Čtvrtek, 30 května, 2024

Divadelní festival Dream Factory Ostrava zamíří i do Poruby

Největší činoherní festival na severní Moravě, kterému se daří okouzlovat Ostravu a blízké okolí těmi nejzářivějšími, ale i nejdivočejšími divadelními sny už 15 let, tentokrát odstartuje přímo v Porubě.

Od čtvrtka 25. do soboty 27. května svým programem obsadí nejen nově zrekonstruovaný Dům kultury Poklad, ale i jeho přilehlé okolí. O slavnostní zahájení se ve čtvrtek večer postará liberecké Divadlo F. X. Šaldy s oceňovanou životopisnou groteskou Burian, v níž krále komiků ztvárňuje žena, a to dokonce tak excelentně, že za svůj výkon získala Cenu Thálie.

Liberecké v divadelním sále Pokladu v pátek večer vystřídá brněnská Husa na provázku s Vykouřením — zběsile očistným scénickým obřadem, který je inspirovaný skutečným a snad jediným českým divadelním skandálem. Pokud vás snad události kolem skandálního uvedení hry slovinského režiséra Olivera Frljiće minuly, vůbec to nevadí. Inscenace totiž hravě a místy dost bizarně zkoumá jak práci s divadelními obrazy a symboly, tak především naši vlastní toleranci. A režisér Jiří Havelka znovu dokazuje, že se na českou náturu umí dívat s obrovským nadhledem a humorem.

Štafetu absurdit a bizárků přebere improvizační skupina My kluci, co spolu chodíme,od nichž je možné čekat naprosto cokoli, protože jejich zálibě v absurdních situacích a obrazech se jen tak někdo nevyrovná. Jsou tak nepředvídatelní, že ani my dopředu netušíme, kde v Pokladu jejich Šmejdění proběhne!

V sobotu odpoledne se kluci budou věnovat i těm nejmenším v amfitéatru a umožní dětem stát se režiséry jejich interaktivní improvizované pohádky Mami, tati, kluci říkali, v níž hraje zásadní roli právě fantazie dětských diváků.

V sobotu na dětský program navážou trochu jiné děti, a to svérázný umělecký gang Depresivní děti touží po penězích. V divadelním sále Pokladu uvidíte jejich nekompromisně krutou a zároveň místy až dojemnou grotesku Očistec si zaslouží každý, ve které exceluje Zuzana Bydžovská v roli stárnoucího prezidenta. Skvostnými hereckými výkony se tahle inscenace jenom hemží, protože se můžete těšit i na Vandu Hybnerovou coby zoufale nešťastnou, a přesto stále milující prezidentovu manželku, nebo na Daniela Krejčíka představujícího až dojemně oddaného mluvčího.

Sobotní večer završíme ve společenském sále anatomicky nekorektní rockovou showHedwig a její Angry Inch. Napůl stand-up, napůl rockový koncert se strhujícím Romanem Tomešem v titulní roli vás zaručeně kompletně dostane! 

Krom divadelního programu se s námi po celé tři dny můžete vydat i do herny Virtuální reality Ostrava, kterou najdete na rohu Opavské a 17. listopadu, a na vlastní oči (i dalšími smysly) objevit svět člověka s depresí prostřednictvím animovaného VR filmu Tmání. Jedná se o skutečně unikátní zážitek přístupný všem od 13 let. Od neděle 28. května se z Poruby festival přesune do centra Ostravy, kde poběží až do 3. června.

Kompletní informace o programu i o vstupenkách najdete zde.

Zdroj: poruba.ostrava.cz

RELATED ARTICLES