Čtvrtek, 13 června, 2024

Iveta Štvartáková: Buď správcem svého života díky sebekoučování

Sebekoučink je proces, při kterém učíte sami sebe. Je to způsob, jak můžete žít spokojenější život a naplnit svůj vlastní příběh. Nemůžete se tady dočíst nic, co by ještě nebylo napsáno nebo vyřčeno. Může se ale stát, že vám právě teď článek zapadne do životního kontextu, do vaší aktuální potřeby a jedna myšlenka spustí proces změny. Za těch čtrnáct let, co se jako koučka setkávám s různými situacemi svých klientů, jsem si potvrdila, že lidé a jejich příběhy se různí, ale příčina životní nerovnováhy bývá často stejná: Je to naše vlastní zbytečná sebekritičnost. 

Pokud vyjdeme z předpokladu, že rovnováha je zdravá, pak nám vyjde i to, že naslouchat pouze nebo velmi často vnitřnímu kritikovi a dovolit, aby za nás rozhodoval, je nezdravé.

Tohle uvědomění je „aha moment” mnoha koučovacích setkání. Jsem svědkem toho, jakou vyšší kvalitu života si dokáží lidé zajistit díky tomu, že začnou zaměřovat pozornost na vědomé rozhodování, a volby následných kroků dělají pak podle toho, které myšlenky nebo pocity vědomě upřednostní. Jakmile lidé přijmou to, že laskavost vůči sobě samému je v pořádku a že je to podmínka sebeúcty, velmi se jim uleví. 

Zde je několik ověřených tipů, jak začít se sebekoučinkem:

  • Pracujte s trpělivostí. Sebekoučink je proces, který běží v čase, asi neuvidíte okamžité výsledky.
  • Ptejte se sami sebe: „Co opravdu, opravdu chci?”
  • Veďte klidně i hlasitý dialog s vnitřními potřebami, pochybnostmi, radami.
  • Ujasněte sami sobě, co vám funguje, co umíte „levou zadní”, a toho dělejte víc.
  • Sledujte svůj pokrok, všímejte si toho, kdy i nepříjemné situace zvládáte o něco lépe. 
  • Zaměřte pozornost na to, co chcete, ne na to, co nechcete. 

Pokud chcete zlepšit kvalitu svého života, sebekoučink je ten nejlepší způsob, jak začít. Osobně vám mohu jako první krok doporučit třeba účast na ostravské konferenci Koučink v praxi s podtitulem Objev tajemství. (www.koucinkvpraxi.cz)

A jestli hledáte na závěr ještě něco praktického navíc, tak „dovol si to” a „přijmi to” jsou dvě výzvy, které zlepšily životní pohodu mnoha lidem. Je už jen na vás, co si za „to” doplníte sami. 

Celý článek včetně anglického překladu naleznete v magazínu POSITIV Business & Style 3/2023 ZDE.

RELATED ARTICLES