Sobota, 20 července, 2024

Klimatizace: Skvělý pomocník, ale pozor na nastavení

Klimatizace je neocenitelným pomocníkem nejen v letních měsících. Poskytuje nám dokonalý komfort doma i v práci a pomáhá lépe zvládnout horké letní dny a noci. Klíčovou roli zde ovšem hraje její správné nastavení. Víte, jak zajistit její optimální fungování, abyste předešli vysokým nákladům na provoz a současně minimalizovali negativní dopady na zdraví?

V hlavní roli teplota a proudění vzduchu

Při hledání ideální teploty pro chlazení je dobré se řídit venkovní teplotou a nastavovat klimatizaci jak doma, tak například v autě maximálně o 5 stupňů nižší, než je aktuální teplota vzduchu. Příliš velký teplotní rozdíl by mohl tělu způsobit teplotní šok a s ním by se mohly dostavit nepříjemné nežádoucí účinky: bolesti hlavy, nachlazení nebo dokonce nemoc. Příliš nízké teploty navíc zvyšují energetickou spotřebu, a tím i náklady na provoz. „Pro efektivní chlazení a zároveň minimalizaci zdravotních rizik je zásadní také nastavení správného proudění vzduchu,“ popisuje Stanislav Kolář ze společnosti SSI Group, která je předním poskytovatelem služeb integrovaného facility managementu, včetně údržby budov. 

Doma je i při používání klimatizace důležité větrat krátce a intenzivně několikrát denně, aby se odvětraly škodliviny a v místnosti zůstával čerstvý vzduch. 

Naproti tomu v budovách, které mají automaticky řízený systém větrání a chlazení, se naopak nedoporučuje otevírat okna vůbec. „Pokud je totiž budova správně zregulovaná, výměnu vzduchu zajišťuje systém a otevřením okna se naruší nastavené parametry vnitřního prostředí,” dodává Stanislav Kolář.  

Nepodceňujte údržbu

Pro zachování zdravého prostředí je zcela nezbytné udržovat čistotu klimatizační jednotky. Pravidelným čištěním a výměnou filtrů lze předejít hromadění prachu, bakterií a plísní, které mohou způsobovat alergie nebo respirační problémy. Údržbu je proto nutné provádět alespoň jednou za měsíc.

Jde to i bez klimatizace

Příjemný komfort lze ovšem během parných letních dní vytvořit i v prostorách bez vzduchotechniky.  Chlazení klimatizace může nahradit správně nastavený systém stínění a o kvalitní prostředí se postarají čističky vzduchu. „Nejenže zajistí zdravé prostředí, ale současně efektivně odfiltrují prachové částice, jež zejména ve městech ztěžují dýchání. Výkonné filtry také spolehlivě eliminují bakterie, viry, spory plísní a výrazně snižují i množství alergenů,“ dodává na závěr Stanislav Kolář.

Zdroj: TZ SSI Group

RELATED ARTICLES