Autor: Ondřej Dostál, redakční úpravy: Kateřina Gongalová
Rozhovor vznikl redakční úpravou strukturovaného rozhovoru, který slouží jako podklad pro analytickou část strategického plánu města Ostravy pod značkou fajnOVA.
Salvatore Alaimo je americký univerzitní profesor původem z New Jersey v USA, který přednáší na Grand Valley State University v Grand Rapids ve státě Michigan. V Česku strávil šest měsíců v rámci Fulbrightova stipendia a spolu s českými kolegy z Masarykovy a Karlovy univerzity se věnoval výzkumu teorie a praxe neziskového managementu. Profesor Alaimo hostoval na Ostravské univerzitě, kde učil studenty v rámci mezinárodního projektového managementu a také navazujícího magisterského programu Rozvoj a řízení v sociální práci.
V Ostravě jste strávil šest měsíců, co za tu dobu na městě hodnotíte kladně? Co se vám zde nejvíce líbilo?
Již po příjezdu se mi líbilo, jak jsou místní lidé přívětiví a vždy ochotní pomoci. V době, kdy jsem v Ostravě působil, začala právě válka na Ukrajině a v té době na mě zapůsobila velkorysost, jakou Češi projevovali mnoha ukrajinským uprchlíkům, kteří tou dobou do země přicházeli.
Lidé v Ostravě mi za toho půl roku přirostli k srdci. S manželkou jsme si zde našli přátele, se kterými jsme v kontaktu i po našem odjezdu a kteří nám snad zůstanou do konce života. Co se týče samotného života tady, tak můžu říct, že třeba Ostravský dopravní podnik je jedním z nejlepších dopravních systémů na světě, a to opravdu nepřeháním.
Zkoumal jsem také historii města a je skvělé, jakou proměnou Ostrava prošla v posledních letech – z původně hornického města v místo, kde se daří kultuře, výtvarnému umění, ale také třeba rozvoji nových technologií. Je vidět, jak usilovně na této proměně lidé tady pracují a výsledky jsou již na první pohled patrné. Pro návštěvníka je ta změna nejvíce viditelná na příběhu Dolních Vítkovic, kde ještě před pár lety fungoval těžký průmysl a nyní zde jezdí lidé z celé České republiky i zahraničí za poznáním a kulturou.
Co naopak v Ostravě hodnotíte negativně, na čem by měla do budoucnosti zapracovat?
I když jsem předtím říkal, že místní lidé jsou přívětiví, ne všechny mé zkušenosti jsou samozřejmě jen pozitivní, a i ve vztahu k cizincům je v Ostravě určitě prostor pro zlepšení. Například si vybavuji situaci, která mi nebyla úplně příjemná, kdy jeden z majitelů bytu nám nechtěl byt pronajmout, protože nemluvíme česky.
Problém jsme měli občas také v místních obchodech, kde se k nám prodávající jako k cizincům nechovali vždycky hezky, zejména pokud sami neuměli anglicky a vznikla tam ta jazyková bariéra. S cizinci se pak raději nechtěli vůbec bavit, než aby hledali možnosti, jak situaci vyřešit. Několikrát jsme se setkali se situací, kdy přijdete s nějakou stížností a personál je nepříjemný místo toho, aby se snažil problém vyřešit a situaci napravit.
Co jsme s manželkou v Česku nečekali, bylo zjištění, jak je zde náročné najít praktického lékaře. Dokonce jsme museli požádat Fulbrightovu komisi v Praze, aby nám s hledáním pomohla. To se nakonec naštěstí podařilo a lékař, kterého nám našli, byl opravdu velmi dobrý odborník a navíc příjemný člověk, což je ideální kombinace. Když jsem se nad tím zamýšlel, pochopil jsem, co stojí za tímto problémem s nedostatkem lékařů. Když pominu příchod velkého množství ukrajinských uprchlíků, kteří také zatížili český systém zdravotnictví, školství a sociálních služeb, uvědomil jsem si, že to jsou zejména platy lékařů, které se musí zvýšit, aby mohly konkurovat západním zemím a lékaři tak nemuseli odcházet do zahraničí. Totéž platí třeba pro zubaře.
Zároveň si myslím, že byste měli pokračovat ve zlepšování kvality ovzduší. Co mě na druhou stranu překvapilo, je fakt, jak je Ostrava zelené město plné parků.
V čem myslíte, že je ta nutnost změny v Ostravě největší? Kde by na ní mělo město nejvíce zapracovat?
Myslím, že byste měli více využít vynikající geografické polohy. Máte to kousek od mnoha zajímavých míst a třeba během tří hodin jízdy se dostanete do několika evropských metropolí. Tuto infrastrukturu byste měli využít také tím, že přilákáte talenty ze všech odvětví a oborů. Pokud chce Ostrava více lákat cizince, kteří by tady žili a pomáhali rozvíjet město, musí zejména podporovat univerzity, Expat centrum a přivádět zajímavé investory.
Pracoval jste na Ostravské univerzitě. Co oceňujete na ní? A na druhé straně, jsou nějaké oblasti, které by na ní mohly fungovat lépe?
Pozitivně jsem na univerzitě vnímal zejména fungující mezinárodní spolupráci s jinými univerzitami, která probíhá například na pedagogické, filozofické fakultě nebo fakultě sociálních studií. Zaujalo mě také technické a materiální vybavení učeben, které bylo na velmi dobré úrovni. Podmínky vzdělávání na českých vysokých školách by však na druhé straně mohly být lepší. O čem bych uvažoval, tak je zrušení bezplatného vzdělávání, a naopak bych byl pro jednorázový poplatek za přijímací řízení. Určitě by pomohlo, kdyby byli vyučující na vysokých školách lépe placeni, protože v současné době vydělávají méně než čeští učitelé na základní a střední škole, a to mi připadá trochu zpátečnické. Přednášející jsou přepracovaní a mají špatné platy, a to musí ministerstvo školství určitě řešit. Také komunikace mezi kolegy v rámci vysokých škol a kvalita výuky jsou oblasti, které je prostor pro zlepšení.
Která konkrétní místa v Ostravě vám nejvíce přirostla k srdci?
Kdybych měl jmenovat konkrétně, tak jsou to zejména Komenského sady, sportovní stadion Ostravar Aréna, ale také třeba Masarykovo náměstí. Velmi příjemná pro život jsou některá místa v městském obvodu Poruba a nesmím zapomenout na Dolní Vítkovice s jejich industriální architekturou. A pak je tady jedno pro mě speciální místo, a to městská část Nová Ves a místní hospůdka a její pěkné okolí, kam jsem občas chodíval.
Představte si, že máte významný vliv na rozvoj Ostravy, jakým směrem by se podle vás mělo město ubírat?
Kdybych si měl představit, jaké bude město za pár let a popustit uzdu fantazii, tak jeho podoba může být opravdu jakákoliv a je jen na něm a jeho obyvatelích, jakou cestu si vyberou. Vyhrát může cokoli. Zaměří se vice na příchod cizinců? Bude podporovat umělecké komunity? Co z toho si Ostrava vybere? Čím se odliší od jiných měst? To je jen na ní. Nicméně bych se zaměřil zejména na tyto priority: dostupné veřejné zdravotnictví – lékaře a zubaře, také bych se nadále věnoval zlepšování přírodního prostředí, aby Ostrava zůstala nejzelenějším městem České republiky se spoustou parků, kvalitním veřejným prostorem, ale zároveň lepším ovzduším. A samozřejmě nemůžu zapomenout na posilování vztahů mezi univerzitami a městem, aby místní vysoké školství bylo stále lepší a lákalo také studenty odjinud.