Pondělí, 24 června, 2024

Soubor činohry uvede v květnu premiéru hry Henrika Ibsena NORA

Činohra Národního divadla moravskoslezského připravuje premiéru přelomového díla Henrika Ibsena NORA. Inscenaci poprvé uvedeme v sobotu 20. května 2023 v Divadle Antonína Dvořáka.

Ve hře se autor kriticky dotýká společenského postavení ženy, která je svému muži podřízena jak ekonomicky, tak na základě zákonů a konvencí vytvořených muži. Hra byla v době svého vzniku (1879) nadmíru provokativní, což je pochopitelné, když si uvědomíme, že dle norských zákonů neměly ženy až do roku 1884 přístup k vysokoškolskému vzdělání, nemohly si zvolit vlastní povolání ani samostatně podnikat. Kromě toho až do roku 1888, kdy došlo ke změně příslušného zákona, podléhala provdaná žena manželově zákonné autoritě i po stránce finanční. Uvedení hry bylo triumfem. Téměř všichni soudobí kritici se skláněli před jejím technickým provedením. S trochou nadsázky můžeme říct, že nikdo nikdy neviděl nic podobného. Norou Ibsen otevřeně zahájil emancipační boj, o kterém však sám vždy mluvil jen jako o boji za osvobození lidské osobnosti vůbec. Zůstává však faktem, že divácká recepce Nory ovlivnila životy mnoha žen.

Kamila Janovičová

Dílo už v nás dnes tolik nerezonuje tématem svobodného postavení žen ve společnosti, mnohem více nás vyzývá k detailní analýze instituce manželství, zabývá se vztahy člověka k druhému člověku, ale i k sobě samému. Všem nám zároveň klade nepříjemnou otázku: Kolik upřímnosti je ve vztazích s našimi nejbližšími? V komplikovaném světě osobních příběhů a stále více rostoucího důrazu na materiální potřeby dnes stojí partneři před těžkým úkolem: najít odvahu podívat se na podstatu problému a na sebe. Norbert Závodský, dramaturg inscenace.

V hlavních rolích se v režii Pavla Gejguše představí Kamila Janovičová (Nora), Petr Panzenberger (JUDr. Torvald Helmer), Robert Finta (MUDr. Henrik Rank), Petra Kocmanová (Kristina Lindová), David Viktora (JUDr. Nils Krogstad), Michaela Bajgarová (Au pair). Premiéra činoherní inscenace NORA se uskuteční v sobotu 20. května 2023 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Srdečně zveme!

Zdroj: NDM

RELATED ARTICLES