Do kolekce zvířat Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava přibyl nový druh – majestátní orel východní. Získali pár těchto největších orlů světa. K vidění je v jedné z voliér na botanické Cestě vody. Doufáme v rozmnožení těchto dravců. Odchovy mláďat jsou v zoologických zahradách raritní.
Orel východní (Haliaeetus pelagicus) je též nazýván orel kamčatský. Tento dravec je největším orlem světa. Tak jako u ostatních druhů orlů je samice větší a těžší než samec, váží až 9 kg, samec okolo 6 kg. Rozpětí křídel bývá od 190 do 240 cm. Vyskytuje se na Kamčatce a při pobřeží Ochotského moře, na zimu zalétá i jižněji (např. do Japonska). Živí se převážně lovem ryb, větších ptáků a savců, nepohrdne ani mršinami vyplavenými z moře. Velikost divoké populace je odhadována na 5000 jedinců, resp. cca 2000 hnízdních párů, a dále klesá. Tento majestátní dravec je ohrožen zejména přeměnou pobřežních biotopů, znečištěním prostředí (DDT, těžké kovy) a nadměrným rybolovem. V Červeném seznamu IUCN je řazen v kategorii zranitelný (Vulnerable).
V rámci evropských zoologických zahrad je orel východní chován v 29 institucích v počtu 65 jedinců. Odchovy mláďat jsou ale velmi vzácné, za poslední rok se podařily jen ve dvou zoo. „Pár, který se zabydluje v ostravské zoo, jsme přivezli ze Zoo Liberec. Samice má 20 let, samec 19. Původně pocházejí oba ptáci z německé zoo v Heidelbergu a zatím se nerozmnožili. Doufáme, že se to v naší přírodní voliéře podaří. Hnízdění u tohoto druhu začíná v únoru až březnu stavbou hnízda. V průběhu dubna až května samice snáší 1–3 vejce. Inkubace trvá 38–45 dnů. O mláďata se starají oba rodiče.
Návštěvníci mohou orly východní vidět v jedné z voliér na Cestě vody, kde jsou i další druhy orlů – orli skalní, orli mořští a orli královští.
Zdroj: zoo-ostrava.cz