Pátek, 4 října, 2024

Konference Talent City potřetí v Ostravě

Ostrava podporuje nadání a talent. Tuto větu můžete číst a slyšet již několik let. Právě nadaní a talentovaní lidé mají značný potenciál rozvíjet své okolí – třeba naše město. Rozpoznání, nasměrování a růst talentu i vloh tak pro město znamená jednu z výrazných priorit v rámci vzdělávání předškoláků, žáků i studentů. A kde vzniká odborný „recept“ na to, jak takové nadání správně probudit a využít? Na konferenci Talent City.

Magistrát zajišťuje realizaci konference Talent City už šestým rokem (letos potřetí pod tímto názvem). V jejím průběhu se do moravskoslezské metropole sjíždějí zajímavé osobnosti a zástupci organizací z celé České republiky, ale také odborníci ze zahraničí, kteří ve svém oboru dosáhli celosvětového věhlasu. Konference se letos na různých místech Ostravy koná ve dnech 9. – 10. října 2024. Všechny aktivity v rámci konference jsou bezplatně přístupné.

„Záběr konference je mimořádně široký, což podtrhuje komplexnost a jedinečnost tohoto projektu. Snaží se propojit všechny, kdo se na práci s talentem mohou podílet – experty, pedagogy, ředitele škol, zástupce města i jeho příspěvkových organizací, rodiče a také samotné děti, o které jde v první řadě,“ shrnula význam konference náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová. „Ostrava dlouhodobě podporuje práci s talentovanými dětmi, konference je tak každoročním vyvrcholením všech aktivit. Právě pro její budoucnost jsou nadaní mladí lidé, kteří s ní v budoucnu spojí svůj život, nadmíru potřební.“

Program konference začíná ve středu 9. října dnem plným poutavých workshopů pro děti z mateřských a základních škol na území obce s rozšířenou působností (ORP) Ostrava. Aktivity připravily jednak ostravské organizace, které je budou realizovat na své půdě v jednotlivých městských částech. Pozváni jsou ale i mimoostravští Prototýpci, skupina Kroužky a Úžasné divadlo fyziky. Ty všechny mohou školy a školky navštívit v budově Futurea v Dolní oblasti Vítkovice.  Workshopů bude víc než stovka. O jejich atraktivitě vypovídá fakt, že už nyní mohou vykázat téměř naplněné kapacity. 

Tentýž den je v odpoledních hodinách připraveno Setkání rodičů nadaných dětí navštěvujících školy opět z ORP Ostrava. Rodiče mají jedinečnou příležitost osobně probrat veškeré otázky výchovy nadaných potomků s předním odborníkem. Dorazí totiž René Gavlas, psycholog specializující se na práci s mimořádně talentovanými dětmi. Setkání se koná v budově Nové radnice.

Čtvrtek 10. října je určen dospělým. Odehraje se ve znamení celodenního programu, věnovaného pedagogům (včetně těch budoucích) i nepedagogům, umělcům, pracovníkům s mládeží, vychovatelům, ale také těm, kdo se o téma zajímají. Chybět nebudou zástupci vysokých škol, jakož i aktivní veřejnosti. Mezi 9 a 14 hodinou se na třech různých místech pořádají tematické bloky: „Talent a vzdělávání“, „Talent a kreativita“ a „Talent a podnikavost“. Ty představí rozličné metody práce s talentovanými dětmi. Jejich součástí budou workshopy, ukázkové hodiny, debaty i prezentace na témata kreativity, zážitkové pedagogiky, technologické gramotnosti nebo multimediální tvorby a umělé inteligence. 

Od 14.30 hodin pak v klubu Parník odstartuje neformální networking s následnou velkou debatou. Zúčastní se jí osobnosti světového významu. Dorazí Sara Polak, česká výzkumnice, antropoložka, archeoložka umělé inteligence a popularizátorka umělé inteligence, Ota Michálek, tajemník Czech Rocket Society, student kosmického inženýrství na univerzitě v Bristolu, Radko Sáblík, ředitel Smíchovské SŠ Praha, který spolu se svým studentem představí inovativní přístup školy podporující své studenty a jejich startupy. Dále se o své zkušenosti podělí Lenka Eckertová, ředitelka Nadace RSJ podporující projekty cílící jak na nadané děti, tak na pedagogy a školy, Dorota Madziová, spoluzakladatelka Centra kompetencí, psychoterapeutka, kariérní poradkyně a Josef J. Roušar, lektor a mentor škol, konzultant vyvážené inkluze, pedagog, vedoucí projektu Synapse zaměřující se na oblast školské legislativy, financování, strategického řízení a plánování pedagogického procesu. Moderuje Markéta Beková, šéfredaktorka časopisu EduRevue. 

Konferenci připravil odbor kultury a školství statutárního města Ostrava ve spolupráci s Moravskoslezským inovačním centrem. Záštitu nad ní udělila manželka prezidenta České republiky, Eva Pavlová.  Kompletní informace včetně registrací najdete na https://talentova.cz/projekty-mesta/talent-city. Sledujte také LinkedIn Ostrava Talent City, Facebook Talentova a Instagram talent_ova.

Zdroj: TZ Magistrát města Ostravy

RELATED ARTICLES