Pondělí, 4 března, 2024

Do ulic vyšli tříkráloví koledníci s novoročním přáním a prosbou o dar na pomoc lidem v nouzi

Začátkem ledna tradičně vyjdou do ulic tříkráloví koledníci, aby lidem popřáli vše dobré v novém roce a také poprosili o příspěvek na pomoc nemocným a potřebným, kterým Charity pomáhají. Dobročinnou Tříkrálovou sbírku zpestří i řada akcí pro širokou veřejnost – například průvod s koňmi a živý betlém v Poličce (6. 1.), dobrodružná Cesta za třemi králi v Jičíně (5. 1.), tříkrálový průvod v Letohradě (13. 1.), koncerty a akce pro koledníky. V Hradci Králové dostanou koledníci požehnání na cestu v pátek 5. ledna v 8 hod. v katedrále Sv. Ducha. V Pardubicích zahájí sbírku ve čtvrtek 4. ledna v 9:30 hod. na Pernštýnském náměstí, kde třem králům požehná pomocný biskup Josef Kajnek, městem projedou „tři královny“ na koních z farmy Apolenka a zazpívá Adéla Krátká s pěveckým sborem.

„Posláním Tříkrálové sbírky je přinést do našich domovů radostné poselství Vánoc, požehnání, vzájemnou solidaritu a sounáležitost. To teď potřebujeme nejvíc. Děkujeme také všem lidem dobré vůle, kteří koledníkům přispějí do kasičky na pomoc nemocným a potřebným, jimž naše Charity pomáhají. Všechny srdečně zveme i na doprovodné akce sbírky,“ říká Ing. Anna Maclová, ředitelka Diecézní charity Hradec Králové.

DOPROVODNÉ AKCE SBÍRKY

Tříkrálovou sbírku, která se uskuteční v době od 1. do 14. 1. 2024, zpestří i řada tradičních akcí – průvody i s koňmi, koncerty, živé betlémy, soutěže a akce pro koledníky za odměnu. Více informací také zde.

  • Tříkrálový průvod s koňmi a živý betlém v Poličce – tři králové na koních povedou průvod koledníků městem k živému betlému na Palackého nám. v sobotu 6. 1. (od 8:45 do 10:00 hod.). Návštěvníci se mohou těšit na desítky živých postav, malého Ježíška, živá zvířata a připojí se i hudebníci (pořádají poličská Charita a farnost).
  • Tříkrálový průvod doprovodí sbírku také v Letohradě v sobotu 13. 1. od 10 hod.
  • Jičíně zve Charita na dobrodružnou Cestu za třemi králi s úkoly a příběhy v pátek 5. 1. (od 13h z Valdštejnova nám.) a na společné poděkování v zámeckém parku v so 6. 1. (15-17h, vystoupení ZUŠ)
  • Tříkrálové koncerty na podporu sbírky zazní na mnoha místech – 3. 1. v Pardubicích; 6. 1. v Brandýse n. O.; 7. 1. v Jaroměři, Pardubicích, Ústí nad Orlicí a Kutné Hoře – Sedlci; 8. 1. v Trutnově; 10. 1. v obci Jamné n. O.; 13. 1. v České Třebové a 14. 1. v Přelouči. V Dobrušce vyhlásí výsledky sbírky při zhasnutí vánočního stromu (7. 1.).
  • Kino pro koledníky za odměnu chystají naše Charity v Hradci Králové, Trutnově, Dobrušce, Kutné Hoře, Chrudimi či Poličce, anebo bruslenív Litomyšli. Charita ČR pořádá soutěž pro koledníky na Instagramu a soutěží se také o návrh kolednického šátku pro rok 2025 (do 8. 1.).

KOMU SBÍRKA POMŮŽE

Tříkrálová sbírka pomůže nemocným a potřebným především v regionech, kde se koná. Část výnosu sbírky bude věnována na humanitární pomoc do zahraničí.

