O2 postupně pokrývá Českou republiku nejrychlejší 5G sítí. Operátor O2 ve spolupráci se společností CETIN nyní úspěšně zmodernizoval mobilní síť na severní Moravě, a to konkrétně na 618 základnových stanicích. Celá výstavba trvala 24 měsíců. 5G síť je nyní dostupná na 83 % území Moravskoslezského kraje. Dalších 450 lokalit na jižní Moravě bude 5G sítí pokryto do konce letošního roku.
O2 kompletně mění na základnových stanicích stávající technologii. Tento proces je sice finančně i logisticky velmi náročný, ale poskytuje obyvatelům Moravy opravdu kvalitní, rychlou a spolehlivou mobilní síť.
Nejmodernější síť je nyní dostupná v okresech: Ostrava, Frýdek-Místek, Karviná, Bruntál, Opava. Další okresy, které jsou nově pokryty 5G sítí, jsou: Břeclav, Znojmo, Jihlava, Třebíč, Svitavy a Šumperk.
Podle Jakuba Votavy, ředitele síťové architektury a rozvoje O2, je modernizace mobilní sítě na severní Moravě klíčovým krokem pro zlepšení kvality a dostupnosti mobilních služeb v této oblasti. Jakub Votava dále dodává: „Díky moderním technologiím a plnému využití frekvenčního spektra zvyšujeme kapacitu a rychlost mobilního internetu, což přináší výrazné vylepšení pro naše zákazníky na severní Moravě.“
Obměnu sítí pro operátora zajišťuje společnost CETIN. „Jedná se o největší technologickou modernizaci mobilních sítí v české historii. Na Moravě se na ní podílí více než 170 pracovníků. V rámci výměny technologie na severní Moravě již dopravili na vysílače 270 tun materiálu a vybavení,“ uvedl Vladimír Filip, ředitel rozvoje sítí společnosti CETIN.
Modernizace mobilní sítě na severní Moravě:
- Modernizace mobilní sítě na severní Moravě proběhla na 618 základnových stanicích a trvala 24 měsíců. Dalších 72 lokalit v této oblasti bude modernizováno postupně do konce srpna 2024.
- Celková hmotnost technologického materiálu, konstrukcí a antén, které bylo třeba vynést na základnové stanice, činila 266 tun.
- Práce na každé základnové stanici trvaly v průměru 65 hodin. Na lokalitu se jede většinou 4x, a to ve tříčlenném týmu.
- Technici na severní Moravě vynesli technologii do výšky přes 64 km. Průměrný nosič antén má výšku 7 metrů. Nejvyšší stožár je na Pradědu (1491 m n. m.), kde jsou umístěny antény ve výšce 77 metrů.
- Technici použili přes 17 700 ks spojovacích koaxiálních kabelů, přes 93 000 ks kabelových příchytek a 7 000 ks propojovacích optických kabelů. To vše v hodnotě více než 43 milionů korun.
- Na výstavbě se podílelo 13 zhotovitelských firem. Jde o 115 osob v terénu a 60 osob v ostatních činnostech (projekce, statika, logistika, řízení prací apod.)
Zdroj: o2.cz