Středa, 19 února, 2025

Pohled do fascinující historie filmové techniky ve Vile Hanse Ulricha

Od 21. února do 27. června 2024 se návštěvníci mohou těšit na jedinečnou výstavu s názvem „Kinematograf s klikou i bez“, která mapuje vývoj filmové techniky v českých zemích. Výstava proběhne ve Vile Hanse Ulricha Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava (CKV) a nabídne zhruba 50 vzácných exponátů, od historických projektorů po filmový materiál.

Unikátní exponáty a příběhy filmové techniky

„K vidění budou nejen stroje pro profesionální kina, ale i domácí zařízení, která byla postupně nahrazena televizemi, videi a nakonec streamovacími službami. Vystavené stroje a zařízení jsou z velké části vyrobeny v Československu, ale jsou mezi nimi i přístroje zahraniční, které se u nás v historii používaly,“ říká Radim Václavík, kurátor výstavy.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout například:

  • Nejstarší exponát – téměř 100 let starý promítač, který sloužil v kině Central v Hrušově a po válce jako putovní kino.
  • Kino projektor MEO 5X Automatik – první plně automatizovaný projektor používaný v kině Náročného diváka v Domě kultury Vítkovice.
  • OP 16 STAKO – unikátní československý prototyp, který se nikdy nedostal do sériové výroby kvůli událostem druhé světové války.

Součástí výstavy bude také část věnovaná animovanému filmu, kterou připravil Antonín Drdla.

Detail historického filmového projektoru TK 35/56, vyrobeného v Československu. Tento ikonický přístroj byl využíván pro promítání filmů v kinech i pro amatérské filmové projekce.
Detail historického filmového projektoru TK 35/56, vyrobeného v Československu. Tento ikonický přístroj byl využíván pro promítání filmů v kinech i pro amatérské filmové projekce.

Doprovodný program: přednášky a filmové večery

Výstava nabídne komentované prohlídky a doprovodné přednášky, zaměřené na práci promítačů a historii animované tvorby. „Zájemcům nabídneme mimo jiné filmové večery v Klubu Parník s němou groteskou a klavírním doprovodem Jeronýma Poláška,“ dodává Dominik Beneš, dramaturg Vily Hanse Ulricha.

Na programu budou také lektorské programy pro žáky základních a středních škol. Celý projekt se koná pod záštitou filmového režiséra Dušana Rapoše, uměleckého ředitele Minikina.

Vernisáž a otevírací doba výstavy

📅 Vernisáž: 19. února v 17:00 v Klubu Parník, následovaná komentovanou prohlídkou. Součástí bude i promítání. Uskuteční se ve druhém patře Vile Hanse Ulricha na Sokolské třídě.
🕒 Otevírací doba:

  • Pátek: 15:00 – 18:00
  • Sobota a neděle: 10:00 – 18:00

Nenechte si ujít možnost prozkoumat vývoj kinematografie a historii filmových zařízení, která formovala svět filmu! 🎬

Zdroj: TZ Centrum kultury vzdělávání Moravská Ostrava

FOTO: CKV Moravská Ostrava, Barbora Motyková

RELATED ARTICLES