Pátek, 12 dubna, 2024

INSPIROVÁNI TRADICÍ… to je motto sezóny 2023/2024

V Roce české hudby 2024 zazní na jevištích NDM všech osm dokončených oper Bedřicha Smetany

Národní divadlo moravskolezské nabídne svým divákům v příští (105.) sezóně 18 novinek či obnovených premiér: Pět oper, sedm činoherních a tři baletní inscenace plus čtyři nové muzikály. Na repertoáru čtyř souborů zůstává 33 dalších inscenací (35 titulů). Pro sezónu zvolilo divadlo motto INSPIROVÁNI TRADICÍ…

NDM začne 2. května prodávat všechny skupiny předplatného – diváci si mohou vybrat z 15 tradičních skupin: zajistit si místo v divadle, vybrat si hrací dny nebo zvolit žánr podle své chuti. Koupí předplatného lze získat až 70% slevu z běžné ceny vstupenek. V divadlech jsou k dispozici podrobné brožury pro zájemce. NDM bude vstupenky na běžná představení prodávat od 2. května už na pět měsíců dopředu (dosud to byly tři). Návštěvnost představení NDM v této sezóně už překročila předcovidovou úroveň, zájem o divadlo je velký a také proto vracíme dřívější rytmus předprodeje. Nová sezóna začne 2. září a 9. a 10. září pozveme diváky na dva galavečery „ochutnávek“ v obou našich velkých divadlech (za jedno vstupné).

Jsme divadlo, které je hrdé na svou více než stoletou minulost, minulost úzce spjatou s novodobými dějinami našeho města. Jsme největší a nejstarší kulturní instituce v Ostravě. Divadlo, které systematicky pečuje o svou paměť, budovy, o dědictví předchozích generací. To vše vnímáme jako závazek a hlavně inspiraci pro naše současné živé divadelní konání. Být maximálně současní, kreativní, noví. S jasným vědomím souvislostí! Tradice je výzvou k obnovování. Tradici udržujeme tím, že ji rozvíjíme aktuální divadelní tvorbou! Proto jsme pro příští sezónu zvolili motto INSPIROVÁNI TRADICÍ…,“ přibližuje ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil. „INSPIROVÁNI TRADICÍ… a nepřeberným množstvím pestrých podob a cest jedné z nejstarších uměleckých forem, kterou nepochybně divadlo je, vytváříme společně jeho živou podobu pro dnešní časy. Inspirováni tradicí živého dialogu mezi jevištěm a hledištěm, který je podstatou divadelního zázraku,“ uzavřel Jiří Nekvasil.

Inspirováni tradicí… jsme připravili největší projekt této sezóny: SMETANOVSKÝ OPERNÍ CYKLUS OSTRAVA 2024. Jsme jediné divadlo na světě, které v roce 200. výročí narození a 140. výročí úmrtí Bedřicha Smetany (1824–1884) uvede na své scéně všech jeho osm dokončených oper! Bedřich Smetana patří ke klíčovým zakladatelům moderní české hudby. A to nejen jako skladatel světového rozměru, ale též svou činností organizační a dirigentskou. Svou operní tvorbou otevřel ve druhé polovině 19. století dveře pro další možné cesty svým současníkům i následovníkům. Součástí cyklu jsou inscenace, které soubor opery premiéroval průběžně od roku 2014. V obnovených premiérách se vrátí postupně inscenace oper TAJEMSTVÍ, ČERTOVA STĚNA a BRANIBOŘI V ČECHÁCH. Novější inscenace oper HUBIČKA, DVĚ VDOVY a PRODANÁ NEVĚSTA máme aktuálně na repertoáru. DALIBOR bude mít premiéru letos v červnu. Tato inscenace vzniká v koprodukci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni. Slavnostní operu LIBUŠE nabídneme divákům pouze dvakrát! V hudebním nastudování a pod taktovkou Roberta Jindry ji provedeme ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava a Pražským  filharmonickým sborem. Libuši představíme formou jedinečného originálního scénického koncertu. Na jeho vizuální podobě se bude podílet renomovaný český výtvarník Jiří David v týmové spolupráci s výtvarným kurátorem a režisérem Martinem Dostálem,“ přiblížilJiří Nekvasil. Smetanovský operní cyklus je v Národním divadle moravskoslezském historicky už čtvrtý. První realizovalo divadlo v pátém roce své existence, v květnu roku 1924, další v letech 1956 a 1984. „První cyklus  2. března 2024, v den 200. výročí skladatelova narození, a potrvá do 10. března. Druhý zahájíme 4. května 2024 a ukončíme Libuší v neděli 12. května v den 140. výročí skladatelova úmrtí. Diváci tak budou mít jedinečnou možnost zhlédnout všech osm Smetanových dokončených oper,“ řekl Jiří Nekvasil s tím, že divadlo připravuje pro zájemce o cyklus také speciální nabídky. Zveřejníme je ještě před prázdninami a prodej vstupenek na oba bloky cyklu začne se začátkem nové sezóny.

Na konci sezóny 2023/2024 doplní program opery NDM nová inscenace díla Leoše Janáčka PŘÍHODY LIŠKY BYSTROUŠKY.Opera se vrací do Národního divadla moravskoslezského po třiceti letech od své poslední premiéry a připraví ji společně soubory opery a baletu. Režisérem a zároveň choreografem bude špičkový izraelský tvůrce Itzik Galili. Hudebního nastudování se ujme hudební ředitel opery NDM Marek Šedivý. Touto inscenací si zároveň připomeneme 100. výročí světové premiéry opery,“ doplnil Jiří Nekvasil.

