Pondělí, 4 března, 2024

Čtvrtý ročník Ostravských sportovních her zatím provází rekordní účast. Obohatil jej populární CrossFit.

Podpora zdravého životního stylu a utváření kladného vztahu ke sportu u školou povinných dětí nejsou pro statutární město Ostrava prázdné pojmy. Většinu dobrých i špatných návyků si neseme z dětství, což platí rovněž v oblasti pohybu a sportu.  

Město proto zařadilo do svého portfolia rovněž projekt Ostravských sportovních her. Jeho aktuální 4. ročník se ve školách setkává s nebývalou odezvou. Nově byl mezi disciplíny zařazen CrossFit, aktivita, která si získává čím dál větší oblibu.

Projekt Ostravských sportovních her vznikl ve spolupráci města s Asociací školních sportovních klubů. Jeho smysl spočívá v aktivizaci a rozvoji pohybu žáků základních škol i věkově odpovídajících studentů víceletých gymnázií. Děti si v atmosféře zdravé soutěživosti vyzkouší velké množství sportovních disciplín. Po obvodních a okresních kolech, kdy klání probíhají v rámci 1. a 2. stupně, Ostravské sportovní hry vždy vrcholí velkým sportovním dnem, spojeným s vyhlášením výsledků. Ten se letos bude konat dne 14. června.

„Ostravské sportovní hry mají všechny předpoklady, aby se z nich na našich školách vyvinula stálá a pevná sportovní tradice. Věřím tomu, protože zájem, který vyvolávají, rok od roku roste. Hned do první disciplíny, atletického čtyřboje, se letos zapojilo dosud nevídaných 370 dětí v 78 družstvech z 24 základních škol. Rekordy láme také florbal, kdy si 20 obvodních kol zahrálo 915 žáků a žákyň na 36 školách. Všech sportovních disciplín 4. ročníku se zatím účastní 48 škol. Pro srovnání – v loňském ročníku, tehdy taktéž rekordním, jich bylo za kompletně celou dobu konání 53,“ kvantifikovala náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Každý ročník Ostravských sportovních her má své ambasadory z řad vynikajících ostravských sportovců, kteří dětem prostřednictvím průběžně natáčených videí radí „jak na to“ a motivují je ke sportování. Letos tato úloha připadla Kateřině Pačutové a Davidu Friedlovi. Kateřina se věnuje sportovní gymnastice, náleží jí pozice dvojnásobné vicemistryně České republiky z let 2021 a 2022. Trénuje v oddíle Sportovní gymnastika TJ Sokol Moravská Ostrava 1 a navštěvuje Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových. David dosahuje úspěchů v cyklistice, zaměřuje se na horská kola a cyklocross. Roku 2023 získal bronzovou medaili v juniorské sérii Světového poháru v Novém Městě na Moravě. O rok dříve vybojoval bronzovou medaili na letní olympiádě dětí a mládeže v kategorii horských kol. Momentálně trénuje a jezdí za cyklistický klub OSTRA – MULTICRAFT ČELADNÁ – pod vedením mistra světa, zlatého a stříbrného olympijského medailisty Jaroslava Kulhavého. David je studentem Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě.

CrossFit – vítaná novinka

Zcela nově organizátoři mezi disciplíny Ostravských sportovních her zařadili CrossFit. Komplexní pohybovou aktivitu, spojující prvky silového tréninku, gymnastiky, koordinace a kardiovaskulárních cvičení. Tato zábavná a efektivní forma pohybu je vhodná pro děti všech věkových kategorií. Školy se do ní mohly hlásit už loni, a to od konce října do konce prosince.

V kvalifikačních kolech na jednotlivých školách se žáci v minutových intervalech snažili udělat co nejvíce cviků („angličáků“, dřepů, sed-lehů, úseků v člunkovém běhu…) Ze soutěžících žáků 2. stupně všech přihlášených škol vzešel zúžený výběr – 80 nejlepších v 10 školních týmech.

Každý nejlepší žák a každá nejlepší žákyně z ročníků byli následně nominováni na CrossFitový závod, který se uskuteční v prostorách fitness centra Colliery CrossFit Ostrava dne 16. února 2024.

Náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová zdůraznila atraktivní formu CrossFitu: „Jsme s organizátory přesvědčeni, že jsme v CrossFitu našli skvělý způsob, jak u dětí povzbudit vášeň pro pohyb. Prostřednictvím CrossFitu dětem ukazujeme, že pohyb může být dobrou zábavou a měl by se stát nedílnou součástí jejich každodenního života.“

Cílem Ostravských sportovních her, a tedy i závodu v CrossFitu, je poskytnout dětem nezapomenutelný zážitek a motivovat je k pravidelnému pohybu. Věříme, že tímto přispějeme nejen k pozitivní změně trendu klesající pohybové aktivity u žáků základních škol, ale také dodáme pedagogům novou inspiraci při výuce tělesné výchovy. Nelze opomenout, že škola je klíčovým prostředím, v němž můžeme přímo ovlivnit pohybovou dovednost a zdatnost u všech dětí.

Zdroj: ostrava.cz

RELATED ARTICLES