Pondělí, 24 června, 2024

Jak vyjednávat s obchodními partnery?

Bez vyjednávání se v životě neobejdete, je dokonce jedno, jestli v životě pracovním nebo soukromém. Vyjednávání je umění, které vám pomůže dosáhnout svého, případně rozumného kompromisu. Především v podnikání pocítíte, jak důležité je umět vyjednávat se svými obchodními partnery. A právě to, jak vyjednávat se svými obchodními partnery, si ukážeme. 

Bez dobré strategie to nejde

Hned na začátku je důležité pochopit, že bez strategie se dost dobře vyjednávat nedá. Je to podobné, jako bojovat bez znalosti bitevního pole. Na obchodní schůzku je důležité se předem připravit. Důkladně si ujasněte své cíle a požadavky, co vlastně od vyjednávání očekáváte. Určete si, za jakých podmínek je pro vás přijatelné jednání kladně uzavřít, abyste pak zbytečně nepodlehli nátlaku. Vždy je lepší být připraven, než improvizovat, protože to se vám může snadno vymstít. 

Je důležité umět mluvit

Samozřejmě záleží na tom, co říkáte, ale velkou roli hraje také tón vaší komunikace a verbální projev – do jisté míry i nonverbální projev. Jednoduše, pokud umíte mluvit, bude pro vás mnohem snazší uzavřít kladně obchod, i když vyjednávání může být složitější. Pokud mluvit neumíte, bude těžké výhodně uzavřít i snazší jednání. Dobrý mluvený projev je zkrátka základ každého vyjednávání nejen s obchodními partnery. 

Přečtěte si, jak konkrétně vám dobrý mluvený projev pomůže uspět v byznysu. Odhalte užitečné tipy a rady. 

Nezapomeňte na záložní plán

Někdy se stane, že přestože se na jednání skvěle připravíte, bude brzy jasné, že z nějakého důvodu svých požadavků nedosáhnete. Potom je dobré mít předem záložní plán. Nová protinabídka, která vám dává smysl a znamená do jisté míry z vaší strany menší kompromis, může otevřít nový směr jednání, a to dokonce v patové situaci. 

Naučte se, jak vyjednávat s obchodními partnery už na CEMI 

Sbírat zkušenosti a učit se vyjednávat takzvaně za pochodu, tedy v byznyse se svými obchodními partnery, je drahé a riskantní. Buďte na svůj byznys připraveni například díky studiu Executive MBA nebo si vyberte jiné studijní programy na CEMI. Připravíme vás na budoucí podnikání, vedení týmů či vyjednávání, a naučíte se také mnoha dalším manažerským dovednostem.

Zdroj: cemi.cz

RELATED ARTICLES