Prostor pro nová díla otevírá další, již 6. ročník mezinárodního operního festivalu NODO (Dny nové opery Ostrava / New Opera Days Ostrava), který jako bienále pořádají od roku 2012 Národní divadlo moravskoslezské a Ostravské centrum nové hudby. NODO 2024 zároveň uzavře koncem června 105. sezónu Národního divadla moravskoslezského.

Soubor baletu NDM láká (nejen) na nové Čajkovského LABUTÍ JEZERO. „Hledali jsme choreografa, který dokáže toto klasické dílo přizpůsobit našemu souboru a menšímu jevišti Divadla Antonína Dvořáka. Volba padla na Youriho Vámose,“ říká šéfka souboru Lenka Dřímalová. „Tvůrčí a inovativní spojení klasického baletu s novým pohledem na starý příběh jsou jeho doménou. Kdo jste viděli u nás Vámosovu verzi Louskáčka, víte, o čem píši. Jsme plni netrpělivého očekávání,“ těší se Jiří Nekvasil. Balet NDM připraví v sezóně 2023/2024 dvě světové premiéry: První bude večer současných choreografií s názvem RAPSODIE BOHEMIA. Autory budou čeští i zahraniční choreografové různých generací a soubor bude tančit na hudbu českých skladatelů. A do Ostravy přijede norský choreograf Jo Strømgren vytvořit další své dílo – tvoří vždy přímo v daném divadle a od tanečníků vyžaduje nápady a vlastní přístup k tématům. „ Před dvěma lety jsme divákům nabídli Mahlerovy vzpomínky, to byla naše první spolupráce s tímto světovým tvůrcem. V příští sezóně se proto těšíme na další: pro komorní prostor Divadla „12“ nastuduje světovou premiéru díla s názvem OKNO – asociativní sled tanečních obrazů pro tanečníky a jednoho herce. Zároveň to bude první baletní inscenace v tomhle malém prostoru a počítáme také s jejím uváděním jinde u nás i v zahraničí,“ přibližuje šéfka souboru baletu Lenka Dřímalová.

Inspirováni tradicí… přivádíme na naše jeviště klasická díla českého i světového repertoáru. V činohře to bude strhující drama Wiliama Shakespeara RICHARD III. ve skvělém překladu Martina Hilského a v režii Ivana Krejčího. „Je s podivem, že v našem divadle byla tragédie uvedena pouze jednou, a to v roce 1962 s Jiřím Adamírou (a Radimem Kovalem) v titulní roli. V roce 2024 bude naším Richardem III.  Petr Panzenberger. Euripídova slavná tragédie MÉDEIA byla u nás uvedena jen dvakrát: Poprvé v čase druhé světové války s legendární Táňou Hodanovou (jejíž mimořádnou uměleckou osobnost jsme si připomněli nedávno a po níž jsme v sezóně 2022/2023 pojmenovali slavnostní sál v Divadle Jiřího Myrona). V roce 1965 Medeu mistrovsky ztvárnila další z výrazných hereckých osobností našeho činoherního souboru Zora Rozsypalová. Smělá výzva pro novou Médeiu Petry Kocmanové i hostující tvůrce inscenace; premiéru chystáme na duben 2024,“ těší se ředitel NDM Jiří Nekvasil. Inspirováni tradicí… dáváme prostor novému. Jeden z nejžádanějších mladých českých dramatiků současnosti – Tomáš Dianiška – právě píše pro činohru NDM autorskou inscenaci na mezigenerační téma s názvem DEN ZÚČTOVÁNÍ. I následující tituly uvádíme v našem divadle poprvé: Diváci se mohou těšit na českou premiéru díla celosvětově populárního amerického dramatika Neila Simona ZTRACENO V YONKERS v překladu Pavla Dominika. Autor získal za tuto hru Pulitzerovu cenu i Cenu Tony a dočkala se i filmového zpracování. Její příběh se odehrává v roce 1942 v Brooklynu a vypráví (s humorem) o hledání osobní svobody, o dospívání a lidech, kteří zraňují druhé, protože se jinak neumí bránit brutálnímu světu kolem. Činohra NDM nastuduje dvě oblíbené komedie: v divadelním prostředí se odehrává BEZ ROUCHA Michaela Frayna. S pravdou ve vztazích nejen manželských si až nebezpečně a přesto velmi vtipně zahrává hra Floriana Zellera PRAVDA. Činoherní sezónu premiér zahájí dramatizace výjimečné a oceňované knihy Kamily Hladké HORNICKÉ VDOVY. Na jevišti Divadla „12“ v ní ožijí skutečné osudy několika generací hornických vdov,“ uzavřel Jiří Nekvasil.

Muzikálový soubor NDM pokračuje v uvádění světových děl – sezónu odstartuje rodinný muzikál OLIVER!, jehož zkoušky začnou už v červnu. Premiéru bude mít známé CHICAGO a posledním „velkým muzikálem“ sezóny bude titul KINKY BOOTS. Pro příští sezónu chystá soubor i původní komorní dílo pro dva herce v Divadle „12“ – INTERVIEW bude mít světovou premiéru letos v prosinci.

Inspirováni tradicí… jsme pro sezónu 2023/2024 pojmenovali slavnostní sál v Divadle Jiřího Myrona po dirigentu Emanuelu Bastlovi (1874–1950) – byl prvním šéfem opery Národního divadla moravskoslezského v letech 1919–1927. Právě on stojí i za realizaci prvního Smetanovského operního cyklu v Národním divadle moravskoslezském v květnu roku 1924,“ řekl ředitel NDM Jiří Nekvasil. V sále se konají společenská setkání, komorní koncerty a další akce. V této sezóně ožil poprvé také komorní operou.

Zdroj: TZ NDM

Foto: Martin Popelář, Adam Živnůstka

RELATED ARTICLES