Sobota, 27 července, 2024

Studentka stomatologie Karolína Ptáčková: Překvapilo mě, jak brzy jsme začali s praktickou výukou

Není čas ztrácet čas a u nového studijního programu zubní lékařství to platí dvojnásob. Možná proto zasedli jeho studenti už první týden výuky k fantomům. Jak rychle začali s praktickým cvičením překvapilo i samotné studenty. Za sebou mají první tři měsíce výuky a čeká je zkouškové období.

Někteří studenti už ale absolvovali zkoušky s předstihem a budou si v mezičase užívat spíše zaslouženého volna. Patří mezi ně i Karolína Ptáčková a Adéla Urcová, kterým chybí už jen jedna zkouška a zápočet. Jak hodnotí zimní semestr? Překvapilo je něco? A jaký dojem v nich zanechali stomatologové, kteří v roli vyučujících zasedli za katedry mnohdy poprvé ve svém životě? Nejen o tom jsme si společně povídaly v rozhovoru pro OU@live.

Karolína a Adéla

Končí vám výuka a začíná první zkouškové období. Jak ty první tři měsíce hodnotíte?

Karolína: Byly to poměrně náročné měsíce. Anatomie, preklinika, pro nás úplně nová, a biologie. My jsme některé zkoušky dělaly už v předtermínu, takže to bylo velmi náročné.

Takže jste chodily na cvičení, na přednášky a do toho se učily na zkoušky?

Karolína: Ano, přesně tak. Už mám za sebou úspěšně zkoušky z biologie, biofyziky, latiny a angličtiny. A mám velkou radost, že mám za sebou i zápočet z anatomie. Poslední tři týdny byly opravdu náročné, ale odměnou teď bude trochu volnější období.

Adéla: Já už mám také zkoušky úspěšně za sebou. Chybí mi jen zápočet a zkouška z chemie.

Tak to klobouk dolů, že jste to takhle zvládly. Zmínily jste anatomii, která patří mezi ty spíše obávané zkoušky…

Karolína: Zrovna anatomii už jsme zvládly před Vánoci. Vzhledem k tomu, že někteří z nás už anatomii dříve měli, tak jsme si vzájemně vypomohli a všichni jsme anatomii z lebky zvládli, a dokonce si odnesli i pěkné známky.

Já jsem dnes měla možnost nahlédnout do výuky a viděla jsem, že je už opravdu dost praktická. Můžete tedy popsat, co všechno jste se za ty první tři měsíce výuky naučili?

Adéla: Ve cvičení jsme se naučili preparovat všechny třídy – 1 až 5 tříd. To je klasifikace kazivých dutin, a my jsme si už vyzkoušeli základ všech tříd. Potom jsme se naučili základní principy toho, jak nasazovat kofferdam…(pozn. red. Látka z latexu, která se upevňuje na zuby pomocí speciálních spon.) Pracovali jsme i s kompozitem, amalgámem i se sklonumerem. To všechno jsme si vyzkoušeli a v laboratořích jsme modelovali zuby…

Karolína: To je pravda, díky tomu, že už jsme se naučili i morfologii zubů jsme si mohli vyzkoušet i modelaci z plastelíny, z vosku a vyřezávali jsme zuby i ze sádry.

A co vyučující? Pro řadu z nich šlo o první pedagogickou zkušenost, díky tomu, že jde o nově otevřený studijní program. Bylo to znát?

Karolína: Kdybych měla zhodnotit preklinickou výuku a přístup našich vyučujících, tak musím říct, že byl velmi profesionální. Velmi oceňuji a velice se mi líbilo, jak moc nám byli nápomocni, jak nám chtěli předat co nejvíc cenných informací z jejich vlastní praxe, i jejich zapálenost pro výuku. Možná v tom sehrál roli i ten fakt, že jde o nově otevřený studijní program, ale věnovali se nám opravdu na sto procent.

Adéla: A tím, že nás na přednáškách i na cvičení měli různí doktoři, bylo to opravdu obohacující. Každý nám nabídnul svůj pohled na věc nebo zajímavý postřeh z praxe.

Je něco, co vás zaskočilo nebo překvapilo během prvních tří měsíců?

Adéla: Mě překvapilo, jak často jsme měli praktická cvičení. Třeba teď po Vánocích už jsme je měli i třikrát týdně, takže bylo skvělé, že jsme si ty teoretické znalosti mohly procvičit hned i v praxi.

Karolína: Ano i mě překvapilo, jak brzy jsme začali s praktickou výukou, vlastně hned první týden od zahájení výuky. Třeba druhé cvičení už jsme vrtali do umělých zubů, takže to mě fakt zaskočilo, ale příjemně. S čím jsme se ovšem museli poprat, bylo pozdější zahájení semestru, oproti ostatním studijním programům. Takže jsme museli chodit na…jak to říct…no takové speciální doháněcí přednášky. To bylo opravdu náročné. Jedna věc je absolvovat přednášku a druhá pak se všechnu tu teorii naučit.

Byl to váš sen? Studovat stomatologii?

Karolína: Já jsem věděla už dlouho, že chci studovat nějaký zdravotnický obor. Váhala jsem mezi všeobecným a zubním lékařstvím. A jelikož jsem kreativní žena a ta kreativita ke stomatologii bezesporu patří, tak zvítězila stomatologie. Svou roli sehrál i fakt, že po skončení školy už není třeba dodělávat si atestace.

Adéla: Já jsem si taky vybírala mezi zdravotnickými obory, a nakonec jsem na zubní lékařství přešla z farmacie. Obor stomatologie se mi vždycky líbil, a tak jsem se rozhodla to zkusit. A vyšlo to! Jsem také kreativní člověk, ráda tvořím, a to se mi na tomto oboru líbí. Že na rozdíl od medicíny je stomatologie víc zaměřena na tvoření a také mě teda vůbec nemrzí, že u tohoto oboru nejsou atestace (smích).

Doporučily byste studovat stomatologii na Lékařské fakultě Ostravské univerzity?

Karolína: Já bych ji rozhodně doporučila. Možná i proto, že je to teď nově otevřený studijní program, tak tady máme jedno z nejmodernějších vybavení vůbec. A taky protože je nás tady málo, tak může fakulta v rámci výuky studentům nabídnout opravdu hodně individuální přístup.

Adéla: Řekla bych, že ten nízký počet studentů je opravdu ohromná výhoda, kterou asi jiná fakulta nenabídne, protože díky tomu mají vyučující mnohem víc času a prostoru se nám individuálně věnovat.

Zdroj: alive.osu.cz

RELATED ARTICLES