Čtvrtek, 13 června, 2024

25 zajímavých faktů: Socha boha Radegasta slaví čtvrtstoletí

Pohanský bůh pohostinnosti, hojnosti a úrody – jeden z nejznámějších symbolů beskydské krajiny. Před 25 lety proběhlo slavnostní odhalení žulové kopie sochy boha Radegasta, která nahradila originál. Ten byl díky tomu uchráněn od dalšího poškozování přírodními vlivy. Kopii sochy boha Radegasta věnoval celému regionu a všem lidem, kteří na Pustevny zavítají, nošovický pivovar.

 1. Odhalení žulové kopie sochy boha Radegasta proběhlo 4. července 1998, v předvečer 67. výročí odhalení originálu.
 2. Autorem originálu sochy slovanského boha Radegasta byl sochař Albín Polášek (*14. 2. 1879, Frenštát pod Radhoštěm – †19. 5. 1965, Winter Park, Spojené státy americké).
 3. Originální socha musela být nahrazena z důvodu trvale působících přírodních vlivů, které ji poškozovaly. Mimo jiné do ní udeřil blesk.
 4. Kopii vytvořili ze žuly v letech 1996 až 1998 akademický sochař Miroslav Machala a kamenosochaři Jan Sobek a Miroslav Zajíček.
 5. Kopie sochy pohanského boha Radegasta stojí na hřebenové cestě mezi Pustevnami a poutní kaplí sv. Cyrila a Metoděje v Moravskoslezských Beskydech.
 6. Socha je umístěna v nadmořské výšce 1 105 metrů a přibližně 83 metrů od stejnojmenného vrcholu Radegast.
 7. Věrná kopie sochy je vysoká asi 3,2 metrů a váží cca 3,2 tuny.
 8. Kopie sochy byla vyrobena z 16,5 tunového žulového kvádru.
 9. 1 milion korun za zhotovení kopie sochy boha Radegasta byl uhrazen Pivovarem Radegast.
 10. Do kopie sochy byly ukryty materiály o autorech, vzniku originálu sochy nebo Radegastově mýtu.
 11. K vytvoření sochy boha Radegasta inspiroval Albína Poláška rodný kraj, do kterého se opakovaně a rád vracel.
 12. První dřevěná socha boha Radegasta vznikla již v roce 1925. Radegast měl tehdy ještě podobu vousatého muže třímajícího roh hojnosti.
 13. Frenštátský sochař se k podobě boha Radegasta neustále vracel a rozvíjel ji. Do dnešní známé podoby ji přepracoval v roce 1930.
 14. Současná socha boha Radegasta je mužské postavy v nadživotní velikosti s masivní lví hlavou, výraznou přilbicí s býčími rohy a rohem hojnosti v pravé ruce.
 15. Původní socha, která byla dutá, byla vytvořena z umělého kamene. Vážila 1 400 kg a měřila na výšku 3,2 metru.
 16. Přáním autora originálu bylo, aby socha stála před budovou kaple sv. Cyrila a Metoděje. Nakonec byla umístěna o pár metrů dál, na svatostánek alespoň pohlíží.
 17. Albín Polášek původně vytvořil dva originály sochy Radegasta.
 18. Jeden originál sochy je v současné době na radnici města Frenštát pod Radhoštěm. Ten druhý je dnes k viděni v pražské zoologické zahradě.
 19. Socha se stala symbolem celých Beskyd a jedním z jeho nejnavštěvovanějších míst. Ročně se u ní zastaví až stovky tisíc turistů.
 20. Pro nově vznikající pivovar si sami obyvatelé v roce 1969 zvolili název Radegast, který odkazoval k bohu pohostinství, hojnosti a úrody.
 21. Ve veřejné soutěži o název nově vznikajícího pivovaru zvítězil Radegast z 3500 návrhů.
 22. Pivovar Radegast dlouhodobě pečuje o unikátní beskydskou krajinu plnou přírodního a kulturního bohatství.
 23. Za posledních 20 let více daroval pivovar Radegast přes 40 milionů korun. Prostřednictvím grantového programu podpořil desítky projektů v jeho okolí.
 24. V samotném srdci Beskyd pivovar podpořil například projekt Radegastovy okruhy, rekonstrukci Maměnky na Pustevnách, obnovu chaty Libušín nebo výstavu ledových a dřevěných soch na Pustevnách.
 25. Pivovar Radegast je také součástí projektu Fond Pustevny, který sdružuje finanční prostředky potřebné pro rozvoj celé lokality na Pustevnách a okolí.

Zdroj: TZ Crest Communications Ostrava s.r.o.

RELATED ARTICLES