Pracovní trh se výrazně promění. Podle očekávání projektu Predikce trhu práce – KOMPAS v nejbližších letech bude 1 milion pracujících vážně ohrožen zánikem své pozice. Asi 330 tisíc současných zaměstnanců postupně v průběhu let přijde o práci. Současně ale vznikne přes půl milionu nových pracovních míst. Těm budou chybět pracovníci. Které pozice tedy už nebudou potřeba a které budou nově hledat pracovní sílu? Jsme připraveni aktivně řešit budoucí zaměstnanost? Řešení se nabízí v podobě rekvalifikací.
Kdo má na pracovním trhu budoucnost
Ohrožené jsou především nekvalifikované pozice, protože trh sebou ponese požadavky na automatizaci a na digitální dovednosti pracovníků až u 90 % pozic. Změny se ale zřejmě nevyhnou i dalším pozicím-například provozovatelům prodejen a prodavačům, profesím ve službách, a i některým úředníkům. Na trhu práce zaznamenáme zvyšující se zájem o kvalifikované pracovní síly: bude chybět až 53 tisíc řemeslníků a kvalifikovaných pracovníků ve stavebnictví. „Vysoce poptávané budou i profese v informatice. Nově vznikající místa nabídnou uplatnění těm uchazečům, kteří budou mít zájem pracovat a rekvalifikovat se na nové povolání,“ uvádí Jiří Vaňásek, vedoucí projektu Predikce trhu práce – KOMPAS
Investice do rekvalifikace se vyplatí
Rekvalifikace funguje jako prevence nezaměstnanosti a Ministerstvo práce a sociálních věcí s předstihem reaguje na očekávané změny trhu práce. Ministerstvo se zavázalo, že v rámci Národního plánu obnovy do roku 2025 podpoří další vzdělávání v digitální oblasti pro 130 tisíc lidí. Připravuje aplikaci, která rekvalifikace a další vzdělávání velmi zjednoduší. Úřad práce tak nabídne seznam kurzů i jejich vyřízení online. Součástí podpory bude i program dalšího vzdělávání od základních digitálních dovedností, až po úzce specializované kurzy z oblasti informatiky pro zájemce každého věku a stupně vzdělání.
Informatika
Uplatnění v informatice má na trhu práce zajímavou budoucnost. Podle KOMPASU již v roce 2025 stoupne poptávka po profesích v informatice až o 41 % v Plzeňském kraji, v Jihomoravském kraji až o 40 % a v Praze o 27 %. Do roku 2030 vzroste zájem především o analytiky a vývojáře softwaru a počítačových aplikací. Bude jich chybět až 24 tisíc. „Motivací k rekvalifikaci v oboru informatiky může být i to, že výše mzdového ohodnocení se pohybuje až o 38 % nad celorepublikovým průměrem,” říká Jiří Vaňásek. V letech 2014 až 2021 se úroveň mezd profesí v tomto oboru zvýšila z 45 710 Kč na 63 512 Kč, tedy o 28 %. Průměrná mzda analytiků a vývojářů software a počítačových aplikací byla v roce 2021 nejvyšší v Středočeském kraji (66 372 Kč), dále v Královehradeckém kraji (58 481 Kč) a do třetice 54 883 Kč v Libereckém kraji.
Zdroj: mpsv.cz
Ilustrační foto: pixabay.com