Středa, 29 listopadu, 2023

Deváťáci mají větší výběr, v kraji vznikají nové středoškolské obory

Mechanik elektrotechnik, to je název nového oboru, který vznikl na Střední škole technické a dopravní v Ostravě-Vítkovicích. Obor je zaměřený na drážní techniku a je zaměřený na žáky, kteří chtějí v budoucnu pracovat v Dopravním podniku Ostrava (DPO). Krajská střední škola navázala spolupráci s DPO, který bude nabízet konzultace prostřednictvím svých zaměstnanců, ale také prostory pro praktickou výuku.

Absolventi nového oboru budou umět o drážní vozidla MHD nejen pečovat, ale seznámí se i se zásadami jejich konstrukce včetně ovládání a řízení. „Přímá spolupráce firmy se střední odbornou školou je skvělým modelem, který je oboustranně výhodný jak pro žáky, tak pro jejich budoucí zaměstnavatele. Absolventi škol tak často nacházejí uplatnění bezprostředně po ukončení studia, firmy si své budoucí zaměstnance vychovávají a zaučují ještě před jejich nástupem do ostrého provozu. Moravskoslezský kraj jako zřizovatel středních škol takováto propojení vítá, středoškoláci nastupují do zaměstnání připravenější, sebejistější a jsou pro firmy okamžitým přínosem a posilou. Prvky duálního vzdělávaní jsou na našich školách zaváděny už od roku 2017. Jsem rád, že podobných partnerství v našem kraji přibývá,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny s tím, že zájemci se ke studiu nového oboru mohou hlásit letos poprvé, a to v rámci probíhajícího podávání přihlášek na střední školy. 

Výukovým prostorem pro středoškolské studenty se stane například pracoviště údržby v areálu tramvají Moravská Ostrava, stejně jako pracoviště údržby na dalších střediscích. Nový obor bude otevřen pro celkem 30 studentů v ročníku. Studium oboru je čtyřleté, zakončené maturitou, navíc ovšem s možností získat po absolvování třetího ročníku i výuční list.

Kromě nového oboru Střední školy technické a dopravní Ostrava rozšířily svou nabídku také další dvě střední školy zřizované Moravskoslezským krajem. Od září 2022 se na opavské Masarykově střední škole zemědělské otevře obor Chemik. Střední škola služeb a podnikání v Ostravě-Porubě pak nově nabízí obor Rekondiční a sportovní masér.

Zdroj: msk.cz

RELATED ARTICLES