátek ostravského léta. Diváci se opět mají na co těšit, přičemž jsem přesvědčen, že nudit se rozhodně nebudou. Konec konců, účast 16 mužských i ženských týmů nejvyšší světové kategorie ELITE 16 slibuje dramatické a tvrdé boje, jakkoliv se budou odehrávat na jemném písku. Třeba z těch pískových nánosů vytěží nějaký cenný kov také čeští reprezentanti. Přál bych jim to,“ navázal primátor Statutárního města Ostrava Jan Dohnal.

Marek Tesař z pořádající agentury Raul je rád, že partnerům může nabídnout špičkový produkt, který stojí za to dlouhodobě podporovat. „Díky podpoře Moravskoslezského kraje, Statutárního města Ostravy a J&T Banky se nám spolu s Českým volejbalovým svazem už od roku 2018 daří vytvářet tradici, na kterou se těší miliony televizních diváků po celém světě, tisíce fanoušků, kteří zavítají přímo do Dolních Vítkovic, i nejlepší hráči a hráčky planety. Respekt a poděkování za významnou podporu patří Národní sportovní agentuře i všem ostatním partnerům v čele se Skupinou ČEZ, a také celému organizačnímu týmu,“ dodal Tesař.

Populární 500 mil v Indianapolis mají svoje legendární smažené kuře, na Australian Open fish and chips, tenisový Wimbledon by nebyl „unikátním“ bez typických jahod se smetanou. Tento rok svůj „signature dish“ dostane i turnaj J&T Banka Ostrava Beach Pro. Budou jím ostravské rurki od společnosti Delirest ČR/SR.

Rozpis turnajových utkání je k dispozici ZDE.

RELATED ARTICLES