Úterý, 23 dubna, 2024

Prestižní mezinárodní kurzy klarinet & saxofon nabídnou i pětici koncertů

Ve dnech 1. – 8. 7. 2023 proběhne na nové budově Fakulty umění Ostravské univerzity na City Campusu 22. ročník mezinárodních interpretačních kurzů ve hře na klarinet a saxofon, jehož hlavní součástí budou odborné přednášky a individuální lekce, budou se ale konat i veřejné koncerty mladých hudebníků a lektorů. Exkluzivními hosty letos budou Andrew Marriner a Gabor Varga.

Mezinárodní letní kurzy budou 1. července v 18:00 zahájeny koncertem klarinetistů světového formátu. V novém komorním sále Fakulty umění Ostravské univerzity vystoupí Andrew Marriner, který 33 let působil jako první klarinetista v Londýnském symfonickém orchestru (LSO), a to společně s Gaborem Vargou, nyní zastávajícím prestižní pozici profesora na The Jacob School of Music v Bloomingtonu v USA. V doprovodu svých kolegů Igora Františáka (basetový roh), Philippa Portejoia (saxofon) a Zemlinského kvarteta zazní skladby Faurého, a především skvostný Mozartův a Brahmsův kvintet. V následujících dnech bude na témže místě proveden fascinující Stockhausenův Harlekýn ztělesněný klarinetistou Karlem Dohnalem (3. 7., 18:00) a klarinetový recitál Gabora Vargy (4. 7., 18:00). Koncert všech lektorů pak proběhne 6. 7. (18:00) a poslední večer bude věnován účastníkům kurzů (7. 7., 15:00). 

Letošní ročník kurzů bude zaměřen na přípravu klarinetistů na konkurz do orchestru, kterou povede Andrew Marriner (speciální host, Velká Británie), Gabor Varga (Maďarsko, USA) a Arkadiusz Adamski (Polsko). Případným zájemcům o studium historického klarinetu, chalumeau či klasicistního basetového rohu bude nápomocen Igor Františák. Moderní techniky hry na klarinet budou mít studenti možnost rozvíjet pod vedením Karla Dohnala. Saxofonovou třídu opět povedou exkluzivní saxofonisté Philippe Portejoie (Francie) a Pawel Gusnar (Polsko).

Na 6 individuálních lekcích (45 min.) budou mít studenti možnost pracovat na zdokonalení své hry a interpretaci tradičního i netradičního repertoáru (jednotlivé lekce si studenti mohou zapsat napříč pedagogy). Své nově získané vědomosti mohou prakticky využít na veřejném koncertu účastníků kurzů, který se bude konat v novém komorním sále Fakulty umění Ostravské univerzity se špičkovou akustikou, ze kterého bude pořízen audio-vizuální záznam.

K dispozici budou mít lektoři tři skvělé profesionální korepetitory (Maria Rutkowska, Kaja Papierska a Adam Farana), se kterými budou mít studenti možnost nastudovat svůj program v průběhu kurzů. Prostor bude samozřejmě i pro komorní hudbu. V průběhu kurzů budou prezentovány produkty zahraničních společností Buffet Crampon, Gleichweit, D’Addario aj. Více o interpretačních kurzech naleznete na http://www.fmgartists.cz/cs/interpretacni-kurzy/o-nas.html

Zdroj: TZ SHF

RELATED ARTICLES