Středa, 24 dubna, 2024

Ostravská „zdravka“ má nové moderní učebny a firmu dentální hygieny

Studenti Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Ostrava, mají nově zrekonstruované učebny a zázemí. Vzdělávat se nyní budou i v moderních motivačních prostorách, tzv. Collaborative Learning Spaces (CLS). Vznikla tu i školní firma dentální hygieny.

Dnešní slavnostní otevření CLS na ostravské zdravotnické škole představuje další důležitý milník v rámci projektu TPA – inovační centrum pro transformaci vzdělávání financovaného z operačního programu Spravedlivá transformace s celkovým rozpočtem 1,094 miliardy korun.

„Díky rozsáhlé modernizaci učeben se ostravská ‚zdravka‘ stává vysoce atraktivní střední školou s kvalitním zázemím pro odbornou výuku zdravotnických oborů. Žáci a studenti tu mají skvělé podmínky k intenzivnímu studiu a rozvíjení svých znalostí. Věřím, že i to je bude motivovat k tomu, aby neodcházeli z Moravskoslezského kraje, studovali tady dál na vysokých školách a viděli tu svoji budoucnost. Jsem si jist, že práci tu najdou okamžitě, za pěkné peníze, krajské zdravotnictví a pacienti potřebují vzdělané, empatické mladé lidi, ” uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny a upřesnil, že v rámci projektu vznikne na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické Ostrava také školní firma dentální hygieny.

Prací ve školní firmě budou mít studenti možnost získat potřebné vědomosti a dovednosti důležité pro jejich budoucnost ve světě podnikání. Prakticky si vyzkouší své odborné znalosti, zapojí se i do vedení firmy, povinné administrativy, financování, PR, vedení dokumentace pacienta, naučí se pracovat s objednávkovým systémem. Cílem je podpořit orientaci studentů v základních aktivitách potřebných k uskutečnění podnikatelského záměru a k jeho realizaci tak, aby pochopili jeho podstatu, cíl, riziko podnikání. Rozvíjet jejich podnikatelské a kritické myšlení, aby činili uvážlivá rozhodnutí, která budou schopni obhájit, a uvědomili si zodpovědnost za svá rozhodnutí,“ vysvětlil náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny s tím, že základem školní ordinace je stomatologická sestava s křeslem doplněná rentgenovým přístrojem s nepřímou digitalizací obrazu. Doplňuje je další technologické vybavení jako např. kompresor, autokláv, pískovací přístroj a další.

CLS jsou moderní motivační prostory určené pro výuku a implementaci Eduboxů – digitálních vzdělávacích materiálů pro učitele a žáky, které pomohou aplikovat do výuky nejnovější trendy. Jejich vybudování vyšlo na 5,6 milionu korun. Náklady na vybudování školní firmy dentální hygieny dosáhly zhruba 3,1 milionu korun.

Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Ostrava je jednou z osmi páteřních škol v Moravskoslezském kraji, kde CLS vznikají. V provozu jsou už ve Střední škole teleinformatiky v Ostravě-Porubě, Střední průmyslové škole, Obchodní akademii a Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky ve Frýdku-Místku, Střední škole technické v Opavě a ve Střední škole technických oborů v Havířově-Šumbarku.

—————————————————————————————

Projekt „TPA – inovační centrum pro transformaci vzdělávání“

Jedná se o strategický projekt Moravskoslezského kraje, který je financován z operačního programu Spravedlivá transformace, s celkovým rozpočtem ve výši 1,094 mld. Kč, z toho investiční výdaje činí 513,6 mil. Kč, neinvestiční výdaje 502,5 mil. Kč, zbývající část výdajů tvoří nepřímé a nezpůsobilé výdaje. Cílem projektu je modernizace odborného vzdělávání a podpora inovací ve vzdělávacím prostředí. Realizace projektu je plánována do konce roku 2027.

Finanční partneři projektu:

  • MTA – Moravskoslezská technologická akademie, z. s.
  • KVIC – Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum, Nový Jičín, příspěvková organizace
  • 10 středních škol

Zdroj: TZ MSK

RELATED ARTICLES