Sobota, 13 července, 2024

Světově uznávaní jazzmani vystoupí v ostravském rozhlase

Hudební výlety letos nabídnou dvacítku koncertů. Odstartuje je prvotřídní jazz v podání nové kapely Luboše Soukupa, který ze Skandinávie přijíždí představit své INSPIRACE WEATHER REPORT z jejich aktuálního alba. Na jeho špičkový mezinárodní kvartet se můžete těšit ve studiu S1 ČRo Ostrava 22. února (19 hod.).

Český saxofonista Luboš Soukup je známý svým původním kvartetem nebo z kapel Points, Inner Spaces či Concept Art Orchestra (CAO). Nyní přichází s novým uskupením Machina Mundi: z Dánska přijíždí William Larsson (fender rhodes, elektrický klavír, syntetizátor, efekty), z Kanady kontrabasista Graig Earle a ze Švédska na bicí Daniel Johansson. Frontman Soukup do projektu přináší své propracované kompozice, ve kterých se vznášejí elegantní promyšlené melodie nad bytelnými groovy. Nechybí ani vzrušující sóla, která potěší publikum. „Fungujeme demokratickým způsobem, takže každý může říci, co si myslí, a na výsledku má každý určitou míru tvůrčího podílu, přestože se jedná výhradně o mé autorské kompozice. Na koncertu kromě skladeb, které znáte z alba, zazní i pár úplných novinek a také nějaká překvapení“ uvádí Soukup. S cílem vytvořit nové hudební univerzum Luboš Soukup představí svůj nový autorský repertoár, který byl dosud vřele přijímán publikem na koncertech především v Dánsku.

Machina Mundi

Díky bohatému spektru klávesových nástrojů a analogových syntezátorů evokuje Machina Mundi jazz-rock 70. let a legendární kapelu Weather Report. Bytelný rytmický základ a rafinované groovy, nad kterými se nesou lyrické melodie i improvizované plochy, to vše spolu s elektronickými efekty a dozvuky připomíná jakési mechanické univerzum. „My samozřejmě nejsme Weather Report ani je nekopírujeme. Je ale pravda, že co se týče hlavně zvuku, určitá podobnost tam slyšet asi je“ dodává Soukup.

Svatováclavský hudební festival – Hudební výlety

INSPIRACE WEATHER REPORT

Machina Mundi:

Luboš Soukup – tenorový & sopránový saxofon, klarinet, efekty

William Larsson – fender rhodes, elektrický klavír, syntetizátor, efekty (Dánsko)

Graig Earle – kontrabas (Kanada)

Daniel Johansson – bicí (Švédsko)

Program: Autorská hudba Luboše Soukupa

Machina Mundi se inspiruje například legendárním bandem Weather Report, a to především použitím různých druhů syntetizátorů a efektů. Co se zvuku a rytmů týče, Chris Potter’s Underground je jednou z hlavních inspirací. Český saxofonista Luboš Soukup, známý svým kvartetem nebo z kapel Points, Inner Spaces či Concept Art Orchestra (CAO), přichází s novou kapelou a nahrávkou Machina Mundi. Harmonický svět Machina Mundi je temný jako skandinávské nebe a pulsující rytmy kapely jsou živé jako ulice New Yorku.

Machina Mundi

Vstupné: 200Kč (běžné vstupné), 150Kč (senioři, studenti), 50Kč (ZTP/P) a děti do 15 let mají na všechny koncerty Hudebních výletů vstup zdarma.

Vstupenky online a detailní informace naleznete na www.shf.cz

Zdroj: TZ SHF

RELATED ARTICLES