Pondělí, 4 března, 2024

Slavnost svatého Martina v Ostravě – okolí vily Hanse Ulricha

Slavnost svatého Martina se letos bude konat na novém místě. Okolí vily Hanse Ulricha zaplní jarmark s dobrotami a řemesly.

Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava (CKV) připravilo i letos oslavy svátku svatého Martina. Letos se akce poprvé přestěhuje z náměstí Svatopluka Čecha Masarykova náměstí do vily Hanse Ulricha a jejího okolí na Sokolské třídě 26. Slavnost začíná 11. listopadu v 11:00 hodin dopoledne a potrvá až do 21:00 hodin.

 „Slavnost svatého Martina se bude tentokrát konat ve zcela novém prostředí. Věříme, že se bude líbit a že založíme novou tradici. Ve Vile Hanse Ulricha sídlí Klub Parník i výtvarná Galerie Sokolská 26. Postupně se snažíme vilu zpřístupňovat návštěvníkům pomocí různých kulturních aktivit, a to i ty prostory, kam kdysi neměli přístup,“ říká Marcela Mrózková Heříková, ředitelka pořádajícího Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava a Přívoz (CKV). 

V okolí Vily Hanse Ulricha bude připraven dobový jarmark s pochutinami a specialitami, představí se dobová řemesla, dílny pro děti, historický šerm, zbrojnice, vojenské ležení i polní kuchyně. Přímo ve vile bude v prvním patře probíhat degustace kvalitních přírodních vín předních moravských vinařství. „Prostranství kolem vily nabídne svatomartinské speciality jako třeba husí játra, paštiky, víno, koláče, svatomartinské rohlíky nebo domácí chléb a sýry,“ sdělila Šárka Dospivová, dramaturgyně CKV

V Klubu Parník odstartuje přesně v 11:00 hodin slavnostní otevření Svatomartinského vína a zahájení husích hodů za doprovodu cimbálové muziky Radegast. Tradiční svatomartinské menu se skládá z polévky kaldoun, husího stehna, červeného zelí a svatomartinského koláčku, nebudou chybět ani lokše. Na 19:30 hodin je připraven koncert kapely Tomáš Kočko & ORCHESTR.

Lákadlem pro rodiny s dětmi bude světelný průvod v čele s Martinem na bílém koni a jeho gardou: Bubeníky, šermíři a vojáky s loučemi. Start průvodu je v 16:30 hodin na Masarykově náměstí a povede po Poštovní a Matiční ulici směrem k vile Hanse Ulricha. „Budeme rádi, když si děti vezmou vlastní lampionky a lucerny. Ty si mohou i zakoupit přímo na Masarykově náměstí,“ doplňuje dramaturgyně Šárka Dospivová. Za přítomnosti Martina a jeho družiny pak u vily Hanse Ulricha požehná Svatomartinskému vínu v 17:00 hodin Mons. Jan Plaček. 

PROGRAM:

11:00 Slavnostní otevření prvního mladého vína, zahájení husích hodů v Klubu Parník za doprovodu cimbálové muziky Radegast. Zahájení svatomartinského jarmarku s řemesly, atrakcemi a dílnami pro děti v okolí vily.

11:30  Historický šerm Viator

12:00  Ukázka palných zbraní

12:30  Ukázka práce pasteveckého psa s hejnem hus

13:00  Historický šerm Adorea

13:30  Ukázka práce pasteveckého psa s hejnem hus

14:30  Komedianti na káře

15:15  Historický šerm Viator

16:00  Freie Fechter: Vojáci

16:30  Průvod Martina na bílém koni z Masarykova náměstí směrem k vile s lucernami a lampiony

17:00  Příjezd Martina k vile a žehnání vínu s Mons. Janem Plačkem

17:15  Koncert historické kapely k jarmarečnímu a hodování

18:00  Komedianti na káře

18:30  Historický šerm Adorea

19:15  Závěrečné defilé účinkujících

19:30  Koncert kapely Tomáš Kočko & ORCHESTR se sklenicí Svatomartinského vína v Klubu Parník

Svatomartinské menu si mohou zájemci rezervovat na adrese: ochmanjiri@seznam.cz.

Zdroj: TZ Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava

Ilustrační foto pixabay.com

RELATED ARTICLES