Sobota, 20 července, 2024

Kancelářská židle – jak vybrat?

Pracovní prostředí je radno zařizovat s ohledem na efektivitu, motivaci, ale i komfort a pohodlí. Ať už máte své místo v otevřené kanceláři nebo pracujete z domova, vybavení by se nemělo podceňovat.

Základem je rozhodně kvalitní kancelářský stůl, židle a dostatek prostoru pro ukládání věcí.

My se dnes zaměříme na kancelářskou židli, konkrétně tedy její výběr a co vše bychom měli zohlednit. Ačkoliv se může na první pohled zdát, že na tom není nic těžkého, špatně zvolená židle může dát za vznik bolesti zad, při dlouhodobém sezení způsobovat migrénu, nebo dokonce deformovat tvar Vaší páteře. Proto pokud jste „odsouzeni“ k dennodennímu sezení za počítačem, nebo pracovním stolem, její výběr proto není radno podceňovat.
 

jak si vybrat kancelářskou židli

Základ úspěšného pracovního dne je pohodlné sezení. | Zdroj: torwai/GettyImages

Než si však rozebereme jednotlivé části, je důležité zmínit, podle čeho budeme židle vybírat:

Nosnost

Začít bychom měli u nosnosti. Kancelářské židle bývají většinou vyvinuty pro maximální zátěž 110 kg, avšak najít můžeme ty, které unesou až 160 kg. Ty jsou ovšem speciálně upravené a jejich nosnost je vždy uvedena ve specifikaci produktu.

Na jak dlouho

Druhým hlediskem je doba sezení. Ta se odvíjí od pracovní doby a v případě domácí kanceláře také od toho, zda u stolu trávíme čas i mimo pracovní povinnosti. Jestliže židli využíváte pár hodin denně, můžete dát přednost neotřelému designu a dbát méně na její ergonomii. V opačném případě – pokud v židli pracujete 8 a více hodin již budete potřebovat především pohodlného parťáka, nejen  pouhý estetický prvek.

Správné nastavení rovná se maximální pohodlí

Když už máme jasno ve výše uvedených bodech, můžeme se vrhnout na konstrukci židle. Jelikož zajišťuje naši stabilitu, nesmí být židle vratká a musí sloužit jako podpora celého těla. Každý člověk je však jiný. Důležité je si proto uvědomit, že právě proto je většina kvalitních kancelářských židlí opatřena nastavitelnými díly. Můžete si je tak přizpůsobit takřka na míru.
 

levné kancelářské židle

Dobře si prohlédněte rozměry židle a ověřte si, které její části jsou nastavitelné. V naší nabídce najdete otočnou židli Mides s nosností 120 kg, prodyšnou síťovinou, která se přizpůsobí tvaru Vaší páteře a nastavit u ní lze jak výšku, tak sklon opěradla.

Sedák židle

Základ všech kancelářských židlí, je páčka, která koriguje výšku sedáku. Pokud takovou páčku vybraná židle neobsahuje, okamžitě na ní zapomeňte. Je důležité pro komfortní sezení a zamezuje i bolesti kolen. Vše se samozřejmě řídí i podle Vaší výšky, kolena by měla být o kousek níž než boky. Se správně nastaveným sedákem chodidla spočívají v klidu na zemi. Nastavitelná je u některých luxusnějších modelů i hloubka neboli posun sedáku dopředu a dozadu. 

I zde záleží na váze nebo stavbě těla. Vybírat se totiž dá i velikost sedáku, která obyčejně bývá kolem rozměru 40×40 centimetrů. Topit se v příliš velkém sedáku, který Vám znemožní opřít se pohodlně v bedrech, nebo se do něj naopak nevměstnat, může být hodně nepříjemné. A v řádu několika hodin denně zcela nepřijatelné.

Opěradlo

Dostatečně velká podpora zad, tvarovaná podle páteře, je dalším krokem ke správné pozici v sedu. Nesmí se viklat a při opření těla by měl odpovědět dostatečnou podporou. Nastavitelná je často i  poloha záklonu při zatížení, kdy se můžete dostat až do ležící polohy.

Bolestem v kříži zamezí nastavitelná bederní opěrka, která nebývá u všech typů kancelářských židlí. Její přítomnost Vám však uleví od napětí i investování do tabletek na bolesti zad.

křeslo do kanceláře

Zvolíte raději elegantní nebo spíše moderní styl? Zleva: Bílá židle Curry, vzdušné kancelářské křeslo Bifidus.


Područky

Tento prvek nenajdete u každé kancelářské židle. Ačkoliv mohou opěrky někomu překážet, fungují jako podpora rukou, zvláště svalů v pažích a ramenou. Nemluvě ani o podpoře při vstávání po několika hodinové práci na počítači. 

Do velkých kanceláří jsou vhodně nastavitelné opěrky, které se přizpůsobí preferencím každého zaměstnance. Regulace výšky může být důležitá zvláště pro vysoké lidi. Zda někomu opěrky vyhovují, nebo ne, neodhadneme nejspíš hned při nákupu. Řešením je jejich vyklopení, či následné odstranění, které zajistí, že bude kancelářská židle pohodlná pro všechny. Nastavit se dá i úhel opěrek, to už ale ocení jen opravdoví pracanti. 🙂

Opěrka hlavy

Podporu hlavy využíváme spíše při větším záklonu. Při rovném sedu však jeho funkčnost oceníte, a při opravdu dlouhodobém sezení nakonec budete i rádi, že jste tuto součástku z kancelářské židle nevynechali.

I materiál rozhoduje o funkčnosti

Nejčastěji se setkáme s textilem, jehož potah je příjemný na dotyk a nabídne nám širokou škálu barev. Ovšem myslet se musí i na zápory. Textil lehce saje pot, a proto se může stát, že po několika letech se na opěráku podepíšou třiceti stupňová vedra, ve formě fleků.

U látek vždy zohledňujte také konkrétní úpravu – v dnešní době již nejsou výjimkou látky, odpuzující nečistoty, prodyšné, odolné proti oděru a podobně.

jak vybrat kancelářskou židli

Práce z domova se kromě životní nutnosti a reakce na pandemická opatření stala také trendem a návody, jak si zařídit domácí kancelář se to na webech, blozích a v časopisech jen hemží. Prim zde přitom hraje design a styl. Ovšem ruku na srdce – dokážete si představit u těchto stolů a zejména na těchto židlích 8 hodin denně? | Foto zdroje: Home with rue, mi.furniture, Pinterest

Prodyšný je třeba takový síťový materiál. Na omak je tvrdý a působí plastově, na druhou se na něm vaše pokožka nezpotí a nezapaří tak snadno, jako například u kůže, či neprodyšných látek. 

Kůže na kancelářské židli je možná až zbytečná investice. Koženka dodá podobný vzhled, ale s rozdílnou cenou. Velkým mínusem je však malá životnost. Na rozdíl od kůže se koženka rychle oloupe a není nejlepší variantou na dlouhodobé sezení. Její aplikace doporučujeme třeba do lobby nebo zasedací místností, kde nebude tak zatěžována.

Barvy si volíme podle kanceláře, nebo osobních preferencí. Některé prostory jsou laděny do barev loga, jiné zas aby vytvářely příjemné prostředí. Ničemu neuškodí klasická černá barva, na které aspoň nepůjdou poznat nečistoty. Pro oživení však můžete zvolit zelenou, modrou nebo třeba oranžovou – u světlých látek je ale třeba časem počítat s viditelným opotřebením.

Zdroj: dona-shop.cz

RELATED ARTICLES