Sobota, 20 července, 2024

Poutí k branám Orientu – Nicolette Havlová

Více než 2000 kilometrů v nohách a jeden splněný sen – dojít pěšky do Asie. Nicolette Havlová se vydala jen s šesti kily na zádech z rodného Havířova přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko s návštěvou české komunity v Banátu, pro kterou uspořádala sbírku, a pokračovala přes Srbsko, Bulharsko až do tureckého Istanbulu. Jaké to je být osamocen v horách, potýkat se s útoky pasteveckých psů, (ne)nechat se provdat na rumunsko-srbských hranicích, dojít po svých k moři, absolvovat poslední stovky kilometrů s potulným štěnětem a zvládnout dostopovat zpět domů v rekordním čase pod 72 hodin? To vše a mnohem více se dozvíte na přednášce popisující 104 dny dlouhé putování, kdy se člověk přiblíží divoké přírodě a najde cestu k vlastnímu srdci. 

V průběhu cesty Nicolette pořádala ve spolupráci s neziskovou organizací Člověk v tísni veřejnou dobročinnou sbírku na crowdfundingové platformě Donio.cz za účelem podpory české komunity v rumunském Banátu, která se potýkala s nepříznivými dopady koronavirové krize. Vybrané finance jsou nyní využívány ke zvelebení šesti českých vesnic, jakožto turistické oblasti, pozvednutí životní úrovně místních a podporu jejich podnikatelské činnosti.

12. 9. 2021 došla do cíle své daleké pěší poutě, k chrámu Hagia Sophia v Istanbulu. Tehdy měla za sebou 2025 km a pocity, včetně myšlenek, více než smíšené. Jedna myšlenka byla však krystalicky čistá – „Tohle jsem nezažila naposledy,“ řekla si Nicolette. Nyní plánuje další cestu, konkrétně skrz Jižní Ameriku. Rozhodla se, že ještě před tím, než vyrazí na cestu, bude o svém putování vyprávět na 24 místech naší domoviny a inspirovat další cestovatele a dobrodruhy. Seznam míst k náhledu na obrázku níže.

Více na nicolettehavlova.cz

RELATED ARTICLES