  • Oblastní charita Hradec Králové z výtěžku sbírky podpoří domácí hospicovou péči a výstavbu hospice ve Stěžerách. Pardubická Charita připravuje stavbu Centra sociálních služeb v Holicích, kde bude sídlit odlehčovací služba a mobilní hospic. V Hospici Anežky České v Červeném Kostelci a trutnovské Domácí hospicové i zdravotní péči potřebují obnovit vybavení a pomůcky. Domácí hospicovou a zdravotní péči podpoří i v Poličce a Chrudimi.
  • Farní charita Litomyšl z výnosu sbírky pořídí nový, bezbariérový výtah do Charitního domova Mendryka pro seniory. Ten potřebují také ve Stacionáři sv. Františka pro handicapované a seniory v Rychnově n. K. V Domově sv. Josefa v Žirči potřebují dokončit chytré byty pro nemocné roztroušenou sklerózou. Kutnohorská Charita věnuje vykoledované peníze na podporu Centra Přístav pro seniory a lidi se zdravotním a duševním postižením.
  • Na Náchodsku, Jičínsku, Chrudimsku, v Dolním Újezdě i v dalších oblastech použijí vybrané prostředky na podporu Charitní pečovatelské služby. Charity v Dobrušce a Ústí nad Orlicí z darovaných příspěvků podpoří službu Osobní asistence. Ve Studenci by rádi pořídili nové auto pro Domácí zdravotní péči.
  • Oblastní charita Havlíčkův Brod věnuje část výtěžku sbírky na podporu nového Nízkoprahového centra pro děti a mládež v Humpolci. Přeloučská Charita potřebuje obnovit klubovnu a vybavení pro aktivity s dětmi v Jakub klubu. Charity v Trutnově, ve Dvoře Králové n. L. i dalších místech z darovaných prostředků podpoří služby pro pěstounské rodiny a jilemnická Charita Mateřské centrum Rodinka.
  • Orlickoústecká Charita připravuje také přístavbu Centra sociálních služeb v Lanškrouně. Oblastní charita Nové Hrady u Skutče z výnosu sbírky pořídí fotovoltaiku a tepelná čerpadla pro úspornější provoz středisek v Chotovicích a Hlinsku. Poličská Charita z Tříkrálové sbírky podpoří také Centrum duševního zdraví ve Svitavách.

Mnohé naše Charity z Tříkrálové sbírky poskytnou také přímou pomoc rodinám s dětmi a potřebným lidem v nouzi ve svém regionu. Část výtěžku věnují rovněž na dobročinné projekty pro chudé v Indii, konkrétně na výstavbu nové školy a podporu studentů VŠ v oblasti Belgaum, dále na kvalifikační kurzy pro mladé lidi a doučování dětí v oblasti Bangalore.

KAŽDÁ KORUNA POMÁHÁ. DĚKUJEME!

V některých regionech lze sbírku podpořit také příspěvkem do statické kasičky v charitních zařízeních, kostelech, na úřadech a v obchodech. Lidé mohou přispět i bezhotovostním darem na účet sbírky (do 31. 1.) nebo do online pokladničky na www.trikralovasbirka.cz, kde lze podpořit i přímo Charitu ve své oblasti a přehrát si požehnání od kněze Marka Orko Váchy.

Do Tříkrálové sbírky lze přispět i dárcovskou SMS: DMS KOLEDA 30 (60, 90 nebo 190) na číslo 87 777 (více na www.darcovskasms.cz), nebo sledováním Tříkrálového koncertu v neděli 7. 1. od 18 hod. na ČT1 v přímém přenosu z MD Brno. Vystoupí: Čechomor, Ota Balage Band ft. Tereza, Ben Cristovao & Karol Komenda, Barbora Poláková. Moderují: Martina Kociánová a Jan Čenský.

Více také na www.trikralovasbirka.czSledujte i tříkrálový Facebook a InstagramHlavní partner: T-Mobile. Partner: Česká pošta. Hlavní mediální partner: Česká televize a Český rozhlas.

Díky štědrosti a solidaritě dárců mohou Charity pomáhat tam, kde je potřeba. V královéhradecké diecézi vynesla Tříkrálová sbírka 2023 celých 25,8 mil. korun. Darované peníze již pomáhají v desítkách charitních zařízení a službách pro nemocné, seniory, handicapované, rodiny s dětmi a lidi v tísni v našich regionech i v zahraničí. Více o konkrétní pomoci.

Zdroj: TZ Diecézní charita Hradec Králové

RELATED ARTICLES