Pátek, 12 dubna, 2024

Společnost O2 dokončila modernizaci mobilní sítě na severní Moravě, pokrývá už skoro celý kraj

O2 postupně pokrývá Českou republiku nejrychlejší 5G sítí. Operátor O2 ve spolupráci se společností CETIN nyní úspěšně zmodernizoval mobilní síť na severní Moravě, a to konkrétně na 618 základnových stanicích. Celá výstavba trvala 24 měsíců. 5G síť je nyní dostupná na 83 % území Moravskoslezského kraje. Dalších 450 lokalit na jižní Moravě bude 5G sítí pokryto do konce letošního roku.

O2 kompletně mění na základnových stanicích stávající technologii. Tento proces je sice finančně i logisticky velmi náročný, ale poskytuje obyvatelům Moravy opravdu kvalitní, rychlou a spolehlivou mobilní síť.

Nejmodernější síť je nyní dostupná v okresech: Ostrava, Frýdek-Místek, Karviná, Bruntál, Opava. Další okresy, které jsou nově pokryty 5G sítí, jsou: Břeclav, Znojmo, Jihlava, Třebíč, Svitavy a Šumperk.

Podle Jakuba Votavy, ředitele síťové architektury a rozvoje O2, je modernizace mobilní sítě na severní Moravě klíčovým krokem pro zlepšení kvality a dostupnosti mobilních služeb v této oblasti. Jakub Votava dále dodává: „Díky moderním technologiím a plnému využití frekvenčního spektra zvyšujeme kapacitu a rychlost mobilního internetu, což přináší výrazné vylepšení pro naše zákazníky na severní Moravě.“

Obměnu sítí pro operátora zajišťuje společnost CETIN. „Jedná se o největší technologickou modernizaci mobilních sítí v české historii. Na Moravě se na ní podílí více než 170 pracovníků. V rámci výměny technologie na severní Moravě již dopravili na vysílače 270 tun materiálu a vybavení,“ uvedl Vladimír Filip, ředitel rozvoje sítí společnosti CETIN.

Modernizace mobilní sítě na severní Moravě:

  • Modernizace mobilní sítě na severní Moravě proběhla na 618 základnových stanicích a trvala 24 měsíců. Dalších 72 lokalit v této oblasti bude modernizováno postupně do konce srpna 2024.
  • Celková hmotnost technologického materiálu, konstrukcí a antén, které bylo třeba vynést na základnové stanice, činila 266 tun.
  • Práce na každé základnové stanici trvaly v průměru 65 hodin. Na lokalitu se jede většinou 4x, a to ve tříčlenném týmu.
  • Technici na severní Moravě vynesli technologii do výšky přes 64 km. Průměrný nosič antén má výšku 7 metrů. Nejvyšší stožár je na Pradědu (1491 m n. m.), kde jsou umístěny antény ve výšce 77 metrů.
  • Technici použili přes 17 700 ks spojovacích koaxiálních kabelů, přes 93 000 ks kabelových příchytek a 7 000 ks propojovacích optických kabelů. To vše v hodnotě více než 43 milionů korun.
  • Na výstavbě se podílelo 13 zhotovitelských firem. Jde o 115 osob v terénu a 60 osob v ostatních činnostech (projekce, statika, logistika, řízení prací apod.)

Zdroj: o2.cz

RELATED ARTICLES