Pátek, 31 května, 2024

Festival v ulicích s podtitulem Art & Life naplní Porubu radostí. Vstup zdarma

Festival v ulicích s podtitulem Art & Life ovládne v pátek 30. června a v sobotu 1. července centrum ostravské Poruby – Hlavní třídu od ulice 17. listopadu až po kruhový objezd. Návštěvníci zde zažijí dva dny s výjimečně rozsáhlým a pestrým programem všech žánrů z celého světa.

Publikum spatří hudebníky od Kanady, přes Kubu, Španělsko, Německo až po Polsko, Slovensko i Českou republiku, nejrůznější mezinárodní pouliční umělce, akrobaty klauny, mimy, bublináře, tanečníky, kostýmované průvody, orchestr na kole, bubeníky i efektní světelné a ohňové show. Program doplní chill-zóna s dýmkařským festivalem, stánky lokálních výrobců, design zóna, vinný festival, prázdninově laděný program pro děti a samozřejmě stánky s nejrůznějším občerstvením. Vstup na festival, který je určený široké veřejnosti včetně rodin s dětmi, je zdarma. Festival v ulicích pořádá tým festivalu Colours of Ostrava. Program a více informací najdou zájemci na: https://www.artandlifeostrava.cz/.

Festival v ulicích sice vznikl již v roce 2011, ale teprve minulý rok se přestěhoval do Poruby. „Loňská zdejší podoba nás velmi potěšila – nejen obrovským zájmem návštěvníků, ale i skvělou atmosférou, která celé centrum Poruby ovládla. Přesun se ukázal jako skvělý krok a věřím, že letošní program opět návštěvníky nadchne,“ vysvětluje na úvod ředitelka festivalu Petra Hradilová. „Kdo byl loni, tak se nemusí bát, že uvidí stejné umělce. Opět jsme objeli řadu zahraničních akcí a vybrali nové a u nás zatím neviděné umělce – kapely i pouliční performery,“ dodává Petra Hradilová.  

Letošní Festival v ulicích nabídne oproti loňsku dvě hudební scény – na Alšově náměstí a v oblasti tzv. Floridy. Vystoupí celkem dvacet kapel – například polský orchestr na kole Big Bike Orchestra, Los Pipos s kubánskými rytmy, němečtí jazzoví rebelové Botticelli Baby nebo živelní kanaďané Le Winston Band. Z domácí scény pak například valašské Docuku s jejich „folkcorebeatem s gulami”, divocí Tygroo a další. „Letošní novinkou je také propojení Festivalu v ulicích s showcase přehlídkou Czech Music Crossroads, která bude probíhat souběžně v nedalekém Domě kultury Poklad,” dodává Petra Hradilová. Díky tomu tak návštěvníci budou moci vidět zdarma odbornou porotou vybrané zástupce současné world music, jazzu a alternativy. 

Dvory a nároží ovládnou tradičně desítky buskerů z celého světa. Akrobaté, mimové, kouzelníci a klauni pobaví návštěvníky širokou škálou pouličního umění od tradičních cirkusových kousků po moderní show plné technologií či street-dance. K velkým lákadlům bude patřit například show Exp(o)edice, procházka s živou hudbou světem obřích loutek, velkolepých kinetických objektů, akrobatického kola a světelných optických vláken, nebo představení o jedné letní lásce C´est la…Wheel s velkým pětimetrovým kolem, akrobacií, tancem i humorem. Francouzský soubor Kervan Compagnie přiveze nevšední podívanou Les Voyageurs plnou hudby, zábavy, akrobacie a burlesky, inspirovanou fantaskním světem steampunku a Julese Verna (a také průvodem s červenou mašinkou). S ohnivou groteskou Recombination o snaze geniálního profesora XY ovládnout přírodní zákony a stvořit lepší a dokonalejší bytosti než je lidstvo samo s množstvím pyrotechnických efektů vystoupí český soubor Blackout Paradox. Hlavní třídu promění v tajemný pohádkový les s milionem bublin a bublinek, triků a okouzlující mystickou královnou italští Bubble on Circus. Brazilsko-peruánská dvojice Equilibra předvede unikátní formy pouličního umění buugeng, poi a flowart na pomezí tance, akrobacie a vizuální show. Co všechno a na co všechno se dá přilepit lepící páska, ukáže španělský umělec Emiliano Alessi. Chilský kouzelník a komik Flash Gonzales ovládne porubské ulice se zásobou triků a vtípků pro malé i velké. Izraelská umělkyně Jay Toor jako šarmantní Giselle la Pearl vezme návštěvníky na dovolenou na slunnou pláž s barem a lehátkem u bazénu. Argentinská dvojice Muy Arriba Company přiveze pouliční cirkusové představení kombinující akrobacii na zemi i ve vzduchu, humor, trošku napětí i překvapení. Další argentinská dvojice Duo Laos předvede unikátní kombinaci párové akrobacie, tanga, napětí a smíchu. V ulicích se dále objeví například fire-show Vojty Stolbenka, divocí němečtí tanečníci Floor LegendZ, budebníci Random Strokes, nebo taneční soubor Beat Up Ostrava. 

Festivalové ulice pak zaplní Design zóna s rukodělnými výrobky, oblečením, šperky a doplňky od originálních českých tvůrců, Gastro zóna s desítkami stánků a foodtrucků a Vinný festival s nabídkou toho nejlepšího z úrody znojemského kraje. Návštěvníci se budou moci zapojit do workshopu Taoistického Tai Chi nebo open air latinskoamerické a africké tančírny kizomby a zouku. Vysoká škola báňská – technická univerzita nabídne hravou formou setkání s vědou a technikou. Vedle samotného programu, který bude bavit celé rodiny včetně dětí, zde nejmenší návštěvníci také najdou zvláštní Dětskou zónu, která nabídne také například velkou pískovou zónu Radost v písku nebo stánky organizací Balónek nebo Hledáme rodiče.    

Pro návštěvníky připravili své zóny také partneři festivalu – na Festival v ulicích se vrací LIBERTY Dance for life – Tanec pro život, kde se návštěvníci nejen pobaví, ale zároveň pomohou para hokejovému týmu Flamingos Ostrava. Nebudou také chybět zóny Městského obvodu Poruba, Moravskoslezského kraje, města Ostrava, nebo nákupního centra Géčko.

Program a více informací na: https://www.artandlifeostrava.cz/.

Zdroj: ostrava.cz

RELATED ARTICLES